Bulwar Nadwarciański

01.08.2011
Koniński Bulwar Nadwarciański oficjalnie otwarty

Co najmniej kilka tysięcy koninian skorzystało z zaproszenia Prezydenta Miasta Józefa Nowickiego do udziału w oficjalnej uroczystości oddania do użytku Konińskiego Bulwaru Nadwarciańskiego, która odbyła się w sobotę (30 lipca).

Festyn z mnóstwem atrakcji rozpoczął się już o godzinie 16.00. Na scenie ustawionej przy amfiteatrze w sąsiedztwie CKU najpierw pojawiła się Kapela Podwórkowa „Z kopyta” z Kazimierza Biskupiego. Popularnymi przyśpiewkami i balladami szybko rozgrzała publiczność. Jeszcze przed 16.00 rozpalono wielkie grille, przywiezione przez „Narodową reprezentację w barbecue”. Stanowili ją, uwijając się jak w ukropie przy kiełbaskach, golonkach, boczku czy prosiaku, dwaj mistrzowie świata w tej dyscyplinie – Krzysztof Szulborski i Jacek Kempa, będący jednocześnie kapitanami reprezentacji oraz nie mniej utytułowani ich koledzy – koninianin Wiesław Szymczak, Leszek Kosarzewski (konstruktor i producent pieco-wędzarni), Andrzej Ławniczak, Piotr Szymczak i Tomasz Wikland. W czasie trwającego ponad 6 godzin festynu wydali oni około 2.500 porcji. Wszyscy chętni by skosztować efektów ich pracy musieli wrzucić do skarbonki złotówkę. Ale… i tu okazało się, że potrafimy sobie radzić w każdej sytuacji. Zebrano bowiem w ten sposób niecałe… 300 zł, które trafią do konińskiego Schroniska dla Zwierząt.

Oficjalna ceremonia otwarcia bulwaru rozpoczęła się o godz. 17.00 od odczytania listu, skierowanego do zebranych i gości przez Józefa Nowickiego – prezydenta Konina. Historię inwestycji przedstawił Marek Waszkowiak – zastępca prezydenta miasta, a uzupełnił ja film dokumentalny w realizacji Waldemara Domskiego.
Gratulacje z okazji pomyślnego zakończenia budowy bulwaru złożył oraz o jego znaczeniu w strukturze wodnej drogi o międzynarodowym znaczeniu mówił Piotr Florek – wojewoda wielkopolski. Specjalnymi medalami wojewoda wyróżnił samorząd Konina (odebrał go Marek Waszkowiak) oraz Kazimierza Lipińskiego, który przed laty wymyślił projekt „Przywrócić Wartę Koninowi”. W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie przedstawiciele Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Andrzeja Kaleniewicza.

Natomiast do przecięcia symbolicznej wstęgi, w obecności m.in. parlamentarzystów konińskich – senatora Ireneusza Niewiarowskiego, posłów – Elżbiety Streker-Dembińskiej, Tomasza Nowaka i Witolda Czarneckiego, oprócz Piotra Florka i Andrzeja Kaleniewicza – stanęli: Marek Waszkowiak, Wiesław Steinke – przewodniczący RM Konina, Kazimierz Pałasz – wieloletni prezydent Konina oraz reprezentanci konsorcjum, które zbudowało bulwar – Andrzej Kantek, Piotr Gościński i Zbigniew Pawlak. Z wielkim wzruszeniem uczestniczył w tym akcie radny Kazimierz Lipiński, który nie krył wielkiej satysfakcji z faktu, że jedna z jego wizji doczekała się realizacji i spotkała się z tak przychylnym przyjęciem nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim koninian. – To pokazuje, że w Koninie da się zrobić wszystko, zrealizować najśmielsze marzenie – stwierdził po uroczystości Kazimierz Lipiński.

Po przecięciu wstęgi oficjalni goście, w towarzystwie koninian, odbyli spacer po liczącym prawie kilometr Bulwarze Nadwarciańskim.

Natomiast na scenie pojawił się znany i bardzo lubiany zespół Bastard. Standardy, popularne szlagiery i znane piosenki bardzo przypadły do gustu koninianom, którzy chętnie ruszyli do tańca.

Po zapadnięciu zmroku można było podziwiać efekt pracy specjalistów z firmy Philips, którzy wykorzystując specjalne lampy oświetlili Most Toruński, fragment bulwaru oraz siedzibę Urzędu Miejskiego. Sobotnie spotkanie na bulwarze zakończył fantastyczny pokaz sztucznych ogni.

Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji. Były stoiska gastronomiczne, swoje wyroby polecali wikliniarze, ceramicy, tworzący w szkle i bursztynie, a także malarze, rzeźbiarze i inni artyści. Można też było nabyć dukaty konińskie, popływać kajakami po Warcie, pojeździć po starówce bryczką. Nie zabrakło konkursów dla dzieci i starszych, z nagrodami ufundowanymi przez posłów Elżbietę Streker-Dembińska i Witolda Czareckiego, firmę Hydrostal oraz prezydenta Konina Józefa Nowickiego i „Narodową reprezentację w barbecue”.

Już po zakończeniu festynu wielu jego uczestników dopytywało się kiedy na bulwarze znów pojawią się artyści, będzie słychać muzykę, porozmawiać z przyjaciółmi. Zapewne już niebawem...

15.07.2011
Zapraszamy na Bulwar Nadwarciański

Od 1 lipca mieszkańcy Konina mogą spacerować po nowo wybudowanym Bulwarze Nadwarciańskim. Tych, którzy jeszcze nie skorzystali z tej możliwości zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, zlokalizowanego na brzegu rzeki Warty po stronie starej części miasta, przy gruntownie przebudowanym Moście Toruńskim, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej.

Koszt budowy bulwaru zamknął się w kwocie blisko 14 mln zł. Kwota ta w 65 proc. została sfinansowana ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, pozostałe 35 % stanowiły środki z budżetu miasta.

Przypominamy, że umowa o dofinansowaniu projektu została zawarta 23 września 2009 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, działającym jako instytucją zarządzającą Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013, a Miastem Konin.

Umowę na realizację inwestycji podpisano 10 lutego 2010 roku. Zgodnie z jej harmonogramem zakończenie prac miało nastąpić w październiku ubiegłego roku. Niestety ze względu na opóźnienia spowodowane skutkami powodzi termin ten nie mógł być dotrzymany. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyraził zgodę na aneksowanie umowy ze wskazaniem nowego terminu wykonania inwestycji na ostatni dzień czerwca 2011 roku. Tego tez dnia dokonano jej technicznego odbioru.

Bulwar rozciąga się na 970 metrach bieżących. Do dyspozycji koninian są tarasy widokowe, dwa amfiteatry, przystań pasażerska, marina rzeczna, ścieżki dolne i górne oraz łąka rekreacyjna z oczkiem wodnym i dwoma kładkami. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczyste otwarcie Bulwaru, które odbędzie się 30 lipca o godz. 17.00. Na ten dzień samorząd konina przygotował dla Państwa wiele ciekawych atrakcji, którym będzie towarzyszył festyn rodzinny. Nie zabraknie dobrej muzyki, gier, zabaw i konkursów dla dzieci i dorosłych, o dobre samopoczucie smakoszy zadbają stoiska gastronomiczne. Na zakończenie imprezy organizatorzy tradycyjnie przygotowali niespodziankę.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

Galeria - 16.06.2011

16.05.2011
Otwarcie bulwaru już w czerwcu

Bulwar Nadwarciański powstaje w Koninie, na brzegu rzeki Warty po stronie starej części miasta, przy gruntownie przebudowanym Moście Toruńskim, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Zakończenie inwestycji to koniec czerwca 2011 roku.

Koszt budowy bulwaru to ok. 13 mln zł. Kwota ta w 65 proc. finansowana jest ze środków unijnych, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, pozostałe 35 % stanowią środki z budżetu miasta. Przypominamy, że umowa o dofinansowaniu projektu została zawarta 23 września 2009 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, działającym jako instytucja zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013, a Miastem Konin.

Umowę na realizację inwestycji podpisano 10 lutego 2010 roku. Zgodnie z jej harmonogramem zakończenie prac miało nastąpić w październiku ubiegłego roku. Niestety ze względu na opóźnienia spowodowane skutkami powodzi termin ten nie mógł być dotrzymany. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyraził zgodę na anektowanie umowy ze wskazaniem nowego terminu wykonania inwestycji na ostatni dzień czerwca 2011 roku. Od tego mementu prace nabrały tempa. Obecnie na trasie od Parku Chopina do LOK-u w zakresie tarasu widokowego, amfiteatru na wodzie, przystani rzecznej, schodów terenowych i ścieżek dolnej i górnej zakończono wszystkie elementy konstrukcyjne. Trwają prace wykończeniowe. Kończone są okładziny ścian z piaskowca, układanie bruku granitowego, montaż balustrad i latarni. Skarpy przygotowane są do obsiania. Zawansowanie prac na tym odcinku to ok. 90%.

Od LOK-u do Mostu Toruńskiego w zakresie tarasów widokowych i mariny wykonano główne elementy betonowe. W trakcie realizacji jest element podporowy do montażu kładki wiszącej. Przygotowuje się front prac dla brukarzy. Zaawansowanie prac na tym etapie wynosi ok. 75%.

Od Mostu Toruńskiego do Mostu Warszawskiego - betonowany jest ostatni z głównych elementów kubaturowych tj. Amfiteatr na Placu Szkolnym. Równolegle wykonywane są tarasy widokowe, schody terenowe i ścieżki. Przygotowano fundamenty do montażu kładek nad Łąką Rekreacyjną. Zaawansowanie prac to ok. 65%.

Galeria - 06.05.2011

Galeria - 29.03.2011

Galeria - 15.02.2011

26.10.2010
Opóźnienia w realizacji projektu

Bulwar Nadwarciański powstanie w Koninie, na brzegu rzeki Warty po stronie starej części miasta, przy gruntownie przebudowanym Moście Toruńskim, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji zakończenie jej zaplanowano na ostatni dzień października 2010 roku. Niestety termin ten uległ zmianie ze względu na opóźnienia jakie wyniknęły z powodu tegorocznej powodzi.

Koszt inwestycji to ok. 13 mln zł. W 65 proc. sfinansowana zostanie ze środków unijnych, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, reszta pieniędzy będzie pochodziła z budżetu miasta.

Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum które tworzą: Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów S.A., HYDROWAT Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Melioracyjnych Sp. z o.o. oraz ELEKTROMONT 1 Sp. z o.o.

Projekt przewiduje zagospodarowanie ciągu pieszo - rekreacyjnego "Bulwar Nadwarciański" o długości ok. 860 metrów, zlokalizowanego na istniejącym wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Warty. Zaplanowano tam m.in.: tarasy widokowe i rekreacyjne, przystań pasażerską wraz z wjazdem i wyjazdem dla samochodów, marinę rzeczną, plac szkolny, łąkę rekreacyjną z oczkami wodnymi oraz schody terenowe, łączące miasto z bulwarem i łąkami rekreacyjnymi.

Na dzień dzisiejszy na bulwarze wykonano pełne uzbrojenie w infrastrukturę techniczną (wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć elektryczna nn i sn, oraz przebudowano linię napowietrzną ciepłociągu na preizolowaną w gruncie). W zakresie budowli inżynierskich zrobiono: taras parkowy - wykonano konstrukcję żelbetową, ułożono nawierzchnię z kostki granitowej, wyprofilowano skarpy. W tracie realizacji jest wykonanie okładziny kamiennej ścian, amfiteatru na wodzie - po zakończeniu skomplikowanego fundamenowania (ścianki szczelne, studnie wiercone i betonowane) wykonywana jest żelbetowa konstrukcja nadziemna. Wykonano mury oporowe przy tarasach widokowych oraz mury oporowe średnie, niskie i wysokie oraz konstrukcje schodów przy przystani rzecznej.

Natomiast przy marinie rzecznej zrobiono ścianki szczelne o długości 10,5 do 11 mb wbijane w nurt rzeki. Przy placu szkolnym w trakcie realizacji jest zabijanie ścianek szczelnych.

W zakresie robót drogowych trwają roboty brukarskie przy układaniu chodników z kostki granitowej na górnej i dolnych ścieżkach komunikacyjnych, sukcesywnie są porządkowane i profilowane skarpy wału przeciwpowodziowego oraz wykonywana instalacja oświetlenia bulwaru.

Galeria - 19.10.2010

Galeria - 03.09.2010

Galeria - 04.08.2010

09.06.2010
Bulwar Nadwarciański jeszcze w tym roku

Bulwar Nadwarciański powstanie w Koninie, na brzegu rzeki Warty po stronie starej części miasta, przy gruntownie przebudowanym Moście Toruńskim, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na ostatni dzień października 2010 roku. Niestety termin ten może ulec zmianie ze względu na opóźnienia jakie wyniknęły z powodu tegorocznej powodzi. Jak uspakaja Andrzej Sybis Zastępca Prezydenta Miasta Konina - Mam nadzieję, że wykonawcy uda się nadrobić stracone tygodnie i opóźnienie będzie niewielkie. Koszt inwestycji to ok. 13 mln zł. W 65 proc. sfinansowana zostanie ze środków unijnych, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, reszta pieniędzy będzie pochodziła z budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu została zawarta 23 września 2009 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, działającym jako instytucja zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013, a Miastem Konin.

Umowę na realizację inwestycji podpisano 10 lutego 2010 roku w konińskim magistracie.

Dokument sygnowali : prezydent miasta Kazimierz Pałasz oraz szefowie trzech konińskich firm, wchodzących w skład konsorcjum, wybranego w przetargu na wykonawcę inwestycji. Konsorcjum tworzą : Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów S.A., HYDROWAT Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Melioracyjnych Sp. z o.o. oraz ELEKTROMONT 1 Sp. z o.o. Projekt przewiduje zagospodarowanie ciągu pieszo – rekreacyjnego „ Bulwar Nadwarciański” o długości ok. 860 metrów, zlokalizowanego na istniejącym wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Warty. Zaplanowano tam m.in.: tarasy widokowe i rekreacyjne, przystań pasażerską wraz z wjazdem i wyjazdem dla samochodów, marinę rzeczną, plac szkolny, łąkę rekreacyjną z oczkami wodnymi oraz schody terenowe, łączące miasto z bulwarem i łąkami rekreacyjnymi. Bulwar wraz z nowym mostem Toruńskim stworzą w tym miejscu nie tylko warunki do dobrego wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, ale przyczynią się także do stworzenia nowej przestrzeni dla rozwoju przedsiębiorczości i do prowadzenia działalności gospodarczej.

11.02.2010
Bulwar Nadwarciański można zaczynać

Umowę na realizację inwestycji pt. „Zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych w Koninie – Bulwar Nawarciański” podpisano w środę 10 lutego br. w konińskim magistracie.

Dokument sygnowali : prezydent miasta Kazimierz Pałasz oraz szefowie konińskich firm, wchodzących w skład konsorcjum, wybranego w przetargu na wykonawcę inwestycji. Konsorcjum tworzą : Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów S.A., "HYDROWAT" Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Melioracyjnych Kowalski Kazimierz, HYDROWAT Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Melioracyjnych Sp. z o.o. oraz ELEKTROMONT 1 Sp. z o.o.

Bulwar Nadwarciański powstanie w Koninie, na brzegu rzeki Warty po stronie starej części miasta, przy gruntownie przebudowanym Moście Toruńskim, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na ostatni dzień października 2010 roku.

Koszt inwestycji to ok. 13 mln zł. W 65 proc. sfinansowana zostanie ze środków unijnych, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, reszta pieniędzy będzie pochodziła z budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu została zawarta w środę 23 września 2009 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, działającym jako instytucja zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013, a Miastem Konin.

Projekt przewiduje zagospodarowanie ciągu pieszo – rekreacyjnego „ Bulwar Nadwarciański” o długości ok. 860 metrów, zlokalizowanego na istniejącym wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Warty. Zaplanowano tam m.in.: tarasy widokowe i rekreacyjne, przystań pasażerską wraz z wjazdem i wyjazdem dla samochodów, marinę rzeczną, plac szkolny, łąkę rekreacyjną z oczkami wodnymi oraz schody terenowe, łączące miasto z bulwarem i łąkami rekreacyjnymi.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej, 22 września 2009 r., została podpisana umowa między Miastem Konin a konsorcjum, które wygrało przetarg na przebudowę Mostu Toruńskiego. Liderem konsorcjum jest Przedsiębiorstwo Usługowe "WART - EKO" Sp. z o.o. z Konina, w jego skład weszły także firmy: Mostostal Montaż Słupca Sp. z o.o. i Szurgot Sp. z o.o. z Koła. Roboty mają być zakończone do 30 września 2010 roku. Koszt tej inwestycji brutto to ponad 7 mln 843 tys. zł.

Nowy Most Toruński wraz z bulwarem stworzą w tym miejscu nie tylko warunki do dobrego wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, ale mają przyczynić się też do stworzenia nowej przestrzeni dla rozwoju przedsiębiorczości i do prowadzenia działalności gospodarczej.