Podpisanie umowy - 1994 rok

Ludność - 260 tys. mieszkańców

Położenie

Czerniowce to regionalne centrum i dość wyjątkowe miasto o populacji liczącej prawie 260 000 osób, umiejscowione u podnóża Karpat ukraińskich. Położone wzdłuż meandrującej rzeki Prut obejmuje obszar 153 km2. Miasto przyciąga turystów ze względu na piękne krajobrazy, niesamowitą mieszankę stylów architektonicznych, wspaniałą atmosferę dawnych ulic i placów i bez wątpienia, z powodu żyjących w nim ciekawych ludzi.

Charakterystyka miasta i regionu

Pierwsza wzmianka dokumentalna o Czerniowcach sięga 8 października 1408 kiedy miasto było wymienione w rękopisach mołdawskiego władcy Alexandru cel Bun (o pseudonimie "Dobry"). Korzystne położenie geograficzne Czerniowiec, bliskość krajów Europy pozwoliło miastu stać się gospodarczo rozwiniętym i kulturalnym centrum.

Ta ziemia podczas ponad 600 lat swojego istnienia należała do różnych państw: Kijowskiej Rusi, Księstwa Mołdawskiego, Imperium Osmańskiego, Polski, Austrii, Węgier, Rumunii i ZSRR.

W 1488 miasto stało się stolicą prowincji Czerniowce. Podczas swojego mołdawskiego okresu miasto otrzymało prawa zgodnie z przepisami Prawa magdeburskiego, ale mimo że zostało wolnym miastem rządził w nim wojewoda. W XV i XVI wieku Czerniowce stały się centrum handlu dzięki różnym targom, organizowanym na lewym brzegu Prutu, ale od połowy XVI wieku miasto zaczęło chylić się ku upadkowi z powodu ciągłych wojen. Rok 1538 stał się rokiem tureckiej supremacji. To był ciężki okres w historii miasta, gdyż zostało ono zdewastowane przez Turków i Tatarów.

Zmiany przyniósł okres austriacki w roku 1774 kiedy to został zatwierdzony Miejski Statut i zostały wdrożone środki administracyjne, gospodarcze i sanitarne, aby uczynić życie bardziej cywilizowanym. Miasto zaczęło się szybko rozwijać.

Decyzja o przekształceniu Czerniowiec w nową stolicę  austriackiej prowincji miało ogromne znaczenie. To przyczyniło się do tworzenia z Czerniowiec prawdziwego europejskiego miasta. Okres austriacko-węgierski trwał do roku 1918. Okres ten znajduje odzwierciedlenie w architekturze, reprezentowanej przez  kilka pomników i pięknych budynków wyrażających wszystkie artystyczne i estetyczne trendy w europejskiej architekturze tego czasu.

Całe dziedzictwo historyczne Czerniowiec jest niepowtarzalnym pomnikiem wielu epok. Można stwierdzić bez wątpienia, że na Ukrainie nie istnieją zabudowania o podobnej jakości i wartości. Na przykład, dawna rezydencja prawosławnych metropolitów Bukowiny i Dalmacji należy do światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar 226 ha i 706 pomników, symbolizujących dziedzictwo kulturowo-historyczne jest wymienionych w Państwowym Rejestrze obwodu czerniowieckiego, a 20 z nich zostało uznanych za zabytki narodowych dóbr kultury.

www.city.cv.ua