Konin. Tu płynie energia > Prawie 500 osób odwiedziło już Dom Zemełki

Prawie 500 osób odwiedziło już Dom Zemełki

Kameralna sala kinowa, koncerty muzyki klasycznej, zajęcia taneczne, kącik brydżysty, nocne opowiadanie baśni i legend, nauka angielskiego dla seniorów, kawiarenka, teatr dla dzieci – to niektóre propozycje koninian na zagospodarowanie zabytkowego Domu Zemełki. W niedzielę, 14 kwietnia, kamienica ponownie została otwarta dla odwiedzających.

Dom Zemełki ma około 430 lat. To najstarsza murowana budowla świecka w Koninie. W tamtym czasie w mieście dominowała zabudowa drewniana. Staraniem władz miasta zabytek został wyremontowany. Efekty prac, dwa razy w tym miesiącu, mieli okazję zobaczyć mieszkańcy. Budynek odwiedziło około 500 osób. Efekty trzyletniego remontu zrobiły na nich wrażenie. Słychać było pozytywne opinie. Zachwycały piwnice z cegły i kamienia, pokoje dla potrzeb hostelu, ale też posadzki, drewniane drzwi, oliwkowe ościeżnice okienne, piękne schody i nowoczesny pawilon połączony z częścią zabytkową przeszkloną windą. Każdy z odwiedzających mógł wpisać swój pomysł na zagospodarowanie obiektu na specjalnej planszy. Propozycji – jak można przeczytać na początku artykułu - nie brakowało. Docelowo w Domu Zemełki będzie się znajdował Inkubator Aktywności Kulturalnej.

W niedzielę, 14 kwietnia, wśród zwiedzających pojawił się prezydent Piotr Korytkowski. - Chciałem zobaczyć reakcje mieszkańców. Usłyszeć, jak oceniają to, co tu zrobiono, jaki jest efekt połączenia zabytkowego, klimatycznego budynku z nowoczesnymi elementami. Jestem zbudowany tym, co usłyszałem od koninian! – mówił prezydent.

Właścicielem i budowniczym kamienicy  był Jan Zemełka - doktor medycyny, filantrop, fundator katedry botaniki i anatomii na uniwersytecie w Krakowie. Zmarł bezpotomnie. Kamienica w ciągu wieków zmieniała właścicieli, mieściły się tam m.in. szkoła, Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. 10 lat temu właścicielem budynku stało się Miasto Konin, które przeprowadziło gruntowny remont. Prace trwały ponad trzy lata.

Polecamy wszystkim książkę Krzysztofa Gorczycy z Muzeum Okręgowego w Koninie pt. „Kamienica Zemełki w Koninie”. Autor sprawował nadzór archeologiczny podczas remontu budynku. Z wiadomości i odkryć, których dokonał, powstała niezwykle ciekawa monografia.

Wróć