Konin. Tu płynie energia > Deszczówka: opłaty, ulgi, dotacje

Deszczówka: opłaty, ulgi, dotacje

Link do artykułu - Deszczówka: opłaty, ulgi, dotacje

Konin wprowadzi tzw. opłatę deszczową od 1 lipca 2021 roku. Taką decyzję podjęli dziś (25 listopada) na sesji konińscy radni przy 12 głosach „za” i 11 przeciwnych. Wraz z opłatami wprowadzony zostanie system ulg, a także dotacji. To oznacza, że na budowę zbiorników retencyjnych można będzie otrzymać od miasta wsparcie od 2 do 14 tys. złotych.

Jak tłumaczy zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów – takie działanie ma wymiar ekologiczny. – Zamiast oddawać wodę do Warty i płacić za to Wodom Polskim wysokie stawki z budżetu, można ją ponowie wykorzystać. Mamy przykład MZGOK, który nie zapłaci ani złotówki, bo działa  w obiegu zamkniętym: gromadzi wodę w zbiornikach przeciwpożarowych, wykorzystuje ją w celach przemysłowych – wyjaśnia. Prognozuje się, że w przyszłym roku opłata do Wód Polskich z budżetu miasta mogłaby wynieść około 500 tys. złotych.

Mieszkańcy, przedsiębiorcy w drugiej połowie przyszłego roku płacić będą 1,61 złotych netto rocznie za m3 wód opadowych i roztopowych odprowadzonych do systemu kanalizacji deszczowej. Od stycznia 2022 stawka ta wynosić będzie 5,32 złotych netto. Opłata będzie pobierana od wszystkich podmiotów odprowadzających wodę do kanalizacji deszczowej. Stawki mogą być pomniejszone w dwóch sytuacjach: kiedy na danej nieruchomości jest urządzenie zatrzymujące wodę bądź w przypadku istnienia powierzchni biologicznie czynnej, którą np. jest trawnik.

Dotacja to wsparcie dla tych, którzy zechcą wybudować zbiorniki na wodę. Jej wysokość może wynosić: 2 tysiące w przypadku zbiornika naziemnego, w przypadku urządzenia podziemnego: 6,10 lub 14 tysięcy złotych w zależności od wielkości.

Temat tzw. opłaty deszczowej był poruszany podczas sesji w październiku. Na wniosek radnych uchwały zostały zdjęte z porządku obrad, odbyły się konsultacje z przedsiębiorcami, spółdzielniami mieszkaniowymi. – Uwzględniliśmy zgłoszone nam wnioski dotyczące m.in. wysokości opłat i terminu ich wprowadzenia, czy czterostopniowej wysokości dotacji – dodaje Paweł Adamów.

Przypomnijmy, opłaty będą obowiązywały od 1 lipca 2021 roku.

Wróć