Ambasador Gruzji w Koninie

Nasze miasto odwiedził ambasador Gruzji w Polsce. Ilia Darchiashvili spotkał się z prezydentem Konina Piotrem Korytkowskim oraz jego zastępcami: Witoldem Nowakiem oraz Pawłem Adamowem. W ich towarzystwie zwiedził miasto, zobaczył tereny inwestycyjne, a także odwiedził Szkołę Podstawową nr 10, Muzeum Okręgowe i jednostkę OSP Konin-Chorzeń. Relacje miedzy ambasadą a miastem zostały zapoczątkowane przez Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek.

Głównym tematem spotkania była możliwość nawiązania współpracy między Koninem a jednym z gruzińskich miast. – Widzę duże możliwości nawiązania współpracy partnerskiej przez Konin z jednym z miast gruzińskich, a będzie ona związana z relacjami międzyludzkimi. W Gruzji Polacy odbierani są, jako jedni z najlepszych przyjaciół, a podobny stosunek mają Polacy wobec Gruzinów. Na gruncie dobrych relacji politycznych między naszymi krajami musimy wzmocnić współpracę między regionami. Dlatego chcę wybrać właściwe miasto o podobnych walorach, które będzie współpracowało z Koninem na gruncie wymiany młodzieży, doświadczeń kulturalnych oraz przedsiębiorczości. W tym celu będziemy aktywnie działać z prezydentem Konina – podkreślił ambasador Ilia Darchiashvili.

A jak wizytę komentuje prezydent Konina? – Cieszy mnie deklaracja o zawiązaniu współpracy naszego miasta z wybranym miastem w Gruzji, choć jeszcze nie wiemy, jakie pan ambasador zaproponuje. Poznał Konin, dowiedział się, jaki mamy potencjał, i teraz będzie szukał najodpowiedniejszego, aby ta współpraca odbywała się na niwie kulturalnej, edukacyjnej oraz gospodarczej. Określiliśmy sobie nasze cele i będziemy je sukcesywnie realizować – zaznaczył prezydent Piotr Korytkowski.

Ambasador Gruzji i prezydent Konina mają wstępny plan dotyczący kolejnych działań zmierzających do podpisania porozumienia o współpracy, a jego najbliższym punktem będzie wizyta prezydenta Korytkowskiego w ambasadzie Gruzji.

Wróć