Dąb generała „Nila” i msza za Żołnierzy Wyklętych

W piątkowe popołudnie (1 marca) w „Alei Pamięci” w Parku Chopina odsłonięto tabliczkę przy nowym dębię. Jest on poświęcony pamięci generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Wieczorem, w kościele pw. św. Wojciecha odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej złożono kwiaty i zapalono znicze pod orłem stojącym przy świątyni.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych koninianie pamiętali o bohaterach sprzed lat. W Parku Chopina, na „Skwerze Pamięci” do dębów pamięci poświęconych Danucie Siedzikównie, ps. „Inka” i rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz do „Dębu Sybiraków” dołączył dąb upamiętniający generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, który był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazanym w haniebnym procesie po zakończeniu wojny.

Pamiątkową tabliczkę, w obecności radnych, duchownych i koninian, odsłonili radna SSW Zofia Itman oraz zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

To właśnie w 2018 roku z inicjatywy Zofii Itman, Prezydenta Miasta Konina oraz Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie zainicjowano w naszym mieście wspólnie tworzenie wyjątkowego miejsca – miejsca pamięci, którymi są żywe „Dęby Pamięci”.

Po odsłonięciu wspólną modlitwę w intencji generała „Nila” poprowadził ks. prał. dr Tomasz Michalski, proboszcz Parafii św. Bartłomieja.

Wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha, pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej, odbyła się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, członkowie organizacji i instytucji oraz liczne poczty sztandarowe, orkiestra Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych. Homilię wygłosił biskup ordynariusz, podkreślając w niej wagę pamięci o tych, którzy nie wahali się oddać życie za wolność ojczyzny.

Po mszy św. pod pomnikiem białego orła złożono kwiaty, zapalono znicze.

Wróć