Debata oksfordzka: o romantyzmie i mediach społecznościowych

Na scenie debata oksfordzka o miłości romantycznej i mediach społecznościowych, a na widowni pół tysiąca słuchaczy. Tak wyglądał środowy wieczór (30 stycznia br.) w Konińskim Domu Kultury. Debatanci - uczniowie II Liceum w Poznaniu i II Liceum w Koninie - zmierzyli się z tematem „Czy media społecznościowe niszczą romantyczną miłość”. Było to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Tezy bronili uczniowie z Poznania (propozycja), polemizowali z nią reprezentanci naszego miasta (opozycja).

Role zostały zespołom odgórnie narzucone. To oznacza, że niekoniecznie musiały być zgodne z ich osobistymi przekonaniami. Taką formę ma jednak debata oksfordzka. Zadaniem debatantów było przekonanie jury do siebie za pomocą argumentów. Mogliśmy więc usłyszeć, że współczesne komunikatory spłycają uczucie, bo wyznanie miłosne wysłane np. za pomocą Messengera jest znacznie mniej osobiste niż własnoręcznie napisany list. Z drugiej strony jednak pojawiła się opinia, że nikt nikomu nie zabrania korzystania jednocześnie z obu form komunikacji: romantycznego papierowego listu i powszechnie używanego komunikatora. Grupa z II LO w Poznaniu podnosiła, że wikłanie się w związek „na odległość” niesie ze sobą pewne ryzyko np. kontaktu z oszustami zakładającymi fikcyjne konta. Ich adwersarze powołali się natomiast na przykład z literatury i przypadek Wokulskiego, który – przebywając w towarzystwie wybranki swego serca– nie potrafił od razu rozszyfrować jej intencji.

Po burzliwej dyskusji, w którą chętnie włączała się publiczność, zapadł werdykt - ekspertów przekonali goście z II LO w Poznaniu, natomiast w głosowaniu  publiczności wygrali gospodarze z II LO w Koninie.

Pod wrażeniem debaty byli goście specjalni: psycholog dr Lucyna Kirwil i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, autorzy książki o miłości w języku pt. „Pokochawszy”. Prowadził ją natomiast Grzegorz Nawrocki - absolwent International Studies Centre Uniwersytetu Cambridge.

Organizatorami wydarzenia byli: Akademia Filmowa „Otwórz oczy!”, Miasto Konin, Koniński Dom Kultury i II Liceum Ogólnokształcące w Koninie. Patronatu honorowego udzielił Prezydent  Miasta Konina.

Wróć