Dni Autyzmu w Koninie

Jedenasty raz z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka zorganizował Dni Autyzmu w Koninie włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Konińskie Dni Autyzmu odbywały się w dniach 2-6 grudnia 2019 r., pod hasłem „Chcemy być sobą”.

W poniedziałek 2 grudnia dzięki gościnności Centrum Organizacji Pozarządowych v-ce Dyrektor Wioletta Mijalska dokonała uroczystego otwarcia Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci z Autyzmem, pt. „Świątecznie, zimowo, kolorowo”. Wernisaż wystawy był okazją do spotkania się z niezwykłą twórczością i niezwykłymi artystami, światem postrzeganym przez osoby z autyzmem i zapisanym przez nie za pomocą obrazu. Przez cały tydzień można było oglądać prace plastyczne dzieci ze spektrum autyzmu z konińskich szkół i przedszkoli, m.in. Szkoły Podstawowej numer 9, 15 i 8, Przedszkola numer 10, 32, PINOKIO oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Celem zorganizowanej wystawy było propagowanie i zaznaczenie w społeczeństwie twórczości plastycznej dzieci ze spektrum autyzmu.

W środę 4 grudnia ogromną atrakcją dla podopiecznych Ośrodka było spotkanie z alpakami, z którymi przyjechała pani Marta Pietrzykowska, właścicielka Alpakarni w Szyszyńskich Holendrach.

W kolejnym dniu na terenie SOSW-u gościli rodzice i zaproszeni goście w ramach integrującego spotkania, wspólnych rozmów, własnych doświadczeń w podejmowanych działaniach, a także miały miejsce zajęcia sensoryczno-ruchowe dla uczniów ze spektrum autyzmu. Dla rodziców, uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali upominki w postaci piernikowego anioła.

Miłym akcentem 6 grudnia były zabawy mikołajkowe uczniów z autyzmem. Wychowankowie uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli. Wiele radości sprawiła wizyta św. Mikołaja. Mikołaj przyniósł prezenty, były wspólne zdjęcia.

W tych szczególnych dniach na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami most żelazny im. Józefa Piłsudskiego w Koninie został podświetlony na niebiesko.

Do obchodów XI Konińskich Dni Autyzmu zorganizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie przyłączył się Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych. W szkole pojawiły się niebieskie kartki z informacjami na temat autyzmu, m.in.: Na autyzm się nie choruje, autyzm się ma..., Autyzm w liczbach, Znani cierpiący na autyzm, Dlaczego „Autyzm jest niebieski?”.

Jeszcze w planach XI Konińskich Dni Autyzmu dnia 9 grudnia , w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli zostaną przeprowadzone zajęcia symulacyjne dla doradców metodycznych oraz zaproszonych gości, pt. „Akceptujemy różnice - dzień wiedzy o autyzmie.

Wróć