„Dzień Patrona” w PSM

Środowe popołudnie (6 listopada) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego było niezwykłe. Tego dnia bowiem szkoła obchodziła tradycyjny „Dzień Patrona”.

Szkolna aula była wypełniona po brzegi, a po strojach uczniów widać było, że to dla nich dzień niezwykły. Tradycyjnie uroczysta galę rozpoczął hejnał Konina, a po nim „Gaude Mater Polonia”. A gdy prowadząca uroczystość Beata Stanisławska przypominała najważniejsze daty z życia Ignacego J. Paderewskiego, dyrektor szkoły Krzysztof Pydyński w towarzystwie uczniów pod tablica pamiątkową złożyli kwiaty oraz zapalona znicze.

Niezwykle wzruszające było tradycyjne przemówienie dyrektora do uczniów klas pierwszych. Krzysztof Pydyński mówił o Ojczyźnie. - Także tej małej, którą jest też i nasza szkoła. Dla niej więc poświęćmy czas nauki by była nadal rozpoznawalną marką, cieszyła się uznaniem nie tylko w Koninie - powiedział dyrektor Pydyński.

Po tej bardzo oficjalnej części rozpoczął się mini-recital dwóch młodziutkich pianistek. Antosia Waliszewska zagrała kompozycje M. Moszkowskiego i T. Szeligowskiego. Natomiast Gabriela Lityńska „Poloneza Es-dur” Stanisława Moniuszki, co było także przypomnieniem obchodzonego „Roku...” tego sławnego Polaka.

Zwieńczeniem recitalowej części było przekazanie przez wieloletnią dyrektor konińskiego „Muzyka” - Annę Urlich-Skalską - popiersia Fryderyka Chopina, pochodzącego z jej prywatnej kolekcji. Krzysztof Pydyński w podzięce za ten niezwykły gest udekorował znakomitą pedagog i pianistkę specjalną odznaką szkolną „Konio-nutką z bursztynem”.

Największe emocje miały jednak dopiero nadejść. Oto bowiem szkolną sceną zawładnęły „pierwszaki”. Najpierw były prezentacje - wielka orkiestra najmłodszych pierwszoklasistów (I/6), wiersze i wierszyki starszych (I/4) i znakomicie wykonany „Hit the road Jack!” pierwszaków ze szkoły średniej. A gdy wszyscy odśpiewali napisaną specjalnie na tę okazję piosenkę „Dzień Patrona”, rozpoczęło się uroczyste ślubowanie, którego dopełnieniem było pasowanie na ucznia. Największym smyczkiem dostępnym w szkole (od kontrabasu) dokonał tego Krzysztof Pydyński.

Był czas na życzenia i gratulacje. W imieniu mieszkańców Konina i prezydenta miasta Piotra Korytkowskiego, przekazał je Paweł Adamów. Nie zabrakło życzeń od Rady Rodziców i Samorządu Szkoły.

Po wspólnym zdjęciu nadszedł czas na słodki i mniej słodki poczęstunek, przygotowany na najwyższym poziomie, przez rodziców.

W tym roku szkolnym naukę w pierwszych klasach PSM rozpoczęło ponad 40 uczniów.

Wróć