Dzień Patrona w PSM

Wtorkowy wieczór (6 listopada) miał w jedynej w naszym mieście szkole artystycznej bardzo uroczysty charakter. Tego dnia uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej, wraz z rodzicami uczniów i zaproszonymi gośćmi obchodzili kolejny Dzień Patrona Ignacego J. Paderewskiego.

Tegoroczne święto szkoły połączone były z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O roli patrona - wielkiego pianisty i wielkiego Polaka - w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, ale także o jego radach dla każdego muzyka mówili Krzysztof Pydyński - dyrektor szkoły oraz Katarzyna Broj. Uroczystość poprowadziła Hanna Buczkowska-Bartczak.

Po odegraniu hejnału Konina, wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja uczniów i nauczycieli pod pamiątkową tablicą poświęconą patronowi złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Następnie rozpoczął się koncert szkolnej orkiestry symfonicznej, którą do własnej kompozycji poprowadził Andrzej Wójciński. Po występach młodych pianistów ślubowanie złożyli pierwszoklasiści, a następnie odbyła się ceremonia pasowania ich na uczniów „Muzyka”. Dyrektor szkoły Krzysztof Pydyński dokonał tego tradycyjnie przy użyciu smyczka. Nie zabrakło też życzeń od przedstawicieli rodziców i samorządu szkoły.

Wieczór zakończył występ orkiestry dętej pod dyrekcją Jacka Rybczyńskiego, która wraz z solistką, zagrała wiązankę najbardziej znanych piosenek i pieśni patriotycznych. Do ich śpiewania włączyła się cała publiczność. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów konińskiego „muzyka”.

Wróć