Fryderyk dla Janusza Wawrowskiego

Fryderyk 2019 w rękach koninianina Janusza Wawrowskiego! Prestiżową nagrodę skrzypek otrzymał w kategorii Album Roku Recital Solowy za płytę "Hidden Violin" nagraną wspólnie z Jose Gallardo. W jego ręce statuetka trafiła 12 marca wieczorem podczas gali poświęconej muzyce poważnej, która odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - To już mój drugi Fryderyk do kolekcji. To płyta przede wszystkim o skrzypcach. Tych znanych i upragnionych – tak nagrodę skomentował Janusz Wawrowski. Pierwszy Fryderyk trafił do niego 2 lata wcześniej za płytę „Sequenza”, a jeszcze wcześniej - w 2014 roku – płyta „Aurora” była nominowana do tejże nagrody.

„Najnowszy album Janusza Wawrowskiego pt. „Hidden violin” to płyta, która tworzy historię. Skrzypce Stradivariusa, na których gra Wawrowski, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były nagrywane. To sprawia, że po raz pierwszy od czasu ich powstania, brzmienie tego drogocennego instrumentu staje się dostępne szerokiej publiczności” – czytamy na stronie www.wawrowski.com. Słynny instrument, na którym gra muzyk z Konina, pochodzi z 1685 roku. Formą nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Jego dokładne badania wykazały, że wszystkie elementy są oryginalne.

Skrzypce, którym nadano imię Polonia trafiły w ręce Wawrowskiego w maju 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius. Instrument kupił polski mecenas sztuki Roman Ziemian i Stephan Morgenstern, CEO FutureNet – platforma społecznościowa łącząca ludzi działających w sektorze sprzedaży bezpośredniej i branży marketingu wielopoziomowego. Ich wartość rynkową ocenia się na około 20 milionów złotych.

Tegoroczne "Fryderyki" były szczęśliwe dla koninian. Klaudia Szafrańska z zespołu Xxanaxx, 9 marca, odebrała statuetkę przyznaną w kategorii Album Roku Elektronika za krążek „Gradient”. Jego producentem jest Michał Wasilewski, który razem z utalentowaną koninianką tworzy zespół Xxanaxx. 

Dodajmy, że wśród nominowanych do tegorocznych nagród był też związany z naszym miastem kompozytor Dariusz Przybylski, który wspólnie z Leszkiem Lorentem nagrał płytę "Percussion Works" (nominacja w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna). Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i nominowanych!

Wróć