Historia miasta tańcem napisana

Takich tłumów dawno nie było przed bramą gosławickiego Muzeum Okręgowego. W sobotni wieczór (12 września) młodzi artyści z Konińskiego Teatru Tańca, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury, zatańczyli kawał historii naszego miasta.

Katarzyna Łapaj i jej siostra Agniszka Łapaj-Lewandowska oraz Kinga Furmaniak (niegdyś tancerki Rytmix’u Wiesławy Wolnej) nie przestały tańczyć wraz z wejściem w dorosłe życie, a Koniński Teatr Tańca to znakomity pomysł na rozwój talentów wielu młodych osób. „Dowód bardzo osobisty” to spektakl - jego premiera właśnie miała miejsce w sobotni wieczór - naprawdę bardzo osobisty, napisany wspólnymi siłami przez młodych ludzi. Zadali oni sobie trud nie tylko opracowania scenariusza i choreografii, ale dotarli do osób pamiętających jak „rosła huta”, jak powstawały elektrownie i kopalnia. Nagrali wspomnienia trudne do przecenienia. A dołączywszy do tego muzykę, z perkusją na żywo, kostiumy i teksty stworzyli spektakl zdumiewający. Dali nim twierdzącą odpowiedź na pytanie: czy historię miasta można opowiedzieć tańcem?

Sporo w nim miejsca zajęły także inne bardzo ważkie pytania: o przyszłość miasta i młodych ludzi w nim, czy warto tu żyć?

Nie dziwią więc owacje na stojąco licznej, bardzo galowej, publiczności. Łzy szczęścia, chwile wzruszenia, mnóstwo kwiatów, prezencików i zasłużonych gratulacji.

A na koniec w kopalnianym skansenie muzeum odbyło się klimatyczne party znakomicie przygotowane przez Marię i Darka Jaskotów.

Choreografia i reżyseria: Kasia Agata Łapaj.

Muzyka: Piotr Winiarski, Kajetan Pilarski (perkusja).

Kostiumy: Balletic Atelier.

Produkcja: Koniński Teatr Tańca – Konin Dance Theatre, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.

Tańczyli i współtworzyli: Katarzyna Łapaj, Agnieszka Łapaj-Lewandowska, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska, Bianka Tokłowicz, Kasandra Gomulska, Hanna Jaskot, Natalia Poprawska, Martyna Wiśniewska, Nina Jóźwiak, Oliwia Raszewska.

Do spektaklu zaproszone zostały tancerki Studio Tańca Rytmix Konin - Rytmix Dance Studio, Szkoła Tańca i Baletu FART KONIN oraz TOP DANCE MDK KONIN.

Zdjęcia, video, grafika: Kinga Furmaniak, Bartosz Furmaniak.

Spektakl „dowód bardzo osobisty” został włączony w ogólnopolską akcję -TańczMY organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Patronem akcji jest Instytut Muzyki i Tańca.

Wróć