1989 Narodziny Wolności

Unikatowe zdjęcia znalazły się w filmie "1989 Narodziny Wolności" zrealizowanym przez Pawła Pachulskiego z Urzędu Miejskiego w Koninie. Film został pokazany konińskiej młodzieży podczas jednego z czerwcowych spotkań zorganizowanych z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Zawiera archiwalne ujęcia z kwietnia i maja 1989 roku zrealizowane przez Grzegorza Kamińskiego.

W spotkaniu uczestniczył Ireneusz Niewiarowski – polityk, działacz podziemnych struktur Solidarności lat 80.

Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz do lektury relacji ze spotkania przygotowanej przez Marcelinę Sobolewską z II LO w Koninie:

Stop.

Zatrzymaj się.

Rozejrzyj się dookoła.

Co cię otacza?

Spójrz na ludzi. Obok ciebie przeszła dziewczyna. Miała różowe włosy i kolczyk w nosie. O, a tamten chłopak trzyma transparent z napisem "RATUJ ZIEMIĘ - OGRANICZ ZUŻYCIE PLASTIKU". Słupy ogłoszeniowe pełne są plakatów kandydatów partii lewicowych, prawicowych, centrowych, ponieważ zbliżają się wybory. Myślisz sobie na kogo ty zagłosujesz w przyszłym roku, kiedy już skończysz 18 lat. Z zamyślenia wyrywają cię bijące dzwony do kościoła. W tym przypadku rzymskokatolickiego. Ale niedaleko jest też ewangelicki i anglikański. Wchodzisz do sklepu i nie wiesz, czy na pewno wziąć jogurt brzoskwiniowy, bo jest jeszcze 5 innych smaków. Nagle przypominasz sobie, że jutro musisz oddać zgodę wychowawczyni na wyjazd do Londynu. Przecież jutro jest już chyba ostateczny termin... Kiedy idziesz w kierunku przystanku, ktoś wciska ci w ręce ulotkę reklamującą jakąś prywatną firmę marketingową. Ledwo zdążasz wsiąść do odpowiedniego autobusu. Zakładasz słuchawki na uszy i włączasz swoją ulubioną playlistę.

A teraz zróbmy eksperyment.

Pstryk.

Znika wszystko to, co znasz.

Nie ma już kolorowych bilbordów i reklam. Ludzie mają na sobie ubrania w wyblakłych kolorach. Zauważasz długą kolejkę rozciągającą się na cały chodnik. Kiedy pytasz się o co chodzi, patrzą na ciebie dziwnie i odpowiadają, że do sklepu właśnie przywieźli nowy towar, ale kiedy zaglądasz do sklepowej witryny widzisz tylko puste półki. Na ulicach jest tak przytłaczająco szaro. Okazuje się, że w telewizji są tylko dwa programy. "A gdzie się podział Netfilx?" - zastanawiasz się. Ktoś obok szepcze coś o aresztowaniach. Dowiadujesz się o partii. Jednej. Tylko jednej.

Ale zaraz.

Nie trzeba robić eksperymentu.

Przecież to wszystko już było.

Komunizm w Polsce kształtował się przez ponad 40 lat. Ograniczał, tłamsił i hamował. Ale znaleźli się ludzie odważni. Pełni wewnętrznej siły, chęci działania, ludzie zmotywowani i silni. Taki był  Ireneusz Niewiarowski, który działając w Solidarności walczył o wolną Polskę oraz uczciwe wybory. Dzisiaj w Konińskim II LO poznaliśmy jego historię. Słuchaliśmy jego wspomnień i refleksji. Mieliśmy okazję obejrzeć film Pawła Pachulskiego „1989 Narodziny Wolności” o naszym mieście, jakiego nasze pokolenie już nie pamięta . Zobaczyć inną  rzeczywistość, która otaczała kiedyś mieszkańców Konina. Zobaczyliśmy ile zaangażowania i odwagi wymagało wyrwanie Polski z komunistycznych więzów. Myślę, że dla każdego ten czas był niesamowitym doświadczeniem wartym przemyślenia i zapisania w pamięci.

1989 Narodziny Wolności

Wróć