24 listopada – KDK – NTLive „Szaleństwo króla Jerzego”

„Szaleństwo króla Jerzego” ze znakomitą rolą Marka Gatissa zobaczymy w Kinie Centrum. Spektakl retransmitowany będzie z Teatru Królewskiego w Londynie 24 listopada.

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.

Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.

W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innych licznych kreacjach w brytyjskich serialach telewizyjnych.
 
„The Madness of George III” Alan Bennett (*1934)
Szaleństwo króla Jerzego
Dramat (1991)
Retransmisja przedstawienia z Nottingham Playhouse w Londynie: 24 listopada 2018, sobota, 15.00
Spektakl z cyklu „National Theatre Live”
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania około 210 minut
Bilety: 20 i 30 zł.

Wróć