Kapuściński w Koninie był… i jest

Że światowej sławy reporter Ryszard Kapuściński był w Koninie przed 60 laty - są na to twarde dowody. Bo taką okładkę ma książka Izabeli Bobrowskiej „Konin jak Colorado. Zapomniana podróż Ryszarda Kapuścińskiego”. Jej promocja odbyła się w niedzielny wieczór (1 grudnia) w Dworku Zofii Urbanowskiej, dzisiejszym USC.

Te same dowody potwierdzają też, że Ryszard Kapuściński jest już w Koninie na stałe. Autorka bowiem przez 9 lat precyzowała szczątkowe informacje o pobycie pisarza, reportera, ale także fotoreportera. Dzięki jej pracy światło dzienne ujrzały fakty, które będą już częścią historii naszego miasta - odnalezione twarze dzieci i dorosłych sfotografowanych przez Ryszarda Kapuścińskiego w roku 1959, a nawet... powiększona rodzina Bobrowskich! Okazało się bowiem, że jeden z tłumu uczestników spotkania ustalił ponad wszelką wątpliwość rodzinne koligacje z autorką.

Spotkanie z Izą Bobrowską prowadził dziennikarz Mateusz Krzesiński, którego dom rodzinny widnieje na jednej z fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego. - Gdy to zobaczyłem ciarki miałem chyba na całym ciele - stwierdził dziennikarz.

Takich i podobnych chwil tego wieczoru było więcej. A wzruszenie i duma - bo to właściwe słowo na osiągnięcia Izabeli Bobrowskiej - towarzyszyły także prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu. Podziękował on autorce za pracę i jej efekty i zapewnił, że Miasto Konin dokładać będzie nadal starań by dokumentować swoją historię przez pryzmat ludzi z nim związanych. Po spotkaniu, jak wielu czytelników, ustawił się w kolejce po autograf i dedykację.

Wieczór uświetniło „Trio klarnetowe” z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego.

 

Książka Izabeli Bobrowskiej “Konin jak Colorado...” ukazała się nakładem Wydawnictwa Setidava Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, przy finansowym wsparciu Konińskiej Fundacji Kultury oraz Miasta Konin. Licencji na bezpłatne wykorzystanie w wydawnictwie 41 fotografii udzieliły Miastu Konin Alicja Kapuścińska i Rene Majsner.

 

Wróć