Karolina Kuśmierz zdobyła laur Chopinowskich Interpretacji Młodych

Pierwszą nagrodę XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który zakończył się w sobotę (17 listopada) zdobyła 18-letnia uczennica PSM w Suwałkach Karolina Kuśmierz.

Młodych pianistów oceniali: prof. Waldemar Andrzejewski, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i Marek Dyżewski. Ich zdaniem na wyróżnienie zasłużyli Aleksandra Janusz i Marek Jeutner, a trzecie miejsce otrzymała Marianna Klara Sereda. Przyznano dwa drugie miejsca, które zajęli Shengye Cheng oraz Eryk Parchański. Najlepszą pianistką tegorocznego festiwalu okazała się Karolina Kuśmierz, która niemal prosto z łóżka, w którym walczyła z gorączką usiadła do fortepianu.

– Nasz werdykt jest wynikiem nie matematycznych działań, ale naszych dyskusji. Uważamy, że wszyscy występujący mają potencjalne możliwości stania się artystami koncertującymi. Życzę wam, by było to jak najszybciej – gratulował nagrodzonym przewodniczący jury prof. Waldemar Andrzejewski. I dodał: – 15 lat temu, wysiłkiem wielu wspaniałych ludzi społeczności konińskiej został powołany do życia festiwal. Jest to z pewnością festiwal szczególny, którego odpowiednika trudno szukać na terenie naszego kraju. Jego szczególny walor polega na tym, że zostają do udziału proszeni młodzi ludzie, w okresie dynamicznego rozwoju artystycznego. O tym, że było to bardzo trafione, świadczą wyniki poprzednich edycji, to ilu wspaniałych wychowanków przewinęło się przez estradę tego festiwalu. Znakomita większość uczestników funkcjonuje w profesjonalnym życiu artystycznym całego kraju i świata. To zasługa tych wszystkich organizatorów, którzy tak pięknie i z miłością do muzyki Chopina organizują ten festiwal i inne wydarzenia artystyczne. Myślę, że zrobicie wszystko by pójść w ślady poprzedników.

Podczas uroczystej gali wręczono też dyplom Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za wybitne osiągnięcia w promowaniu twórczości osoby Fryderyka Chopina oraz towarzyszącą mu statuetkę. Odebrał je dyrektor konińskiej szkoły muzycznej, Konińskiej Fundacji Kultury i prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie Krzysztof Pydyński. Szczególne podziękowania oraz tytuły Mecenasa Kultu Chopinowskiego wręczono także osobom od lat związanym z festiwalem: prof. Katarzynie Popowej-Zydroń, prof. Waldemarowi Andrzejewskiemu oraz red. Markowi Dyżewskiemu.

Po ogłoszeniu wyników, młodzi wykonawcy dali w krótkich występach próbkę swych umiejętności muzycznych. Koncert laureatów 15. festiwalu zakończył występ solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyr. Jarosława Thiela.

Organizatorami XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami byli: PSM I i II st. w Koninie, CKiS Konin, KDK, MBP oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Wśród współfinansujących festiwal nie zabrakło tradycyjnie Miasta Konin.

Wróć