Koninianie na Pucharze Świata w Wyciskaniu Sztangi

9 listopada w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbyła się jedna z większych w Polsce impreza w sportach siłowych: Puchar Świata WRPF w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym Zawodowców oraz Puchar Świata WRPF w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym Służb Mundurowych.

Ta prestiżowa impreza sportowa zgromadziła ponad 100 siłaczy z różnych państw, w tym funkcjonariuszy służb mundurowych z Polski, Węgier, Czech i Niemiec.

Konin reprezentowali zawodnicy Zagłębia-Relax Konin Daria Walczykiewicz, Arkadiusz Macudziński i Janusz Kobus.

Daria Walczykiewicz, była wielokrotna Mistrzyni Polski w boksie od 3 lat próbuje swoich sił w rywalizacji na pomoście trójbojowym odnosząc coraz większe sukcesy. W Złotoryi zdobyła dwa medale, srebrny w kategorii wagowej -56 kg oraz brązowy w klasyfikacji generalnej seniorek -  zawodniczkom przelicza się stosunek wagi ciała do wyciśniętego ciężaru na sztandze. Koninianka wycisnęła sztangę 75,0 kg co dało jej 89,370 pkt.Wilks'a.

Reprezentujący policję Arkadiusz Macudziński zdobył brązowy medal w kategorii -100 kg służb mundurowych. Wracający do rywalizacji po kontuzji doświadczony zawodnik uzyskał wynik na sztandze 177,5 kg co pozwoliło mu stanąć na najniższym stopniu podium. Arkadiusz zaliczył kolejno: 170,0 kg i 177,5 kg, a nie udało się docisnąć sztangi o wadze 180,0 kg.

W kategorii weteranów I (zawodnicy w wieku 40-49 lat) wystartował Janusz Kobus, który podobnie jak Daria wiele lat boksował w konińskim Zagłębiu. Jego wynik na sztandze 115,0 kg pozwolił na zajęcie 9 miejsca wśród wszystkich zawodników startujących w tej kategorii wiekowej. Ten wynik uzyskał już w pierwszym podejściu, natomiast nie powiodła się dwukrotna próba pobicia rekordu życiowego i zaliczenia sztangi o wadze 117,5 kg.

Jak na puchar świata przystało, zawodnicy często wyciskali ciężar przekraczający dwukrotność ich wagi.

Rewelacyjnie spisała się paraolimpijka Małgorzata Hałas-Koralewska, która trzykrotnie pobiła rekord świata w kategorii kobiet do 60 kg. W pierwszym podejściu wycisnęła 135 kg, w drugim 140 kg, a w trzecim 144 kg.

Zarówno Daria Walczykiewicz jak i Arkadiusz Macudziński już za dwa tygodnie 23-24 listopada wystartują w Mistrzostwach Europy Zawodowców w Pabianicach.

Wróć