Koniński Rok Zofii Urbanowskiej 2019

Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski ogłosił rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej. W przyszłym roku obchodzić będziemy 170. rocznicę urodzin naszej pisarki Zofii Urbanowskiej i 80. rocznicę jej śmierci.

Zofia Urbanowska urodziła się w Kowalewku (gmina Rzgów), dzieciństwo spędziła w konińskim Laskówcu, a od początku XX wieku mieszkała w dworku, w którym dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Była jedną z najpopularniejszych powieściopisarek przełomu XIX i XX wieku. Jest autorką m.in. „Księżniczki”, Gucia Zaczarowanego” i „Róży bez kolców”. Współpracowała z "Gazetą Polską", pisywała do "Przeglądu Tygodniowego" i "Wieczorów Rodzinnych", była członkinią kolegium redakcyjnego "Przeglądu Pedagogicznego". Zofia Urbanowska zmarła 1 stycznia 1939 roku w Koninie. Jest honorową obywatelką naszego miasta, jej imię noszą: ulica Szkoła Podstawowa nr 1, przed którą stoi pomnik pisarki i Rodzinny Ogród Działkowy przy ulicy Świętojańskiej.

- W roku Zofii Urbanowskiej uczcimy wybitną osobowość polskiej kultury w Koninie włączając w te przedsięwzięcia instytucje, organizacje pozarządowe, szkoły i mieszkańców. Miasto Konin planuje organizację wydarzeń związanych z pisarką, momentem kulminacyjnym będą 170. urodziny Zofii Urbanowskiej, które obchodzić będziemy w maju przyszłego roku. Już dzisiaj zachęcam do udziału w obchodach – powiedział Prezydent Korytkowski.

Ponadto w 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin twórcy polskiej opery narodowej, kompozytora, dyrygenta i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie Stanisława Moniuszko. W związku z tym Sejm RP zdecydował, że rok 2019 będzie Rokiem Stanisława Moniuszko.  Konin także pamięta o wielkim Polaku i włączymy się obchody Roku Moniuszkowskiego.

Wróć