Konińskie obchody 4 czerwca

Koncert Piotra Bukartyka z zespołem Ajagore w niezwykłej scenerii konińskiej huty - zakładu Impexmetal S.A. Aluminium Konin, budowanie symbolicznego okrągłego stołu przez młodzież, biegi, spływ kajakowy, wystawa plakatu, akcja oddawania krwi, seans filmowy w plenerze - to wszystko w ciągu zaledwie trzech dni od 2 do 4 czerwca. Tak Konin świętować będzie 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Do udziału w wydarzeniach zaprasza Prezydent Konina.  

Konińskie obchody rozpocznie 2 czerwca koncert „Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu” w Parku im. F. Chopina (godz. 17.00). Po nim w ramach wydarzenia „Zew Wolności” (godz. 19.00) na tej samej scenie posłuchamy piosenek bardów Solidarności, w wykonaniu uczniów szkół średnich, MDK oraz Państwowej Szkoły Muzycznej. W parku będzie też meta imprez o charakterze sportowym: rowerowego zlotu gwiaździstego, biegu od Ronda im. T. Mazowieckiego do Parku im. F. Chopina, uczestnicy spływu kajakowego dotrą do bulwaru. Chętni w niedzielę, właśnie w parku, będą mogli oddać krew. Na godz. 18.00 w Pałacu Reymonda zaplanowano otwarcie wystawy plakatu „Droga do wolności”. Kto lubi kino w plenerze, powinien wybrać się na Plac Niepodległości, gdzie KDK pokaże film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (godz. 21.30).

3 czerwca o 17.00, w ramach Akademii Demokracji, w MDK-u odbędzie się otwarte spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

4 czerwca na finał obchodów zapraszamy na niezwykły koncert. Piotr Bukartyk z zespołem Ajagore zagrają dla koninian w wyjątkowej scenerii – na terenie zakładu Impexmetal S.A. Aluminium Konin. To właśnie w hucie, w grudniu 1981 roku, odbył się największy w Wielkopolsce strajk  przeprowadzony w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego. Co ważne! Na koncert będą obowiązywały bezpłatne zaproszenia, bo liczba miejsc jest ograniczona. O tym, w jaki sposób będzie można je zdobyć poinformujemy w osobnym komunikacie.

Ciekawą inicjatywą będzie „Debata młodzieży - mam wpływ!” w II LO, w której wezmą udział uczniowie konińskich szkół. Poprzedzi ją happening polegający na odtworzeniu idei Okrągłego Stołu. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach obchodów, zorganizuje wystawę, na której pokaże publikacje z tamtych czasów. Również 4 czerwca na stadionie przy Podwalu konińskie szkoły wezmą udział w happeningu „Nie - dla przemocy! Tak - dla mądrej demokracji!”.

Dodajmy, że z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów prezydent Konina powołał Komitet Honorowy składający się  ze świadków tamtych zdarzeń.

Informacje dotyczące obchodów będziemy publikować na bieżąco na stronie www.konin.pl i na naszym profilu na FB.

Wróć