„Muzyk” ma nowy fortepian

W poniedziałek (9 grudnia) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego dobył się nietypowy przetarg. W szkolnej auli przez kilka godzin stały cztery potężne instrumenty. Od wczoraj szkoła ma nowy fortepian.

- Przetarg z odpowiednią specyfikacją ogłosiliśmy jakiś czas temu, po zgromadzeniu odpowiedniej kwoty na zakup nowego instrumentu - powiedział Krzysztof Pydyński, dyrektor placówki. Z dumą podkreślił, że pieniądze na ten cel przekazały dwie bardzo ważne instytucje. - Pieniądze otrzymaliśmy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Centrum Edukacji Artystycznej - dodał dyrektor Pydyński.

Nietypowość przedsięwzięcia wynikała m.in. z faktu, że oferent musiał zgłosić się aż z trzema instrumentami. Do przetargu przystąpił jeden - dystrybutor firmy Yamaha. W szkolnej auli przez kilka godzin trwało instalowanie trzech, ważących po prawie pół tony, fortepianów Yamaha CFX. Chodziło bowiem o ich dokładne wypoziomowanie oraz nastrojenie.

O określonej godz. w poniedziałek każdy z fortepianów został wypróbowany przez powołaną specjalnie do tego celu komisję, złożoną z panistów-pedagogów pracujących w szkole. I to oni ostatecznie wybrali egzemplarz. Wcześniej dyrektor osobiście przetestował fotele dla pianistów.

- Nowy instrument musiał spełnić bardzo określone wymogi. Z jednej strony wynikają one z potrzeb naszych uczniów i nauczycieli, a z drugiej - miał to też być instrument koncertowy. Wszystko się udało - stwierdził Krzysztof Pydyński. - Stary instrument też będzie jeszcze przez nas wykorzystywany.

Wróć