Muzyka zawładnęła przestrzenią fary

Już po raz ósmy Bogumiła Dziel-Wawrowska oraz Janusz Wawrowski – znakomita sopranistka i maestro skrzypiec – zorganizowali festiwal Muzyczne Przestrzenie. Jego inauguracja odbyła się w piątkowy wieczór (26 października) koncertem w kościele pw. św. Bartłomieja.

Od razu trzeba dodać, że Janusz Wawrowski, skrzypek związany bardzo mocno z Koninem i szkołą muzyczną, przyjechał z jedynym w Polsce stradivariusem – przepięknym i bardzo cennym instrumentem.

Piątkowy koncert miał olbrzymią przestrzeń, którą zagospodarowali muzycznie najpierw młodzi instrumentaliści z PSM im. Ignacego J. Paderewskiego. Był więc kwintet instrumentów dętych, trio smyczkowe, Brzewski Trio. Wydarzeniem był występ młodziutkiej skrzypaczki, prowadzonej przez Jana Szkalskiego, która wspólnie ze swoim (i Janusza Wawrowskiego) profesorem zagrała z wielkim skrzypkiem. Wystąpił także Filip Pacześny, utalentowany młody pianista z klasy fortepianu prof. Danuty Gościńskiej. Mini-recital Janusza Wawrowskiego, któremu na fortepianie towarzyszył Michał Ziobrowski, poprzedził finał. Znakomity skrzypek grał w nim w towarzystwie muzyków z Warsaw Players.

Festiwal Muzyczne Przestrzenie odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Konina, przy wsparciu Miasta Konina.

Organizatorem festiwalu była Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Współorganizatorami: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętego Ducha w Koninie, Parafia św. Bartłomieja w Koninie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie, Koniński Dom Kultury oraz SONORA. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wróć