Na urodzinach Zofii Urbanowskiej w Kowalewku

W 170. rocznicę urodzin Zofii Urbanowskiej, której rok obchodzimy w naszym mieście, w Kowalewku - gdzie przyszła na świat - odbyła się niezwykła uroczystość. W środę (15 maja) zaprosili na nią samorządowcy z gminy Rzgów, bibliotekarze oraz strażacy z Kowalewka.

- Spotkaliśmy się w miejscu szczególnym, w miejscu, w którym 170 lat temu urodziła się znakomita autorka Zofia Urbanowska. Jesteśmy zaszczyceni tym, że to właśnie w gminie Rzgów, w miejscowości Kowalewek, tak wybitna osobistość przyszła na świat. Od wielu lat staramy się propagować Zofię Urbanowską i jej twórczość - powiedział witając wszystkich wójt Rzgowa Grzegorz Matuszak.

Podczas uroczystości goście złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą autorstwa Jotto Giotto Dimitrowa, która jest wmurowana w ścianę izby pamięci pisarki. Ogłoszono też wyniki i wręczono nagrody w konkursie literackim oraz na spot promujący twórczość Zofii Urbanowskiej.

Następnie odbyło się spotkanie z dr Barbarą Kosmowską, autorka biografii Zofii Urbanowskiej zatytułowanej „Na służbie u Kopciuszka”.

Nie obyło się bez prezentów. Starostwo konińskie przekazało GBP w Rzgowie oryginalne wydanie „Gucia zaczarowanego” z 1908 roku, a sekretarz miasta Marek Zawidzki i kierownik Wydziału Kultury UM - Zenona Sroczyńska, wraz z szefem konińskiej książnicy Henrykiem Janaskiem, przekazali placówce najnowszą książkę o pisarce „Zofia Kamila. Vie romance”.

„Urodziny Zofii” w Kowalewku zakończyła prezentacja filmu animowanego, opartego na motywach „Gucia zaczarowanego”, zrealizowanego 2014 roku przez fundację Pogranicze przy współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Można też było zwiedzić izbę pamięci pisarki.

Wróć