Nadzwyczajni Ryszarda Maksyma w MDK

Na kolejną wystawę fotografii zaprasza Galeria 3D Młodzieżowego Domu Kultury. Tutaj w piątkowy wieczór (10 stycznia) otwarto wystawę zdjęć Ryszarda Maksyma, zatytułowaną „Nadzwyczajni”.

Ryszard Maksym, jak sam mówi, fotografuje… nałogowo. I bardzo dobrze! Bo gdyby nie on - i wielu mu podobnych - nigdy nie dowiedzielibyśmy się o znakomitych wydarzeniach. Na zdjęciach Maksyma mają one bardzo poważne oblicza i śmiało zaliczyć je można do najważniejszych.

Tak stało się w przypadku - organizowanego od trzech lat i wymyślonego przez nauczycielkę turkowskiej szkoły specjalnej oraz nauczyciela szkoły podstawowej - „Turmageddon’u”, modnego biegu na wytrzymałość, w którym uczestnicy walczą z własnymi słabościami pokonując ekstremalne przeszkody. I tu Ryszardowi Maksymowi zdarzyło się to, o czym marzy każdy fotoreporter: być dokładnie w tym miejscu i dokładnie w tym czasie…

Ryszard Maksym zarejestrował w swoim 30-zdjęciowym reportażu niezwykłość polegającą na tym, że przeszkody i przeciwności pokonuje… niepełnosprawny zawodnik. Pomaga mu jeden, bądź grupa, zawodników-opiekunów sprawnych. Na zdjęciach można znaleźć mnóstwo radości oraz normalnego ludzkiego wkurzenia z drobnych niepowodzeń. Ale przede wszystkim radości, takiej autentycznej i do końca. Jakże bowiem smakuje sukces, jeśli pokona się samego siebie podwójnie…

O zdjęciach Ryszarda Maksyma bardzo pozytywnie mówił Andrzej Moś – uznany dokumentalista, także fotoreporter. Chwalił go za reporterską odwagę i „oko”. Bo Maksym owe „oko” ma. Warto się o tym przekonać odwiedzając piętro MDK, na którym mieści się galeria.

Wróć