Niesamowity Dwurnik w muzeum

Konin może uważać się za bardzo szczęśliwe miasto. Oto bowiem drugi już raz w tym roku mieszkańcy Konina dostąpili niezwykłej przyjemności podziwiania twórczości legendarnego Edwarda Dwurnika. Wernisaż jego obrazów odbył się w piątkowy wieczór (28 czerwca) w zamku gosławickiego Muzeum Okręgowego.

Na wystawie prezentowane są 44 wielkoformatowe obrazy znakomitego artysty, nazywanego często następcą Nikifora. Są wśród nich bardzo wczesne prace („Boisko”), jak i też te, które artysta namalował na swój dyplom.

Prace pochodzą z kolekcji Grzegorza Bachór, który wspaniale potrafi opowiadać nie tylko o obrazach i okolicznościach w jakich wszedł w ich poosiadanie, ale przede wszystkim o bardzo serdecznym, bardzo artystycznym z duszy i ciała człowieku jakim był zmarły w ubiegłym roku Edward Dwurnik.

Wystawa - zatytułowana „Edward Dwurnik in Memoriam” -  najpierw gościła w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, skąd przyjechała do Konina. Towarzyszy jej znakomity katalog.

Twórczość Edwarda Dwurnika można oglądać w Muzeum Okręgowym w Gosławicach co najmniej do września tego roku. Zajmuje całą świetlicę na parterze i większość galerii na piętrze. Jest też wśród eksponatów naturalnej wielkości rzeźba wykonana w drewnie lipowym - przy użyciu tylko mechanicznej piły i siekiery - przez znakomitego artystę Józefa Nowaka.

Wróć