(oh!) co za muzyka

Drugi koncert 9. festiwalu Muzyczne Przestrzenie zachwycił licznie zebranych słuchaczy, a odbył się w niedzielny wieczór (6 października) w kościele ewangelicko-augsburskim św. Ducha. Na Stradivariusie "Polonia" zagrał Janusz Wawrowski, a towarzyszyła mu (oh!) Orkiestra Historyczna.

Radości i olbrzymiej satysfakcji z faktu, że festiwalowy koncert kolejny raz odbywał się w św. Duchu nie krył pastor Waldemar Wunsz. Jego odczucia podzielali licznie zgromadzeni w świątyni melomani.

W historycznych murach kościoła św. Ducha zabrzmiała tym razem muzyka baroku - kompozycje F. Geminianiego i A. Corelli, A. Vivaldi - w tym "Zima" z "Czterech pór roku" oraz J. S. Bach.

Muzycy z (oh!) Orkiestra Historyczna pokazali niezwykły kunszt, dostosowując swoje instrumenty do wymogów tamtej epoki.

Podobnie uczynił maestro Janusz Wawrowski, który tym razem na słynnych skrzypcach Stradivariusa "Polonia" założył odpowiedni strój, tzn. pierwszy raz zagrał na strunach jelitowych, używając do tego oryginalnego barokowego smyczka.

Nie da się opisać kunsztu wykonawczego i brzmienia dźwięków, którymi przez ponad godzinę delektowali się słuchacze. Wystarczy powiedzieć, że artyści nagrodzeni zostali owacjami na stojąco i poproszeni o bis, którym była jedna część "Wiosny".

Koncert poprowadziła Bogumiła Dziel-Wawrowska, która wraz ze swoim mężem - Januszem Wawrowskim, wymyśliła przed dziewięciu laty ten wspaniały festiwal.

Organizatorem festiwalu Muzyczne Przestrzenie byli: Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego oraz Miasto Konin, współorganizatorami Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętego Ducha w Koninie, Parafia św. Bartłomieja w Koninie oraz Agencja Muzyczna SONORA. Patronował mu Prezydent Miasta Konina.

 

Wróć