Puchary dla szablistów z Sosnowca i Warszawy

W Memoriale Zenona Ryszewskiego, rozgrywanym od roku 1993, który w dwa lata później zyskał rangę Pucharu Polski Seniorów w Szabli, wystartowało kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek z całej Polski. Najlepsi okazali się sosnowiczanka i warszawiak.

Memoriał Zenona Ryszewskiego przywołuje postać niezwykłego trenera i wychowawcy młodzieży, który był twórcą pierwszej w Koninie sekcji szermierczej i współautorem wielu sukcesów konińskich szablistów. Głównym trofeum jest szabla przechodnia, wręczana przez żonę trenera - Edytę Ryszewską.

I choć w tym roku konińscy szabliści bardzo chcieli wygrać, to nie powiodło się im – dotarli co prawda do ćwierćfinału, ale żaden go nie wygrał. Bliska awansu do półfinału była Sylwia Matuszak, walcząca o olimpijską klasyfikację.

W finale pań zmierzyły się ze sobą zawodniczki z Sosnowca. Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy) uległa Marcie Puda (TMS Sosnowiec), która zwyciężyła 15:8.

W finale panów naprzeciwko siebie stanęli dwaj warszawiacy z Victorii Warszawa. W „bratobójczym” starciu lepszy okazał się Piotr Szczepanik, który pokonał Jakuba Broniszewskiego - 15:7.

Szabla kobiet:

 1. Marta Puda (TMS Sosnowiec)
 2. Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy)
 3. Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa)
 4. Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa)
 5. Marta Okine (KS Karabela)
 6. Sylwia Matuszak (KKSz Konin)
 7. Julia Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy)
 8. Urszula Kurzyna (UKS 13 Białystok).

Miejsca zawodniczek KKSz Konin:

 1. Weronika Waleriańczyk, 14. Małgorzata Zawodniak, 16. Natalia Nowinowska, 20. Zuzanna Buselt, 21. Natalia Koziarska, 22. Ewelina Owczarek, 27. Nikola Woźniak, 28. Martyna Dzięcielak.

Szabla mężczyzn:

 1. Piotr Szczepanik (Victor Warszawa)
 2. Jakub Broniszewski (Victor Warszawa)
 3. Mateusz Prokopowicz (UKS 13 Białystok)
 4. Krzysztof Kaczkowski (Zagłębiowski Klub Szermierczy)
 5. Adrian Stanisławski (KKSz Konin)
 6. Mateusz Godlewski (KKSz Konin)
 7. Krystian Borkiewicz (KKSz Konin)
 8. Mateusz Knez (O.Ś. AZS Poznań).

Miejsca zawodników KKSz Konin:

 1. Patryk Pałasz, 10. Sebastian Glanc, 24. Michał Szreder, 25. Gracjan Jedwabny, 27. Kacper Nowinowski, 28. Kamil Goździk.

Pucharowi i Memoriałowi patronował m.in. Prezydent Konina Piotr Korytkowski, w imieniu którego puchary wręczał jego zastępca Witold Nowak.

Wróć