Rok pod patronem Zofii Urbanowskiej

Tradycyjnym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy grobie Zofii Urbanowskiej, najbardziej znanej konińskiej pisarki, rozpoczęły się uroczystości związane z rokiem jej imienia. We wtorkowe popołudnie (1 stycznia), o 15.00 (w godz. śmierci koninianki) na cmentarzu przy ul Kolskiej zgromadzili się samorządowcy z Konina i Rzgowa, strażacy z Kowalewka, działacze organizacji społecznych i turystycznych, szefowie placówek kultury, reprezentanci I LO oraz uczniowie SP 1.

- Spotykamy się po to, by przypomnieć jedną z wybitnych postaci w historii miasta Konina. Pierwszy raz było to w 2009 roku i wtedy czciliśmy też okrągłą rocznicę. Ten rok jest szczególny, bo Prezydent Konina ogłosił go rokiem Zofii Urbanowskiej – powiedział Andrzej Łącki, prezes Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego w Koninie.

W uroczystościach uczestniczył także Piotr Korytkowski – prezydent Konina oraz jego zastępca Witold Nowak. - Wszystkie imprezy związane z pisarką, które będą się odbywały w naszym mieście będą przyjmowały logo, ustanowione w związku z rokiem Zofii Urbanowskiej – stwierdził Piotr Korytkowski.

Po oddaniu hołdu znakomitej koniniance, honorowej obywatelce miasta, udano się do grobu rodzinnego Wdzięcznych, w którym spoczywają doczesne szczątki innej konińskiej pisarki Janiny Perathoner, znanej jako Weneda. Tu także złożono kwiaty i zapalono znicze.

Hołd oddano także powstańcom wielkopolskim, których dwie mogiły znajdują się na „kolskim” cmentarzu - Tadeuszowi Nalewalskiemu i Tadeuszowi Gerasowi.

Wróć