Salon Poezji z Anną Seniuk

„Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. / Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba”. Pisał Cyprian Kamil Norwid. Ile z tych dwóch strof jesteśmy w stanie przeżyć prawdziwie? Czy śpiewając „Wśród nocnej ciszy…” z niej coś jeszcze słyszysz? - pytali Anna Seniuk i Maksymilian Rogacki czytając tuż przed Wigilią, 16 grudnia, wiersze w Salonie Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury.

Na początek proste pytanie, które postawił ks. Jan Twardowski w wierszu „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”. Odpowiedź dał też prostą: „Dlatego, żeby sobie / Przebaczać”. Katarzyna Kubacka-Seweryn, animatorka Salonu Poezji w KDK, działającego pod duchowym patronatem Anny Dymnej, dodawała: „byśmy obiecywali sobie, że świat będzie lepszy, że my będziemy lepsi”.  I tak jest co roku, począwszy od IV wieku, kiedy to Boże Narodzenie zaistniało jako święto. O czym informowała w języku migowym Karina Akseńczuk i bohaterowie Salonu.

Anna Seniuk, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie i odtwórczyni 40 ról filmowych oraz Maksymilian Rogacki, aktor Teatru Polskiego w Warszawie recytowali wiersze Leopolda Staffa, Stanisława Młodożeńca, Jana Kasprowicza i Artura Oppmana (Or-Ot), sprowadzając Boże Narodzenie do ludzkich rozmiarów.

Katarzyna Kubacka-Seweryn tak ułożyła świąteczny Salon, by słuchacze wypełniający salę widowiskowa KDK mogli, dzięki recytacjom aktorów, magię świąt poczuć. Nastrój potęgowała scenografia, w której nie ucierpiała żadna choinka, bo ich rolę znakomicie spełniała… drabina strojna w bombki i świecidełka. Scenę pięknie wypełniały także Muzyczne Anioły – dzieciaki z Chóru Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie, którymi opiekuje się Iwona Lewandowska. Energicznie w ich wykonaniu zabrzmiały frazy: „Hejże ino dyna, dyna, narodził się Bóg Dziecina”,ale uroku nie brakło w „Kolędzie dla nieobecnych” do muzyki Zbigniewa Preisnera: „… nadzieja znów wstąpi w nas, / Nieobecnych pojawią się cienie. / Uwierzymy kolejny raz, / W jeszcze jedno Boże Narodzenie.”

Salon zakończyła kolęda, wspólnie przez wszystkich śpiewana, „Przybieżeli do Betlejem”. Były też życzenia – Elżbieta Miętkiewska, dyrektorka Konińskiego Domu Kultury, życzyła wszystkim „spełnienia marzeń i by rok 2019 był roku tylko dobrych zdarzeń”.

Wróć