Śladami powstańców

Rajd śladami powstania styczniowego odbył się w niedzielę, 19 stycznia na trasie potyczki powstańczej, która miała miejsce 1 marca 1863 r. O ruchach wojsk rosyjskich i oddziałów powstańczych opowiedzieli poszukiwacze z Wielkopolskiego Forum Eksploatacyjno-Historycznego, którzy przeczesali teren w 2013 roku, odnajdując w ziemi kule, łuski, guziki i przedmioty osobiste jak tabakierki czy naczynia. Forum współpracuje z Muzeum Okręgowym w Koninie, gdzie ma siedzibę.

Powstańcy stacjonowali w zabudowaniach klasztoru kamedułów, dokąd zaprowadził piechurów Szczepan Ciechalski, natomiast po klasztorze piechurów oprowadził przewodnik PTTK Marek Chlebicki. Na najwcześniej w naszym regionie oznakowane przez Oddział PTTK w Koninie szlaki piesze zwrócił uwagę prezes konińskiego oddziału Andrzej Łącki. Najliczniejszą grupą byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie. Wśród ponad 100 piechurów wędrowali przybysze z Wrześni i Słupcy oraz członkowie Konińskiego Klubu Miłośników Miejskiej Komunikacji. Linię SPACER MZK Konin obsłużył niezawodnie pan Waldemar.

Nadleśnictwo Konin przygotowało ognisko przy dawnej leśniczówce. Tu dotarła grupa rowerowa PTTK CIKLO. Grzegorz Bąk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa opowiedział o rezerwatach, gospodarce leśnej i kłopotach z perfidnymi podrzucaczami śmieci. Leśne jeziorko Skąpe z pomostem widokowym wywarło spore wrażenie. Rajd zakończył się na Wale Tarejwy wspólnym złożeniem kwiatów i zniczy pod głazem powstańczego kapelana o. Maksyma Tarejwy w Koninie z okazji 157. rocznicy wybuchu styczniowej insurekcji.

Wróć