Trzy razy Chopin

170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, 85 lat działalności Towarzystwa jego imienia oraz 20-lecie kultu chopinowskiego w Żychlinie i Koninie stały się okazją do niezwykłego koncertu. Zagrała sama prezes TiFC - prof. Bronisława Kawalla i utalentowany młody pianista z Konina - Filip Pacześny.

Koncert wymyślił i doprowadził do szczęśliwego końca, wraz z Konińską Fundacją Kultury, Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina oraz Zarządem Głównym Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którego jest członkiem, wieloletni prezes Koła - Ryszard Sławiński.

Zanim jednak z gościnnej sceny Konińskiego Domu Kultury popłynęły chopinowskie tony była okazja do gratulacji, prezentów i wyróżnień. Starosta koniński Stanisław Bielik, patronujący koncertowi, nie szczędził pochwał i gratulacji wszystkim, którzy przez ostatnie 20 lat sprawili, że Fryderyk Chopin na stałe jest kojarzony z Żychlinem i Koninem. W podobnym tonie wypowiedział się Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, który byłemu prezesowi - Ryszardowi Sławińskiemu oraz obecnemu - Krzysztofowi Pydyńskiemu, wręczył listy prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego i piękne grafiki.

Natomiast Danuta Gościńska - wieloletnia dyrektor artystyczna konkursu „Chopinowskie interpretacje młodych” i nauczycielka Filipa Pacześnego, Jadwiga Kujawińska - była dyrektor CKiS, orędowniczka muzyki Chopina, Anna Matczak-Gaj - dyrektor ZSE-U im. Fryderyka Chopina w Żychlinie,  mieszczącego się m.in. w pałacu Bronikowskich i Henryk Janasek, który Chopinem w Żychlinie zafascynowany jest od dawna, otrzymali odznaczenia TiFC „Mecenas kultu chopinowskiego”.

O związkach Chopina z Żychlinem i roli warszawskiego promotora Zofii Urbanowskiej - Józefa Sikorskiego, po którego artykule o Chopinie odezwał się dr Helbich, świadek pobytu młodego Fryderyka w Żychlinie oraz o innych aspektach kultu chopinowskiego w Żychlinie i Koninie mówił Henryk Janasek. Natomiast  dr Ewa Sławińska-Dahlig, członek ZG TiFC i redaktora naczelna „Rocznika Chopinowskiego” mówiła o historii i działalności Towarzystwa.

W niezwykłym koncercie chopinowskim wspaniale zagrał młody pianista Filip Pacześny. Zwieńczeniem zaś wieczoru pełnego pięknej muzyki był recital prof. Bronisławy Kawalla, prezes TiFC. Jej występ konińscy melomani nagrodzili gromkimi brawami.

A już na sam koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na... tradycyjne żychlińskie pączki.

Wróć