Nowoczesne autobusy elektryczne dla Konina

6 autobusów elektrycznych pojawi się na ulicach Konina w połowie przyszłego roku. W urzędzie, w obecności prezydenta Piotra Korytkowskiego, została dziś podpisana umowa na ich zakup. Firmą, która wygrała przetarg ogłoszony przez MZK jest Solaris Bus & Coach S.A.  

Prezydent podkreślił, że dla miejskiego przewoźnika to zmiana epokowa. - Kupujemy ciche, ekologiczne autobusy. Wchodzimy z komunikacją miejską w XXI wiek. Warto podkreślić, że to pierwszy etap zmian, bo przed nami zakup jeszcze jednego autobusu elektrycznego i 6 hybrydowych. Będziemy stopniowo eliminować silniki spalinowe, by przedsiębiorstwo stało się instytucją ekologiczną. To wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Cena 6 autobusów wraz z 3 ładowarkami to ponad 16 milionów złotych brutto. Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych, pochodzących z projektu „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego”.

– Jeden autobus kosztuje ponad 2 miliony złotych netto, do tego należy jeszcze dodać 3 ładowarki, które będą umieszczone w naszej zajezdni. To są autobusy w tej chwili w Polsce najnowocześniejsze. Oprócz napędu elektrycznego posiadają pełną klimatyzację w przestrzeni pasażerskiej, monitoring w środku pojazdu, informację dla pasażerów. Wszystko po to, by pasażer miał idealne warunki podróży, a kierowca bardzo dobre warunki pracy – wyjaśnia prezes MZK Mirosław Pachciarz. Dodaje, że „autobusy będą jeździły tak cicho, że nie będzie ich słychać, co jest ważnym czynnikiem ekologicznym”. Nowe autobusy będą woziły pasażerów na najbardziej obleganych liniach.

- W Wielkopolsce Konin jest 5 klientem, który zakontraktował i odbierze w przyszłym roku autobusy w pełni elektryczne – wyjaśnił Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży – kraj z firmy Solaris Bus & Coach S.A.  Dodał, że autobusy będą dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Firma nieodpłatnie przeszkoli też pracowników MZK (kierowców, elektromechaników oraz pracowników personelu technicznego) w zakresie ekonomicznej jazdy, obsługi i napraw.

Autobusy mają dotrzeć do Konina do końca maja przyszłego roku. W tym samym czasie w naszym mieście powinno też pojawić się 6 hybryd.

Wróć