Wystawa „100 lat lotnictwa wojskowego”

W poniedziałek (8 października) Konin wzbogacił się o nową plenerową wystawę czasową pt. „100 lat lotnictwa wojskowego”. Na dziesięciu tablicach, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazana została historia polskich skrzydeł. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezydent Konina Józef Nowicki.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego, prezentuje dzieje polskiego lotnictwa, od pionierskich lat 20. XX wieku, przez okres dwóch wojen światowych, po czasy współczesne. Jest ona częścią wystawy głównej, prezentowanej w dęblińskim muzeum.

Ekspozycja prezentowana jest przy odrestaurowanym pomniku „Lotnikom Polskim Huta Aluminium Konin”- rzeźbie pochodzącej ze słynnych plenerów aluminium organizowanych pod koniec lat 70. XX w., którego autorką jest koninianka Janina Chruścielska, przez wiele lat „plastyk zakładowy” Huty Aluminium Konin, współtwórczyni „Plenerów  Aluminium”.

Organizatorem wystawy jest Miasto Konin, w ramach projektu „Konin dla Niepodległej”. Partnerami wydarzenia są: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Wystawę można oglądać do 28 października 2018 r.

Wróć