Zdążyć przed rakiem

Prelekcje, porady specjalistów, bezpłatne badania, a także rozmowy z tymi, którym udało się pokonać straszną chorobę wypełniły sobotnią (2 lutego) inaugurację Światowego Dnia Walki z Rakiem, która odbyła się w CH FERIO. 

Centrum oraz Fundacja Onkologiczna „Drugie życie” zorganizowały możliwość spotykania się ze specjalistami z różnych dziedzin, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką antyrakową, pomocą osobom, które pomyślnie przeszły różne zabiegi onkologiczne.

Tego dnia w Ferio można było spotkać się z onkologiem, hematologiem, pulmonologiem i psychoonkologiem, którzy udzielali informacji na temat szkodliwości palenia i walki z nałogiem, profilaktyki chorób nowotworowych, w tym chorób nowotworowych krwi, idei dawstwa szpiku, a także informować o dostępnych programach profilaktycznych. Można też było zmierzyć poziom cukru, ciśnienie tętnicze krwi oraz poznać techniki masażu limfatycznego. Dietetyk udzielał porad w zakresie zdrowego żywienia. Była też możliwość bezpłatnej analizy składu masy ciała czy skonsultowania się z trenerem personalnym. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi (Smokerlyzer) pacjenci badali zawartość tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc. Potencjalni dawcy szpiku mogli tego dnia zarejestrować się do bazy dawców.

W ramach mobilnych gabinetów lekarskich prowadzono badania USG piersi oraz badania demoskopowe znamion i pieprzyków.

Niezwykłą akcję profilaktyczną wsparli: Fundacja Onkologiczna „Drugie Życie”, Centrum Handlowe Ferio, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Zespół Szkół Medycznych w Koninie, Powiatowa Stacja Sanitarna-Epidemiologiczna w Koninie, Stowarzyszenie Magnolia, Fundacja DKMS. Patronat objęli Prezydent Konina oraz wójt gminy Stare Miasto.

Wróć