Zofia Urbanowska na przystankach

Podświetlone plakaty Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej pojawiły się na ośmiu przystankach w Koninie. Plakaty zostały umieszczone w specjalnych gablotach przystanków, powstałych w 2018 roku z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Znajdują się przy ulicach Wał Tarejwy, Szpitalna, Leszczynowa, Spółdzielców, Dworcowa, Aleje 1 Maja, Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Chopina.

W projekcie wykorzystany został fragment portretu Zofii Urbanowskiej, który namalował koniński artysta Kazimierz Białkowski.

W ciągu kilku najbliższych dni oklejone zostaną jeszcze trzy autobusy. Wszystkie materiały promocyjne opatrzone są specjalnym logo, zawierają też kod QR, który przekieruje do strony internetowej poświęconej obchodom. Główne uroczystości zaplanowane zostały na 19 maja, tego dnia odbędzie się piknik pod hasłem „Urodziny Zofii Urbanowskiej”, z kolei 15 maja odbędzie się promocja książki „Na służbie u Kopciuszka-wokół pisarstwa Zofii Urbanowskiej”, jest to szkic monograficzny autorstwa Barbary Kosmowskiej i Joanny Papuzińskiej.

W organizację obchodów włączyły się konińskie instytucje kultury, szkoły i organizacje. 

Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski ogłosił rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej. W tym roku przypada 170.rocznica urodzin pochodzącej z naszego miasta pisarki i 80.rocznica jej śmierci. Na www.konin.pl jest specjalna zakładka, gdzie publikowane są informacje dotyczące obchodów.

Wróć