KDK - Integracja Ty i Ja

-

Do Kina Centrum zawita Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Zapraszamy 5 i 6 września. Festiwal odbywa się w Koszalinie od 15 lat, a dodatkowo gości w Koninie i kilkunastu innych miastach w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie, które podejmuje temat niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. Na Festiwalu przyznawane są nagrody „Motyla” w kategoriach: film fabularny, dokumentalny oraz film amatorski tworzony przez osoby niepełnosprawne.

5 września od godz. 15.30 obejrzymy filmy: „Wszechwidzący”, „The Unlimited House of Krip”, „W czyimś łóżku”, „Podróż do cudotwórcy”. 6 września, od godz. 10.00 wyświetlimy filmy: „Janka”, „Niebo bez gwiazd”. Bilety kosztują 2 zł.

Opis filmów:

„Wszechwidzący” (The All Seeing Blind)
Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.
Reżyseria: Nuri Cihan Özdogan. Produkcja: Turcja 2017. Czas: 17 min.
 
„The Unlimited House of Krip”
Film pokazuje ekstrawagancki świat mody z udziałem osób  z niepełnosprawnościami. Organizatorzy pokazu zaprosili osoby niesłyszące do prezentacji mody w Legendary House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu.  Firma podtrzymuje tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentuje zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do swoich pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.
Reżyseria: Garry Robson, Jane Farley. Produkcja: Wielka Brytania 2018. Czas: 28 min.
 
„W czyimś łóżku” (The Beds Of Others)
 Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.
Reżyseria: Jonay Garcia. Produkcja:  Hiszpania 2018. Czas: 15 min.
 
„Podróż do cudotwórcy” (Journey To The  Miracle Man)
Z nadzieją, ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce  Abadiânia w Brazylii mieszka John od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego, obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Pytaniem jest czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć by zostać uleczonym?
Reżyseria: Lisa Vipola, Fabian Wigren. Produkcja: Dania 2018. Czas: 65 min.

„Janka”
To intymny portret Janiny Ochojskiej- szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.
Reżyseria: Adela Kaczmarek. Produkcja: Polska 2018. Czas: 52 min.
 
„Niebo bez gwiazd” (Sky Without Stars)
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co  syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.
Reżyseria: Katarzyna Dąbkowska-Kułacz. Produkcja: Polska 2018. Czas: 52 min.

Wróć