Konin dla Niepodległej


Logo do pobrania
(ai, jpg, pdf, cdr)

Konin włączył się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Aby uczcić tak wyjątkową rocznicę został powołany komitet organizacyjny, powstał także znak graficzny, którym sygnowane będą wszystkie wydarzenia. W specjalnym kalendarzu znalazły się imprezy, które organizowane będą w ramach jubileuszu.

Inauguracją obchodów setnej rocznicy niepodległości był koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”, który odbył się 11 listopada 2017 roku. Wzięły w nim udział chóry i orkiestry, a mieszkańcy chętnie włączyli się w śpiewanie pieśni patriotycznych. Kulminacyjnym momentem roku jubileuszowego będzie dzień 11 listopada 2018 roku. Przez cały 2018 rok obchodom 100-lecia towarzyszyć będzie hasło „Konin dla Niepodległej”. W skład komitetu organizacyjnego, któremu przewodniczy Sławomir Lorek zastępca prezydenta miasta Konina wchodzą duchowni, radni, działacze kultury, sportu i turystyki. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. Koniński Piknik Patriotyczny „Drogi do Wolności”, koncerty pieśni patriotycznych, wydanie broszury o wydarzeniach z 1918 roku, wystawy, rajdy tematyczne czy turnieje historyczne. Ich celem jest włączenie w obchody mieszkańców Konina w każdym wieku.

Zachęcamy mieszkańców miasta do współtworzenia kalendarza imprez, w miarę możliwości weźmiemy pod uwagę Państwa pomysły. Prosimy o przesyłanie informacji na adres: zenona.sroczynska@konin.um.gov.pl.

Zapraszamy 22 września do SP15 na Piknik Patriotyczny "Sobota z Niepodległą"

30 września - Stradivarius w Koninie

Kulturalne wydarzenie roku nie tylko w Koninie, ale w całej Wielkopolsce. 30 września Janusz Wawrowski zagra koncert na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivariusa. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Warsaw Players. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Koninie. Na wydarzenie zaprasza Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki, a honorowym patronatem objął je Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering. Wstęp wolny. 

Janusz Wawrowski, pochodzący z Konina wirtuoz skrzypiec od kilku miesięcy jest w posiadaniu historycznego instrumentu muzycznego, wykonanego przez Antonio Stradivariego. Skrzypce Stradivariusa, warte blisko 20 milionów złotych zakupił na aukcji anonimowy, polski biznesmen i przekazał je w użytkowanie właśnie Januszowi Wawrowskiemu. Konin ma to szczęście, że skrzypek zagra w naszym mieście koncert na instrumencie, pochodzącym najprawdopodobniej z 1685 roku. Jego całkowitą oryginalność potwierdza kilka certyfikatów. To jedyne w kraju skrzypce tak wysokiej klasy. Ich dźwięk będzie można usłyszeć w Koninie już 30 września 2018 roku.

To będzie wyjątkowy i niepowtarzalny koncert. Trzeba tam być.

3 września – Otwarcie wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości”

Ojcowie Niepodległości – to tytuł wystawy, którą będzie można już od piątku zobaczyć w Koninie. W ramach projektu Konin dla Niepodległej miasto włączyło się w działania Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystawa jest jednym z elementów naukowo-edukacyjnego projektu „Biało-czerwony szlak Moja Niepodległa”

Wystawa „Ojcowie niepodległości” stanie na placu Niepodległości w Koninie. Na planszach znajdą się m.in. opis idei wystawy, mapa Polski z lat 1918-1923 prezentująca proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazująca najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowany zostanie opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. Nie zabraknie postaci związanych z walką o niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

W Koninie wystawę będzie można oglądać na placu Niepodległości od 31 sierpnia do 17 września. Uroczyste otwarcie odbędzie się 3 września o godzinie. 11.00.

Serdecznie zapraszamy.

Flagi na stulecie niepodległości

Konin zostanie udekorowany z okazji 100-lecia niepodległości. W mieście zawiśnie 270 flag z hasłem „Konin dla Niepodległej”. To jeden z elementów obchodów roku niepodległościowego w naszym mieście.

Od początku 2018 roku w Koninie odbywają się koncerty, spotkania historyczne, gry i rajdy związane z walką o wolność. Aby podkreślić tak ważną dla wszystkich Polaków rocznicę miasto zostanie udekorowane specjalnymi flagami. Znalazło się na nich logo i hasło „Konin dla niepodległej”, którymi oznaczane są wydarzenia nawiązujące do roku niepodległościowego. Flagi będą umieszczone na ulicach i placach nawiązujących do walki o wolność. Udekorowany zostanie: most im. marszałka Józefa Piłsudskiego, ulica Józefa Piłsudskiego, Plac Wolności, plac Niepodległości, ulica Powstańców Wielkopolskich, Rondo Solidarności i ulica Ignacego Jana Paderewskiego. Flagi będą wisiały w mieście do końca roku.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Prezydent Konina, Koniński Dom Kultury i Teatr Nie Teraz z Tarnowa zapraszają 4 lipca na spektakl ,,Ballada o Wołyniu’’. Wstęp wolny.

Spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu” to pierwszy i wciąż jedyny stworzony w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez całe dziesięciolecia był przemilczany, a obecnie wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków. Jest równie ważny jak pamięć Powstania Warszawskiego i pamięć o pokoleniu Żołnierzy Wyklętych. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej. ,,Ballada o Wołyniu”, prócz roli stricte artystycznej, wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną.

Więcej na http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-new-wkrotce-w-koninie/items/id-4-lipca-kdk-spektakl-ballada-o-wolyniu.html

ZHP Konin zaprasza 9 czerwca - Radosna Niepodległa

14 czerwca - Międzypokoleniowy koncert pieśni patriotycznych "Oto Polska właśnie"

W dniu 23 czerwca 2018 r. w mieście Koło na rzece Warcie rozpocznie się Wielki Flis Niepodległości dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Do Konina flisacy zawiną 24 czerwca 2018 roku. Zatrzymają się przy Bulwarze Nadwarciańskim.

Zapraszamy 12 maja na 5. Koniński Piknik Patriotyczny

Mówili żeśmy stumanieni / Nie wierząc w to, że chcieć to móc!... To fragment piosenki „My, Pierwsza Brygada”, która towarzyszyć będzie 5. Konińskiemu Piknikowi Patriotycznemu (12 maja 2018).

„My, Pierwsza Brygada” to bodajże najpopularniejsza pieśń towarzysząca wiek temu drodze do wolności Rzeczpospolitej. Tegorocznemu 5. Konińskiemu Piknikowi Patriotycznemu, mającemu w założeniu kształtowanie i utrwalanie postaw patriotycznych, przede wszystkim wśród młodych mieszkańców, też towarzyszyć będzie hasło „Drogi do Wolności”. Piknik jest bowiem fragmentem całorocznego projektu „Konin dla Niepodległej”, któremu patronuje prezydent Konina Józef Nowicki.
 
W programie pikniku organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji, ilustrujących Drogi do Wolności od 1918 roku po współczesne akcje żołnierzy Wojska Polskiego, działających w różnych częściach świata wespół z armią amerykańską. Pokażą się grupy rekonstrukcji historycznej, ilustrujące dzieło Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zbrojne akcje z okresu II wojny światowej i wojny w Zatoce Perskiej.

Na konińskich błoniach przy ul. Grunwaldzkiej „działać” będą między innymi Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej pod dowództwem rotmistrza Macieja Chojnackiego, sekcja zmotoryzowana i konna 15. Pułku Ułanów Poznańskich, 10. Pułk Dragonów, grupa rekonstrukcyjna baterii Motorowej Artylerii Przeciwlotniczej, Poczta Polowa 44/100 i Sztab I Dywizji Pancernej oraz grupa rekonstrukcyjna współczesnego SRH 173rd Chosen Company, odtwarzająca 2 Batalion 503 Pułk 173 Brygady Powietrznodesantowej US Army działającej na froncie irackim w 2003 roku. Będzie też, tradycyjnie, GRH II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie oraz żołnierze jednostki wojskowej w Powidzu i reprezentanci stacjonującej tam armii amerykańskiej.
 
Miłośnicy sprzętu bojowego będą mieli okazję podziwiać jego różnorodność i zmiany zachodzące w sprzęcie wojskowym na przestrzeni minionego stulecia. Rosyjski samochód pancerny Putiłow-Austin, zdobyty w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, armata Krupp 7,7 cm, haubica spadochronowa M1A1, armata przeciwpancerna M1, działo samobieżne SU57, armata przeciwlotnicza Bofors z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 343 i popularne wojskowe motocykle, Jeepy i Hummery. W pokazach obok prezentacji Błękitnej Armii gen. Hallera, będą działania obrony przeciwlotniczej z 1939 roku, działania I Brygady Spadochronowej i armii USA w Zatoce Perskiej. Zapewne emocjonujący okaże się pokaz jazdy konnej w wykonaniu grupy Pawła Apolinarskiego. Wszystkim towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej z Rychwała.
 
5. Koniński Piknik Patriotyczny
12 maja w godz. 15.00-19.00
Błonia przy ul. Grunwaldzkiej

Zapraszamy na uroczystości z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie

Prezydent Miasta Konina oraz Miejska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie mają zaszczyt zaprosić do udziału w uroczystości z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, która odbędzie się 8 maja 2018 r. o godz. 16:00 na Placu Wolności w Koninie.

Program uroczystości:

8 maja 2018 r. (wtorek) - Plac Wolności

godz. 15:45        

 • Zbiórka pododdziałów i pocztów sztandarowych

godz. 16:00

 • Złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości
 • Wciągnięcie flagi na maszt
 • Wystąpienie okolicznościowe
 • Wręczenie odznaczeń
 • Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą
 • Defilada

Zapraszamy na uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Prezydent Miasta Konina oraz Przewodniczący Rady Miasta Konina serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się w dniu 3 maja 2018 r. w Koninie.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

3 maja 2018 r. (czwartek)

godz. 10:00 - Sala sesyjna w Ratuszu, ul. Wiosny Ludów 6

 • Powitanie
 • Wystąpienie okolicznościowe
 • Wręczenie odznaczeń
 • Koncert w wykonaniu Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum

godz. 12:00 Kościół NMP Królowej Polski, ul. Przemysłowa 18

 • Uroczysta Msza św.

Zapraszamy 2 maja na VIII Piknik Patriotyczno-Sportowy z okazji Dnia Flagi

Zapraszamy 1 maja na Rodzinną Majówkę nad Jeziorkiem Zatorze

Husarze z bractwa rycerskiego będą gośćmi imprezy, która na konińskim Zatorzu otwiera sezon na plenerowe wydarzenia. Ich skrzydła siały postrach na polu walki, płoszyły rumaki, a samych przeciwników przyprawiały o drżenie rąk… Co czuli ci, którzy przed wiekami mierzyli się z polską kawalerią w bitwie? O tym, oczywiście z przymrużeniem oka, będzie się można przekonać 1 maja podczas Majówki nad Jeziorkiem Zatorze.

Uczestnicy Majówki, dzięki kawalerzystom ze skrzydłami, przeniosą się o kilka wieków wstecz. Zobaczą obozowisko husarii, pokazy przygotowane przez członków bractwa. Będzie też część edukacyjna dla chętnych. Kto woli potańczyć lub pośpiewać, też będzie zadowolony. Na scenie pojawi się Fantazja i Agharta z Konińskiego Domu Kultury. Będą również animacje i konkursy z nagrodami dla dzieci, dmuchane zamki, pokaz sztucznych ogni. Gościem specjalnym będzie grupa disco polo Top Girls.

To nie koniec atrakcji. Już od godziny 16.00 pojawi się "Grająca ulica Paderewskiego". Przy trzech przejściach dla pieszych, w pobliżu jeziorka, staną instrumenty klawiszowe, na których grać będą pianiści z sekcji instrumentalnej i jazzowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Koninie. Przez godzinę będzie można posłuchać utworów muzyki rozrywkowej. Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa Zatorze rozda sto flag w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Impreza rozpocznie się o 16.00, przypomnijmy, 1 maja. Wstęp wolny. Organizatorzy: Miasto Konin, KDK, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zatorze”. Patronat honorowy – Prezydent Miasta Konina.

Dzień Flagi dla przedszkolaków

Przedszkole nr 2 „Kraina Wesołej Zabawy” w Koninie jest organizatorem Dnia Flagi dla Przedszkolaków. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki. W przedsięwzięciu biorą udział cztery placówki przedszkolne.

W dniach 16-20 kwietnia przedszkolaki wraz z rodzicami i nauczycielkami przynoszą do przedszkola i szyją tkaniny w barwach narodowych. Następnie każda „flaga” dziecka zostaje przyszyta do kolejnych fragmentów przygotowanych przez kolegów. W ten sposób powstają flagi grupowe oraz flagi przedszkolne. Te z kolei połączymy z flagami pozostałych przedszkoli tworząc „najdłuższą” flagę przedszkolaków.

W dniu 27 kwietnia 2018 roku dzieci z Przedszkoli 2, 10, 31 oraz 32 o godzinie 9.30 spotykają się przy rondzie na ul. Paderewskiego (Rondo WOŚP - wjazdowe do Galerii nad jeziorem), łączą przyniesione flagi w jedną całość, wędrują na zachód po stronie bloków, chodnikiem wzdłuż ul. Paderewskiego. Następnie dzieci przechodzą przez pasy przed skrzyżowaniem ul. Paderewskiego z ul. Kleczewską i wracają do ronda chodnikiem nad jeziorem. Zakończenie akcji nastąpi się w tym samym miejscu, w którym się rozpoczęło.

Przedszkola organizują flagę przygotowaną przez każde dziecko z rodzicami. Każde przedszkole łączy „swoją” flagę w jedną całość . Flagi dostarczone przez poszczególne przedszkola zostaną złączone na miejscu za pomocą agrafek.

16 marca 2018 r. - Wystawa w muzeum

„Wybuchła Niepodległość - Kształtowanie się II Rzeczypospolitej 1918-1921” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w małej sali wystaw czasowych w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie.

Wystawa prezentuje reprodukcje dokumentów dostępnych dla tego okresu w internecie - na portalach różnych archiwów i innych instytucji, a także fotograficzne portrety osób wiodących czołowe role polityczne i wojskowe w omawianym okresie. Wydzielono prace plastyczne: oryginał dzieła „Prawda” autorstwa Antoniego Piotrowskiego (zbiory Działu Sztuki MOK) oraz „obróbki” internetowe dzieł Wojciecha Kossaka „Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance” oraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” (Bitwa Warszawska).

Ważnymi elementami ekspozycji są obiekty wyłożone w gablotach: głównie zestaw eksponatów falerystycznych i medalierskich (zbiory Gabinetu Numizmatycznego MOK) oraz dokumenty (co istotne mające w kilku przypadkach proweniencję regionalną, np. prasa urzędowa). Zaprezentowano też znaczki, nalepki i inne walory filatelistyczne, głównie z przedstawieniami marszałka Józefa Piłsudskiego (zbiory Działu Historycznego)

Wystawa wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Więcej na www.muzeum.com.pl.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Nabór do programu „Niepodległa”

Do 23 marca 2018 do godziny 15:59 potrwa nabór do rządowego programu „NIEPODLEGŁA”. Beneficjentami programu mogą być organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury.

Rodzaje kwalifikujących się zadań:

 • Festiwale, koncerty, spektakle
 • Wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych
 • Tworzenie archiwów historii mówionej i archiwów społecznych
 • Projekty animacyjno-edukacyjne, oparte na interakcji i współdziałaniu, np.: warsztaty, gry terenowe, questy
 • Wystawy wraz z katalogami
 • Publikacje

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej programu: https://niepodlegla.gov.pl/dotacje/niepodlegla/

Gra uliczna „Konin dla Niepodległej”

Upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego to cele gry ulicznej, która odbędzie się 23 maja 2018 roku w Koninie. Wydarzenie, które ma charakter konkursu historycznego organizuje Szkoła Podstawowa nr 8 w Koninie.  Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia br.

Do pobrania regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa (docx)

27.02. MBP. Konin dla Niepodległej. Wystawa „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza 27 lutego 2018 r. o godzinie 12.30 na otwarcie wystawy „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”.

Celem wystawy jest zaprezentowanie atmosfery i wyjątkowości założonej w 1839 r. Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Na 20 tworzących wystawę planszach w interesujący sposób pokazana została historia Biblioteki, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów: rękopisów, starodruków, map, dzieł sztuki i innych pamiątek, które gromadzone są od niemal dwustu lat. Zobaczymy rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis „Dziadów” Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Stanisława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

Wystawa „Wyspa wolności” miała swoją premierę w siedzibie Senatu RP w 2014 r. Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie, a w otwarciu uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski. W 2015 r. zwiedzić ją można było na Uniwersytecie Łódzkim. Wystawę przygotowało Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie. Teraz będzie ją można oglądać do 7 kwietnia 2018 r. w Galerii nad Książkami MBP przy ul. Dworcowej 13.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

4 marca 2018 r. - Bieg Tropem Wilczym

Tropem Wilczym - bieg pamięci żołnierzy wyklętych odbędzie się 4 marca 2018 roku w Koninie. Biegacze pokonają 1963 m i cztery kilometry. Impreza wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości „Konin dla Niepodległej”.

Fundacja Wolność i Demokracja, Związek Strzelecki „Strzelec Jednostka 4150 przy CKU w Koninie, Klub Biegacza Aktywni Konin oraz Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy II Liceum w Koninie po raz drugi organizują bieg. Bieg rozpocznie się w samo południe przy Galerii nad Jeziorem. Zapisy już ruszyły na stronie www.tropemwilczym.konin.pl

Przypomnijmy, że 1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim,  Mieczysławie Kawalcu,  Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu,  Franciszku Błażeju,  Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Bieg Tropem Wilczym organizowany jest ku pamięci działaczy podziemia niepodległościowego, łączy w sobie rekreację z edukacją.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

24 stycznia 2018 r. - Ojciec Maksymilian Tarejwo Honorowym Obywatelem Miasta Konina

Ojciec Maksymilian Tarejwo Honorowym Obywatelem Miasta Konina - taką decyzję podjęli radni miejscy podczas sesji 24 stycznia br. W ten sposób, w roku 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Rada Miasta Konina postanowiła upamiętnić Ojca Tarejwo.

W uzasadnieniu czytamy: Po utracie przez Polskę niepodległości, pokolenia naszych rodaków bez względu na swoje pochodzenie i wykonywany zawód zmagały się o zachowanie ducha polskości. Dziesiątki tysięcy duchownych, nauczycieli, działaczy społecznych walczyło o polską kulturę i tożsamość narodową, a konspiratorzy i powstańcy przelewali krew na ołtarzu ojczyzny.

Możemy być dumni, że jeden z wielkich bohaterów walki o niepodległość związał swój los z naszym miastem. Józef Tarejwo urodził się w 1834 roku w miejscowości Preny. W 1854 roku wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie gdzie przyjął imię Maksymilian. Święcenia kapłańskie otrzymał w Warszawie w 1860 roku i od początku swojego kapłaństwa zaangażował się w działalność patriotyczną. Podczas posługi w Warszawie wygłaszał płomienne kazania podnoszące na duchu mieszkańców, pomagał uwięzionym w warszawskiej i modlińskiej Cytadeli. Z powodu patriotycznej działalności w 1862 roku został przeniesiony do Lądu gdzie organizował pracę kurierów przechodzących przez granicę Królestwa Kongresowego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Po wybuchu Powstania Styczniowego Ojciec Maksymilian Tarejwo dołączył do oddziałów dowodzonych przez Generała Edmunda Taczanowskiego i jako kapelan powstańczy uczestniczył w bitwach pod Pyzdrami, Ignacewem oraz w innych potyczkach regionu konińskiego. Wraz ze słabnięciem Powstania

Styczniowego, Ojciec Maksymilian był zmuszony ukryć się przed zaborcami. W ramach represji władze carskie zamknęły Klasztor i Kościół w Lądzie, zakonnicy zostali wywiezieni na Syberię za działalność patriotyczną, a Ojciec Maksymilian Tarejwo w nocy z 15 na 16 czerwca 1864 roku został odnaleziony i postawiony przed sąd polowy. Duchowny zasłużony dla sprawy niepodległości został skazany na śmierć i powieszony w okolicy konińskiego ratusza.

Biorąc pod uwagę życiorys i niezłomną postawę Ojca Maksymiliana Tarejwo Rada Miasta Konina w wyjątkowym czasie 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego chce przyznać Ojcu Maksymilianowi Tarejwo tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina jako wyraz wdzięczności dla pokoleń Polaków, którzy poświęcili się dla ojczyzny, a dla nas są symbolem pracy, którą my powinniśmy roztropnie kontynuować dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców naszego miasta, naszego regionu i wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

22 stycznia 2018 Rajd Śladami Powstania Styczniowego

Rajd Śladami Powstania Styczniowego zorganizowany 22 stycznia 2018 r. był wydarzeniem inaugurującym obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Koninie. W rajdzie udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i 8 z Konina, Szkoły Podstawowej w Sławsku, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, Zespołu Szkół im. M. Kopernika, III Liceum w Koninie, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Jednostka Strzelecka 4057 oraz grupa mieszkańców Konina. Pan Jan Czaja z Krzymowa przyjechał własnym autem terenowym, oferując nagłośnienie i odpowiednią oprawę muzyczną na polu bitwy i na błoniach.

Wszyscy uczestnicy pokonali trasę pieszą od leśniczówki Smuczyn do miejsca bitwy pod Olszowym Młynem. O samej bitwie opowiedział Krzystof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie. W samo południe na Wale Tarejwy uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów i zapalili znicze wraz z Prezydentem Miasta Konina Józefem Nowickim, władzami miasta, parlamentarzystami ziemi konińskiej, radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawicielami szkół konińskich, zakładów pracy, służbami mundurowymi, leśnikami, organizacjami pozarządowymi, pracownikami Muzeum Okręgowego w Koninie, mieszkańcami Konina. Ochotnicza Straż Pożarna Starówka zapewniła ognisko a wszyscy uczestnicy otrzymali wydany specjalnie na 2018 r. folder „100-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. w Koninie”.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

22 stycznia 2018 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W dniach 18-25 stycznia w Diecezji Włocławskiej obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dnia 22 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 w parafii rzymskokatolickiej św. Bartłomieja Apostoła w Koninie odbędzie się msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza  Diecezji Włocławskiej, homilię wygłosi ks. prałat dr Dariusz Kaliński, a słowo świadectwa ksiądz Waldemar Wunsz. Po mszy złożone zostaną kwiaty pod tablicą Stanisława Jasiukowicza, doktora nauk ekonomicznych, męża stanu, członka Komitetu Narodowego Polskiego w latach 1914-18, posła na Sejm RP w latach 1920-35, skazanego w Procesie Szesnastu.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Powstanie 1863 r. w archiwaliach i literaturze – wystawa w MBP

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie można oglądać dwie wystawy, które łączy jeden temat: powstanie styczniowe. Zorganizowano ją w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości „Konin dla Niepodległej”.

Powstanie 1863 r. we wschodniej Wielkopolsce w materiałach archiwalnych Archiwum Państwowego w Poznaniu. Oddział w Koninie. Taki tytuł nosi pierwsza wystawa umieszczona na 14 planszach, na których znajdują się m.in. skany księgi zgonów parafii w Brdowie, Dobrosołowie oraz Lubstowie zawierające informacje o śmierci powstańców poległych w trzech bitwach Powstania Styczniowego (bitwy pod Brdowem, Dobrosołowem i Ignacewem w parafii Lubstów). Wymieniono w nich bezimiennych spiskowców. Materiały z Brdowa są jednak bogatsze, gdyż zawierają obdukcje zmarłych i – niekiedy – identyfikacje poległych, w tym Leona Younga de Blankenheim.

Na wystawie można obejrzeć również inne dokumenty obrazujące powstańcze dzieje. Są to przede wszystkim dokumenty rosyjskie, wytworzone przez instytucje wojskowe oraz sądowe.

Prezentowane archiwalia uzupełnia Wystawa literatury dotyczącej Powstania Styczniowego. Zorganizowana ona została ze zbiorów własnych MBP w Koninie i podzielona jest na 6 działów: Poszli nasi w bój bez broni…; Powstańcy styczniowi – wizerunki; Gra o niepodległość w regionie konińskim; Oręż powstania; Ubiór w II połowie XIX w. oraz Echa powstania w literaturze i sztuce.

Na szczególną uwagę zasługują książki wydane w okresie międzywojennym, a zwłaszcza wyjątkowa książka  pt. „Lista politycznych przestępców straconych w czasie powstania r. 1863/1864 w granicach Królestwa Polskiego”, w której znajdziemy nazwiska osób straconych w Wielkopolsce Wschodniej. Na wystawie nie zabrakło również książek i opracowań konińskich pisarzy i regionalistów oraz ciekawych nowych opracowań tematu, m.in.  albumowe wydania: „Powstanie Styczniowe: nieznane obrazy i zapomniane wiersze” czy „Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej” . Wystawie towarzyszy zbiór rycin ukazujący bitwy, potyczki czy epizody z powstania  z Kolekcji  Krzysztofa Kura, wydane przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna jest w „Galerii nad Książkami” do końca lutego 2018 r.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Styczeń 2018 Broszura „100-lecie niepodległości”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Koninie, Urząd Miejski w Konnie i Towarzystwo Przyjaciół Konina wspólnie wydali broszurę poświęconą wydarzeniom z 1918 roku. Znajdziemy tam opis wydarzeń, które miały miejsce w dniach poprzedzających odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku oraz informacje na temat tego, co działo się 11 listopada. Tekst przygotował historyk, regionalista Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina.

files/dokumenty/konin_dla_niepodleglej/broszura_100lecie_odzyskania_niepodleglosci_link

11 listopada 2017 Koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”

Obchody 100-lecia niepodległości w Koninie zainaugurował koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”.  W koncercie udział wzięły chóry Uniwersytetu III Wieku, Gimnazjum nr 5 w Koninie, Angeli Cantantes, Deus Caritas Est, a ponadto drużyna reprezentacyjna Hufca ZHP Konin, grupy dzieci z Przedszkoli nr 11 i 31, klasy III i VII ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie, zespoły Ale Babki i Fantazja oraz Orkiestra Dęta Quantum OSP w Rychwale.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Koninie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie im. Stanisława Moniuszki, Koniński Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?