Konin dla Niepodległej


Logo do pobrania
(ai, jpg, pdf, cdr)

Konin włączył się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Aby uczcić tak wyjątkową rocznicę został powołany komitet organizacyjny, powstał także znak graficzny, którym sygnowane będą wszystkie wydarzenia. W specjalnym kalendarzu znalazły się imprezy, które organizowane będą w ramach jubileuszu.

Inauguracją obchodów setnej rocznicy niepodległości był koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”, który odbył się 11 listopada 2017 roku. Wzięły w nim udział chóry i orkiestry, a mieszkańcy chętnie włączyli się w śpiewanie pieśni patriotycznych. Kulminacyjnym momentem roku jubileuszowego będzie dzień 11 listopada 2018 roku. Przez cały 2018 rok obchodom 100-lecia towarzyszyć będzie hasło „Konin dla Niepodległej”. W skład komitetu organizacyjnego, któremu przewodniczy Sławomir Lorek zastępca prezydenta miasta Konina wchodzą duchowni, radni, działacze kultury, sportu i turystyki. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. Koniński Piknik Patriotyczny „Drogi do Wolności”, koncerty pieśni patriotycznych, wydanie broszury o wydarzeniach z 1918 roku, wystawy, rajdy tematyczne czy turnieje historyczne. Ich celem jest włączenie w obchody mieszkańców Konina w każdym wieku.

Zachęcamy mieszkańców miasta do współtworzenia kalendarza imprez, w miarę możliwości weźmiemy pod uwagę Państwa pomysły. Prosimy o przesyłanie informacji na adres: zenona.sroczynska@konin.um.gov.pl.

Uroczyście uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały niezwykle uroczysty charakter. 11 listopada, o godz. 11.00 rozpoczęła je ceremonia złożenia kwiatów pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego, stojącym przed konińskim ratuszem.

Kwiaty od mieszkańców naszego miasta złożyli: prezydent Konina Józef Nowicki, przewodniczący Rady Miasta Konina Wiesław Steinke, prezydent elekt Piotr Korytkowski oraz mjr rez. Bogdan Politowicz z Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

O godzinie 11.30 w kościele pw. św. Bartłomieja rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. prał. Wojciech Kochański - prałat biskupi. Zebrani na mszy odśpiewali hymn Polski, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję śpiewania naszej narodowej pieśni.

Po mszy Orkiestra Dęta KWB Konin, honorowa asysta Wojska Polskiego, klasy mundurowe, członkowie organizacji strzeleckich, harcerze i zuchy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy naszego miasta przeszli na Wał Tarejwy, gdzie przy głazach upamiętniających śmierć o. Tarejwo złożono kwiaty i zapalono znicze. Odnowiony krzyż stojący w miejscu stracenia o. Tarejwo poświęcił ks. dr prał. Tomasz Michalski, a na nowy - liczący 12 m wysokości maszt - uczniowie „Kopernika” wciągnęli flagę państwową.

Stąd „Marsz dla Niepodległej” wyruszył na pl. Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po wejściu na plac oddano hołd siedmiorgu mieszkańcom Konina, którzy od niemieckich kul polegli 11 listopada 1918 roku. Symbolizowali ich harcerze trzymający zapalone pochodnie.

Po wciągnięciu flagi państwowej przez poczet Wojska Polskiego i odegraniu hymnu Polski głos zabrał dr Krzysztof Wereszczyński - dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który przypomniał wydarzenia sprzed 100 lat.

Następnie na pl. Wolności pojawili się młodzi tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy wspaniale przyjętą i nagrodzoną gromkimi brawami etiudą „Wolna, niepodległa” zaprezentowali bardzo ważną część naszej narodowej historii.

Uroczystości były także okazją do wręczenia odznaczeń. Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla miasta Konina”  wyróżnieni nią zostali: ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz Parafii Bł. Jerzego Matulewicza, Marek Nuszkiewicz – rzeźbiarz, Bogdan Jaśkowiak – pracownik administracji, Grzegorz Szopa – nauczyciel I LO, Krzysztof Samsonowski – policjant, starszy dzielnicowy, Remigiusz Ładowski – zastępca przewodniczącego ZR NSZZ Solidarność, Marcin Karpiński – nauczyciel I LO, Mirosław Wojdak, Roman Tarnowski, Krzysztof Krakowski i Tomasz Łętowski - weterani oraz kpt. Łukasz Adamiak - z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Odznaczenia wręczyli prezydent Konina Józef Nowicki oraz przewodniczący RMK Wiesław Steinke.

Wręczono także odznaki jubileuszowe „Polska Niepodległa 1918-2018”, które otrzymali: Wacław Pikus, Błażej Zalewski, Jan Sznajder, Józef Karykowski, Piotr Chojnacki, Józef Nowicki, Sławomir Lorek, Wiesław Steinke, Marek Zawidzki, Czesław Botor oraz Krzysztof Pachciarz. Odznaczenia wręczyli weteran wojny w Iraku ppłk. rez. Jacek Liszewski oraz Kazimierz Samulczyk - prezes ZO Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Janisław Goiński uhonorowany został „Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP”, które to odznaczenie w jego imieniu odebrała bratanica Ewa.

Prezydent Konina Józef Nowicki i przewodniczący RMK Wiesław Steinke wręczyli także „Konińskie Legitymacje Weterana”, które otrzymali Mirosław Wojdak, Roman Tarnowski, Krzysztof Krakowski, Tomasz Łętowski oraz Adam Zasada.

Po zakończeniu ceremonii odznaczeń odbył się tradycyjny „Apel Pamięci”. Poprowadził go mjr Zbigniew Nizgorski - szef Sekcji Wychowawczej 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a zakończyła go salwa honorowa, oddana przez asystę honorową Wojska Polskiego.

Po apelu przedstawiciele wszystkich środowisk oraz mieszkańcy Konina pod tablicą upamiętniającą ofiary sprzed 100 lat, przy której wartę honorową pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej II LO, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów szkolnych, harcerzy i ułanów oraz pyszna wojskowa grochówka.

Cenne dokumenty na wystawie w archiwum

Oryginalny protokół z posiedzenia Rady Miejskiej Konina z 11 listopada 1918 roku oraz oryginalne mapy i dokumenty z najstarszego okresu kształtowania się samorządu Konina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znalazły się na wystawie w konińskim oddziale Archiwum Państwowego w Poznaniu. Otwarto ją w sobotni wieczór (10 listopada), w czasie kolejnego „Spaceru historycznego”.

Spacer wiódł tym razem szlakiem historii związanej z latami I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy spaceru, prowadzonego przez Piotra Rybczyńskiego - na co dzień szefa Archiwum oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Konina - zatrzymali się właśnie w siedzibie archiwum. Tutaj właśnie udostępniono fantastyczne dokumenty, świadczące o tym, że od pierwszych dni niepodległości Konin był miastem demokratycznym. Uzupełnieniem niezwykle interesujących materiałów są też oryginalne fotografie Konina z przed 100 laty.

Wystawę na pewno warto obejrzeć. Jest ona czynna do 10 do 16 listopada, a później od 19 do 23 listopada, w godz. od 9.00 do 15.00.

Oddali hołd swoim poprzednikom

W sobotni wieczór (10 listopada) na placu Wolności miała miejsce niezwykła uroczystość. Strażacy z konińskich jednostek OSP, stając do apelu pamięci, oddali hołd swoim poprzednikom.

Na placu Wolności stanęło kilka wozów bojowych, reprezentujących praktycznie wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działające w naszym mieście. Gościem strażaków był zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek oraz bryg. Janusz Dębowski – komendant miejski PSP.

W uroczystościach brał także udział pododdział wystawiony wspólnie przez wszystkie jednostki.

Po odczytaniu Apelu pod tablicą z nazwiskami ofiar poległych na pl. Wolności 11 listopada 1918 roku, złożono kwiaty i zapalone znicze. Włączeniem „kogutów” i na krótką chwilę syren, oddano hołd wszystkim bohaterom walczącym o niepodległą Polskę.

Hymn dla niepodległej

W piątek (9 listopada) na Skwerze Przyjaciół Dzieci przed Konińskim Domem Kultury ponad 1600 uczniów i nauczycieli konińskich szkół zaśpiewało razem hymn Polski. Słowa narodowej pieśni zabrzmiały dokładnie o godzinie 11.11.

Mistrzami ceremonii byli Janusz Kamiński - dyrektor ZSGE, kapelmistrz szkolnej orkiestry Robert Żurański oraz zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek. Śpiewającym towarzyszyła orkiestra oraz szkolny chór.

Wydarzenie, którego pomysłodawcą jest radny Witold Nowak, odbyło się w ramach całorocznego projektu „Konin dla Niepodległej”.

100-metrowa flaga na 100-lecie niepodległości

Stumetrową flagę narodową w piątek (9 listopada) rozwinęli na Bulwarze Nadwarciańskim podopieczni i pracownicy Fundacji Mielnica. W ten sposób uczczono 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Kilkaset osób przeszło z olbrzymią flagą narodową Bulwarem, czcząc w ten sposób narodowe święto. Byli wśród nich podopieczni i członkowie władz Fundacji, zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Zajazd”, Kazimierz Samulczyk reprezentujący MRKiOR oraz mieszkańcy Konina.

Imponujący przemarsz wzbudzał w przechodniach i obserwatorach niekłamany podziw, a na koniec wszyscy odśpiewali hymn narodowy. Po zakończeniu happeningu flaga została zwinięta i będzie teraz pieczołowicie przechowywana w siedzibie Fundacji Mielnica.

Biżuteria patriotyczna w muzeum

W piątkowy wieczór (9 listopada) w Muzeum Okręgowym otwarto niezwykłą wystawę. Pokazuje ona biżuterię patriotyczną z różnych epok, znajdującą się w zbiorach placówki.

Na wystawie można podziwiać zarówno XIX-wieczne różańce i krzyże na zwykłych łańcuchach z okresu powstania styczniowego, jak i medaliony oraz współczesne oporniki i znaczki Solidarności. Są sygnety i czarne pierścienie.

Na wystawie można też obejrzeć fotografie-symbole wykonane w różnych częściach świata, a obrazujące patriotyczne postawy wielu narodów.

Wystawie towarzyszy słynne hasło z ubiegłego wieku, towarzyszące wielu manifestacjom związanym z walką o demokrację „Przepraszamy za niedogodności, próbujemy zmienić świat”.

Muzealna ekspozycja jest częścią całorocznego projektu „Konin dla Niepodległej”.

Pamiętamy o pomordowanych koninianach

W przeddzień 79. rocznicy wielkiej tragedii, która 10 listopada 1939 roku dotknęła koninian, o ofiarach sprzed lat pamiętali przedstawiciele samorządu. W piątkowy ranek (9 listopada) zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek w towarzystwie współpracowników złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom naszego miasta.

Do tragedii doszło na samym początku II wojny światowej, gdy hitlerowcy na terenach przylegających do ówczesnego kirkutu rozstrzelali 56 Polaków, mieszkańców naszego miasta. Tablice znajdujące się na cokole, nie tylko oddają hołd ofiarom, ale i przypominają tamten fakt: „W tym miejscu 10 listopada 1939 roku hitlerowscy okupanci rozstrzelali 56 Polaków mieszkańców Konina i okolic.”

Poznańskie Słowiki dla Niepodległej

Wspaniały koncert pieśni i piosenek patriotycznych dał w czwartkowy wieczór (8 listopada) Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, słynne Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. Śpiewakom towarzyszył na fortepianie Mirosław Gałęski.

- W przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości my także, jako placówka kultury, chcemy uczcić ten fakt. Robimy to w sposób, w jaki potrafimy najlepiej - zapraszamy państwa na niezwykłe wydarzenie kulturalne, koncert słynnych Poznańskich Słowików - powiedziała zapowiadająca słynny chór Danuta Pydyńska z CKiS.

Później, przez ponad godzinę ze sceny Oskardu płynęły najpiękniejsze tony związane z żywą historią naszego narodu i naszego państwa. Od „Roty” poprzez „Bogurodzicę”, chopinowską „Hulankę”, pieśni Stanisława Moniuszki, po znane przez wszystkich i chętnie śpiewane pieśni legionowe. Część z nich licznie zebrana publiczność wykonywała wspólnie z chórem.

Nie dziwią więc owacje na stojąco oraz bisy. Bo był to piękny wieczór patriotyzmu i hołdu tym, którzy byli przed nami.

Na koncercie nie zabrakło też konińskich akcentów. Jak się okazało jeden z najmłodszych „Słowików” ma zagorzałych, rodzinnych fanów z naszego miasta. Nam było też miło znów widzieć w znakomitej dyspozycji artystycznej, śpiewającego w „Słowikach” od roku 1956, red. Witolda Młodziejowskiego.

Śpiewający flash mob dla Niepodległej

We wtorek (30 października) w kilku miejscach naszego miasta przechodnie mogli posłuchać oraz włączyć się do wspólnego śpiewania najbardziej znanych pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu kapeli „Z kopyta”. Wszystko to za sprawą nietypowego flash moba, wymyślonego przez pracowników Młodzieżowego Domu Kultury.

Przechodnie, którzy włączali się do wspólnego śpiewania bardzo chwalili nie tylko pomysł, ale i jego wykonanie. Flash mob odbył się na targowisku, koło dworca PKP, pod ratuszem oraz w Galerii nad Jeziorem. Uczestnicząc w śpiewającym happeningu koninianie po raz kolejny włączyli się do projektu „Konin dla Niepodległej”.

Wystawa „100 lat lotnictwa wojskowego”

W poniedziałek (8 października) Konin wzbogacił się o nową plenerową wystawę czasową pt. „100 lat lotnictwa wojskowego”. Na dziesięciu tablicach, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazana została historia polskich skrzydeł. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezydent Konina Józef Nowicki.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego, prezentuje dzieje polskiego lotnictwa, od pionierskich lat 20. XX wieku, przez okres dwóch wojen światowych, po czasy współczesne. Jest ona częścią wystawy głównej, prezentowanej w dęblińskim muzeum.

Ekspozycja prezentowana jest przy odrestaurowanym pomniku „Lotnikom Polskim Huta Aluminium Konin”- rzeźbie pochodzącej ze słynnych plenerów aluminium organizowanych pod koniec lat 70. XX w., którego autorką jest koninianka Janina Chruścielska, przez wiele lat „plastyk zakładowy” Huty Aluminium Konin, współtwórczyni „Plenerów  Aluminium”.

Organizatorem wystawy jest Miasto Konin, w ramach projektu „Konin dla Niepodległej”. Partnerami wydarzenia są: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Wystawę można oglądać do 28 października 2018 r.

Janusz Wawrowski i Stradivarius jak mistrzowie świata

Ta niedziela (30 września) przeszła do historii Konina, naszego kraju i świata jako nadzwyczajnie koncertowa. Najpierw maestro Janusz Wawrowski, z towarzyszeniem Orkiestry Warsaw Players, na 333-letnich skrzypcach Antonio Stradivariego, zagrał wspaniały koncert w kościele pw. św. Wojciecha. Później koncertowo zagrali nasi siatkarze.

Koncert w konińskiej świątyni, najstarszej na prawym brzegu Warty i wybranej przez samego mistrza, przeszedł najśmielsze oczekiwania największych koneserów muzyki klasycznej. Brzmienie instrumentu, którego ambasadorem jest mieszkaniec naszego miasta, laureat Fryderyka – Janusz Wawrowski, na długo zapadło w uszy liczne zgromadzonych w kościele melomanów. Sam koncert pokazał kunszt naszych poprzedników w takim budowaniu wnętrz, by dźwięk docierał wszędzie, bez żadnych sztucznych wzmocnień.

Repertuar zagrany przez Janusza Wawrowskiego i wspaniałą młodzież tworzącą Orkiestrę Warsaw Players, w pełni zaprezentował zarówno możliwości wspaniałego instrumentu, jak i mistrza oraz jego uczniów.

Satysfakcji nie krył z tego powodu prezydent Konina Józef Nowicki, który dziękował Januszowi Wawrowskiemu za jeden z najpiękniejszych koncertów w historii miasta. Podziękowania skierował też do bpa Wiesław Meringa – ordynariusza włocławskiego, który objął honorowy patronat nad recitalem i był obecny w jego trakcie wraz z licznymi duchownymi. Prezydent Józef Nowicki podziękował też serdecznie ks. prał. Józefowi Wysockiemu, proboszczowi Parafii św. Wojciecha, która wraz z Miastem Konin oraz KDK była organizatorem niezwykłego wydarzenia kulturalnego. Koncert poprowadziła sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska.

W niedzielnym koncercie uczestniczyli także parlamentarzyści i samorządowcy, ale przede wszystkim tłumy koninian, słuchający przepięknej muzyki również przed kościołem.

Koncert maestro Janusza Wawrowskiego na ponad 300-letnich skrzypcach Stradivariusa oraz Orkiestry Warsaw Players był hołdem dla naszej ojczyzny, obchodzącej 100-lecie niepodległości i odbył się w ramach projektu „Konin dla Niepodległej”.

Nie wstydźcie się kochać Polski

Koncert zatytułowany „Śpiewamy Niepodległej”, który miał miejsce w niedzielę (23 września) w koście gosławickiej parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przyniósł nie tylko wzruszenia, ale i wiele refleksji. Przygotowali go wspólnie przedszkolaki z Przedszkola nr 14, uczniowie SP 11, oraz podopieczni GOK Ślesin. Patronat honorowy nad koncertem sprawował Prezydent Konina Józef Nowicki.

Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie gosławickiej szkoły oraz członkowie przykościelnej scholii, jak i podopieczni GOK Ślesin zaprezentowali się w interesującym spektaklu słowno-muzycznym, w którym usłyszeć można było najważniejsze strofy dotyczące wolności i niepodległości naszej Ojczyzny oraz znane pieśni i piosenki patriotyczne. Grała także orkiestra dęta KWB Konin PAK SA pod dyrekcją Mirosława Pacześnego. Niesamowite wrażenie na wszystkich słuchaczach wywarły słowa piosenki śpiewanej przez jedną z podopiecznych Przedszkola nr 14 „Nie wstydźcie się kochać Polski”. Z olbrzymim wzruszeniem odniósł się do nich w krótkim wystąpieniu Józef Nowicki, prezydent Konina, który serdecznie podziękowania za koncert złożył na ręce proboszcza parafii ks. Sławomira Majdeckiego.

Po koncercie odprawiona została msza św. za Ojczyznę.

Patriotyczny festyn w SP15

W sobotnie (22 września) popołudnie Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Olimpijczyków zorganizowała dla mieszkańców osiedla (i nie tylko) patriotyczny festyn pod nazwą „Sobota z Niepodległą”. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Prezydent Konina Józef Nowicki.

Festyn rozpoczął pokaz musztry paradnej, którą na dziedzińcu szkoły zaprezentowała klasa mundurowa z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika oraz parada patriotyczna ulicami osiedla, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy festynu.

Potem na scenie, która stanęła na placu przy szkole pojawili się artyści, a na wszystkich uczestników czekały konkursy, specjalne pokazy, warsztaty i dużo dobrej zabawy.

„Konin dla Niepodległej” na błoniach

W sobotni wieczór (15 września) na błoniach przy Wale Tarejwy było bardzo rockowo. Odbył się tu bowiem znakomity koncert, zatytułowany „Konin dla Niepodległej”. Wystąpiły legendarne kapele, które nadal cieszą się wielkim uznaniem wśród fanów.

Jasko pierwsi na scenie pojawili się muzycy tworzący kultowe „Róże Europy”. Piosenki przez nich wykonywane śpiewała spora część widowni. Podobnie było, gdy grać zaczęła „Kobranocka”. Kilka tysięcy osób z uznaniem przyjęło także koncert Sebastiana Riedla i zespołu „Cree”. Wisienką na sobotnim rockowym torcie był pokaz laserowy.

W czasie koncertu konińscy motocykliści ogłosili wyniki swojej, prowadzonej od lat akcji „Moto krew”, wręczając nagrody. Od ich przedstawicieli, związanych szczególnie z marką Harley Dawidson Sebastian Riedel otrzymał pamiątkową klamrę do paska.

Koncertowi patronowali, a także byli jego organizatorami Prezydent Konina Józef Nowicki oraz Przewodniczący ZR NSZZ Solidarność Zdzisław Nowakowski.

Słowa uznania za niezwykłą pomoc i zaangażowanie w realizację projektu należą się też wiceprzewodniczącemu ZR NSZZ S Remigiuszowi Ładowskiemu.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

„Ojcowie Niepodległości” to tytuł wystawy, którą do 17 września można zobaczyć na placu Niepodległości w Koninie. W ramach projektu Konin dla Niepodległej miasto włączyło się w działania Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystawa jest jednym z elementów naukowo-edukacyjnego projektu "Biało-czerwony szlak Moja Niepodległa”.

Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na planszach znajdą się m.in. opis idei wystawy, mapa Polski z lat 1918-1923 prezentująca proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazująca najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W sobotę (1 września) na terenie I Liceum Ogólnokształcącego miała miejsce uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP. Podczas ceremonii dokonano też odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Witoldowi Sztarkowi.

Pułkownik Witold Sztark za odwagę i męstwo na polu walki w działaniach wojennych i w wojnie z bolszewikami w latach 1918-1920 odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 1938 r. został dowódcą 18. Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej, który wchodził w skład 18. Dywizji Piechoty. Jako dowódca tego pułku brał udział w wojnie obronnej 1939 r. w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”.

W marcu tego roku Rada Miasta Konina podjęła uchwałę nadającą dawnej ulicy Andrzeja Benesza imię pułkownika Witolda Sztarka.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Prezydent Konina Józef Nowicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zenon Chojnacki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Elżbieta Świder oraz Grażyna Pstrokońska-Nawratil - wnuczka płk. Sztarka.

Podczas uroczystości wręczono Legitymacje Weterana dla weteranów walczących poza granicami kraju. Legitymacją, upoważniającą do m.in. do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej oraz ulg w placówkach kultury i sportu, prezydent Konina uhonorował Piotra Majewskiego, Mirosława Wojdaka, Romana Tarnowskiego, Krzysztofa Krakowskiego, Krzysztofa Wypychowskiego, Tomasza Łętowskiego, ppłk. Jacka Liszewskiego, ppłk. Rafała Wojciechowskiego, mjr. Wojciecha Nawrockiego oraz kpt. Łukasza Adamiaka.

Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla miasta Konina”  wyróżnieni zostali:  Piotr Majewski, Mirosław Wojdak, Roman Tarnowski, Krzysztof Krakowski, Krzysztof  Wypychowski, Tomasz Łętowski, ppłk Rafał Wojciechowski, mjr Wojciech Nawrocki, kpt. Łukasz Adamiak.

W związku ze wspieraniem weteranów przez Miasto Konin i efektywnym kształtowaniem wrażliwości społecznej, mającej na celu dbanie o dobre imię weteranów walczących poza granicami kraju, Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS z Warszawy, przyznała Miastu Konin tytuł „Miejsce przyjazne weteranom”. Ozdobne plakiety odebrali z rąk generała rezerwy Jana Rajchela Prezydent Konina Józef Nowicki oraz ppłk rez. Jacek Liszewski.

Odznaką „Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, honorującą osoby wspierające działalność kombatancką, otaczające ich życzliwością, opieką i nieocenioną pomocą, wyróżniony został Jarosław Kubacki.

Sobotnie uroczystości były także okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie oficerskie.

Po wręczeniu odznaczeń odczytany został apel pamięci, który zwieńczyła salwa honorowa. Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą płk. Witoldowi Sztarkowi oraz Pomnikiem Pomordowanych w latach 1939-45.

Flagi z okazji 100-lecia niepodległości

Witacz przy ulicy Kolskiej został przystrojony flagami z okazji 100-lecia niepodległości. W ten sposób miasto zakończyło akcję dekorowania Konina w roku jubileuszowym. W czerwcu i lipcu flagi zawisły w miejscach, których nazwy nawiązują do walki o wolność.

Na flagach umieszczone zostało logo, które towarzyszy obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Konin dla Niepodległej”. Ponadto pojawiły się nazwy poszczególnych miejsc. Udekorowane zostały: Most Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rondo NSZZ Solidarność, Place Wolności i Niepodległości oraz ulice: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, 11 Listopada, Jana Pawła II i Powstańców Wielkopolskich.

Od początku 2018 roku w Koninie odbywają się uroczystości nawiązujące do niepodległościowego zrywu, będącego spełnieniem marzeń Polaków o wolności. W mieście nie brakuje spotkań historycznych, gier czy rajdów. Obchody potrwają do 11 listopada. Już dziś warto zapamiętać termin 15 września, kiedy to na konińskich błoniach odbędzie się koncert „Konin dla Niepodległej”, w którym wystąpią Kobranocka, Róże Europy oraz Cree i Sebastian Riedel.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W środę (1 sierpnia), punktualnie o godzinie 17:00 na terenie naszego miasta rozległ się głos syren alarmowych dla upamiętnienia godziny "W". Kwiaty pod Stacją AK Polskiej Drogi Krzyżowej złożyli zastępcy prezydenta Sławomir Lorek i Sebastian Łukaszewski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i konińskich szkół oraz mieszkańcy Konina.

Wartę przy stacji pełnili członkowie szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej z II Liceum oraz konińscy harcerze. Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji powstańców warszawskich w kościele św. Maksymiliana Kolbe.

O godzinie 20:15 w Konińskim Domu Kultury odbył się pokaz specjalny filmu „Powstanie Warszawskie”.

W rocznicę męczeńskiej śmierci Ojca Maksymiliana Tarejwo

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski Rada Miasta Konina upamiętniła Ojca Maksymiliana Tarejowo nadając mu honorowe obywatelstwo Miasta Konina, jako wyraz wdzięczności dla pokoleń Polaków, którzy poświęcili się dla Ojczyzny. Tragiczna śmierć Ojca Maksymiliana Tarejwo miała miejsce 19 lipca 1864 roku na konińskich błoniach.

W rocznicę śmierci, w imieniu Prezydenta Miasta Konina Józefa Nowickiego, pod tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Piotr Rybczyński - Kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uczczono pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu

W niedzielę (8 lipca) w Parafii św. Maksymiliana odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę bestialskich mordów  dokonanych na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i wschodnich województwach ówczesnej Polski.

Obchody rocznicowe zapoczątkowała msza św. odprawiona w kościele pw. św. Maksymiliana przez ks. Krzysztofa Stawickiego, który wygłosił także homilię. Po nabożeństwie jego uczestnicy oraz liczne poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych, samorządowcy, kombatanci, przeszli pod tablicę upamiętniającą pomordowanych wołynian, która stanęła dzięki wysiłkom Edwarda Kloca, przedstawiciela Rodzin Wołyńskich i przychylności miasta oraz parafii. Wartę honorową przy niej zaciągnęli członkowie „Strzelca” i harcerze.

Historię strasznych lat wołyńskiej gehenny przypomniał Michał Wanjas, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana K. Norwida. Przejmująco w dojmującej ciszy zabrzmiały słowa wiersza Lecha Makowieckiego „Ballada o Wołyniu” wyrecytowanego przez uczennicę „Norwida” Wiktorię Szczepaniak.

Do dni, tygodni i lat niesłychanego terroru, w czasie którego ukraińscy nacjonaliści zamordowali – jak szacują historycy – 100 tys. Polaków, odniósł się również Edward Kloc, syn żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej czynnie stawiającej opór upowcom, kultywujący z niezwykłą pieczą i oddaniem pamięć o tamtych czasach.

Następnie przedstawiciele wszystkich środowisk złożyli pod pamiątkową tablicą wiązanki kwiatów. W imieniu mieszkańców i samorządu Konina złożył je, w towarzystwie współpracowników, prezydent Józef Nowicki.

Organizatorem niedzielnych uroczystości byli: Miejska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezydent Konina, społeczność III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana K. Norwida oraz Rodzinny Wołyńskie.

16 marca 2018 r. - Wystawa w muzeum

„Wybuchła Niepodległość - Kształtowanie się II Rzeczypospolitej 1918-1921” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w małej sali wystaw czasowych w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie.

Wystawa prezentuje reprodukcje dokumentów dostępnych dla tego okresu w internecie - na portalach różnych archiwów i innych instytucji, a także fotograficzne portrety osób wiodących czołowe role polityczne i wojskowe w omawianym okresie. Wydzielono prace plastyczne: oryginał dzieła „Prawda” autorstwa Antoniego Piotrowskiego (zbiory Działu Sztuki MOK) oraz „obróbki” internetowe dzieł Wojciecha Kossaka „Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance” oraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” (Bitwa Warszawska).

Ważnymi elementami ekspozycji są obiekty wyłożone w gablotach: głównie zestaw eksponatów falerystycznych i medalierskich (zbiory Gabinetu Numizmatycznego MOK) oraz dokumenty (co istotne mające w kilku przypadkach proweniencję regionalną, np. prasa urzędowa). Zaprezentowano też znaczki, nalepki i inne walory filatelistyczne, głównie z przedstawieniami marszałka Józefa Piłsudskiego (zbiory Działu Historycznego)

Wystawa wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Więcej na www.muzeum.com.pl.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Nabór do programu „Niepodległa”

Do 23 marca 2018 do godziny 15:59 potrwa nabór do rządowego programu „NIEPODLEGŁA”. Beneficjentami programu mogą być organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury.

Rodzaje kwalifikujących się zadań:

  • Festiwale, koncerty, spektakle
  • Wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych
  • Tworzenie archiwów historii mówionej i archiwów społecznych
  • Projekty animacyjno-edukacyjne, oparte na interakcji i współdziałaniu, np.: warsztaty, gry terenowe, questy
  • Wystawy wraz z katalogami
  • Publikacje

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej programu: https://niepodlegla.gov.pl/dotacje/niepodlegla/

Gra uliczna „Konin dla Niepodległej”

Upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego to cele gry ulicznej, która odbędzie się 23 maja 2018 roku w Koninie. Wydarzenie, które ma charakter konkursu historycznego organizuje Szkoła Podstawowa nr 8 w Koninie.  Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia br.

Do pobrania regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa (docx)

27.02. MBP. Konin dla Niepodległej. Wystawa „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza 27 lutego 2018 r. o godzinie 12.30 na otwarcie wystawy „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”.

Celem wystawy jest zaprezentowanie atmosfery i wyjątkowości założonej w 1839 r. Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Na 20 tworzących wystawę planszach w interesujący sposób pokazana została historia Biblioteki, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów: rękopisów, starodruków, map, dzieł sztuki i innych pamiątek, które gromadzone są od niemal dwustu lat. Zobaczymy rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis „Dziadów” Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Stanisława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

Wystawa „Wyspa wolności” miała swoją premierę w siedzibie Senatu RP w 2014 r. Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie, a w otwarciu uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski. W 2015 r. zwiedzić ją można było na Uniwersytecie Łódzkim. Wystawę przygotowało Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie. Teraz będzie ją można oglądać do 7 kwietnia 2018 r. w Galerii nad Książkami MBP przy ul. Dworcowej 13.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

4 marca 2018 r. - Bieg Tropem Wilczym

Tropem Wilczym - bieg pamięci żołnierzy wyklętych odbędzie się 4 marca 2018 roku w Koninie. Biegacze pokonają 1963 m i cztery kilometry. Impreza wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości „Konin dla Niepodległej”.

Fundacja Wolność i Demokracja, Związek Strzelecki „Strzelec Jednostka 4150 przy CKU w Koninie, Klub Biegacza Aktywni Konin oraz Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy II Liceum w Koninie po raz drugi organizują bieg. Bieg rozpocznie się w samo południe przy Galerii nad Jeziorem. Zapisy już ruszyły na stronie www.tropemwilczym.konin.pl

Przypomnijmy, że 1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim,  Mieczysławie Kawalcu,  Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu,  Franciszku Błażeju,  Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Bieg Tropem Wilczym organizowany jest ku pamięci działaczy podziemia niepodległościowego, łączy w sobie rekreację z edukacją.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

24 stycznia 2018 r. - Ojciec Maksymilian Tarejwo Honorowym Obywatelem Miasta Konina

Ojciec Maksymilian Tarejwo Honorowym Obywatelem Miasta Konina - taką decyzję podjęli radni miejscy podczas sesji 24 stycznia br. W ten sposób, w roku 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Rada Miasta Konina postanowiła upamiętnić Ojca Tarejwo.

W uzasadnieniu czytamy: Po utracie przez Polskę niepodległości, pokolenia naszych rodaków bez względu na swoje pochodzenie i wykonywany zawód zmagały się o zachowanie ducha polskości. Dziesiątki tysięcy duchownych, nauczycieli, działaczy społecznych walczyło o polską kulturę i tożsamość narodową, a konspiratorzy i powstańcy przelewali krew na ołtarzu ojczyzny.

Możemy być dumni, że jeden z wielkich bohaterów walki o niepodległość związał swój los z naszym miastem. Józef Tarejwo urodził się w 1834 roku w miejscowości Preny. W 1854 roku wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie gdzie przyjął imię Maksymilian. Święcenia kapłańskie otrzymał w Warszawie w 1860 roku i od początku swojego kapłaństwa zaangażował się w działalność patriotyczną. Podczas posługi w Warszawie wygłaszał płomienne kazania podnoszące na duchu mieszkańców, pomagał uwięzionym w warszawskiej i modlińskiej Cytadeli. Z powodu patriotycznej działalności w 1862 roku został przeniesiony do Lądu gdzie organizował pracę kurierów przechodzących przez granicę Królestwa Kongresowego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Po wybuchu Powstania Styczniowego Ojciec Maksymilian Tarejwo dołączył do oddziałów dowodzonych przez Generała Edmunda Taczanowskiego i jako kapelan powstańczy uczestniczył w bitwach pod Pyzdrami, Ignacewem oraz w innych potyczkach regionu konińskiego. Wraz ze słabnięciem Powstania

Styczniowego, Ojciec Maksymilian był zmuszony ukryć się przed zaborcami. W ramach represji władze carskie zamknęły Klasztor i Kościół w Lądzie, zakonnicy zostali wywiezieni na Syberię za działalność patriotyczną, a Ojciec Maksymilian Tarejwo w nocy z 15 na 16 czerwca 1864 roku został odnaleziony i postawiony przed sąd polowy. Duchowny zasłużony dla sprawy niepodległości został skazany na śmierć i powieszony w okolicy konińskiego ratusza.

Biorąc pod uwagę życiorys i niezłomną postawę Ojca Maksymiliana Tarejwo Rada Miasta Konina w wyjątkowym czasie 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego chce przyznać Ojcu Maksymilianowi Tarejwo tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina jako wyraz wdzięczności dla pokoleń Polaków, którzy poświęcili się dla ojczyzny, a dla nas są symbolem pracy, którą my powinniśmy roztropnie kontynuować dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców naszego miasta, naszego regionu i wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

22 stycznia 2018 Rajd Śladami Powstania Styczniowego

Rajd Śladami Powstania Styczniowego zorganizowany 22 stycznia 2018 r. był wydarzeniem inaugurującym obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Koninie. W rajdzie udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i 8 z Konina, Szkoły Podstawowej w Sławsku, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, Zespołu Szkół im. M. Kopernika, III Liceum w Koninie, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Jednostka Strzelecka 4057 oraz grupa mieszkańców Konina. Pan Jan Czaja z Krzymowa przyjechał własnym autem terenowym, oferując nagłośnienie i odpowiednią oprawę muzyczną na polu bitwy i na błoniach.

Wszyscy uczestnicy pokonali trasę pieszą od leśniczówki Smuczyn do miejsca bitwy pod Olszowym Młynem. O samej bitwie opowiedział Krzystof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie. W samo południe na Wale Tarejwy uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów i zapalili znicze wraz z Prezydentem Miasta Konina Józefem Nowickim, władzami miasta, parlamentarzystami ziemi konińskiej, radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawicielami szkół konińskich, zakładów pracy, służbami mundurowymi, leśnikami, organizacjami pozarządowymi, pracownikami Muzeum Okręgowego w Koninie, mieszkańcami Konina. Ochotnicza Straż Pożarna Starówka zapewniła ognisko a wszyscy uczestnicy otrzymali wydany specjalnie na 2018 r. folder „100-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. w Koninie”.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

22 stycznia 2018 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W dniach 18-25 stycznia w Diecezji Włocławskiej obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dnia 22 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 w parafii rzymskokatolickiej św. Bartłomieja Apostoła w Koninie odbędzie się msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza  Diecezji Włocławskiej, homilię wygłosi ks. prałat dr Dariusz Kaliński, a słowo świadectwa ksiądz Waldemar Wunsz. Po mszy złożone zostaną kwiaty pod tablicą Stanisława Jasiukowicza, doktora nauk ekonomicznych, męża stanu, członka Komitetu Narodowego Polskiego w latach 1914-18, posła na Sejm RP w latach 1920-35, skazanego w Procesie Szesnastu.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Powstanie 1863 r. w archiwaliach i literaturze – wystawa w MBP

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie można oglądać dwie wystawy, które łączy jeden temat: powstanie styczniowe. Zorganizowano ją w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości „Konin dla Niepodległej”.

Powstanie 1863 r. we wschodniej Wielkopolsce w materiałach archiwalnych Archiwum Państwowego w Poznaniu. Oddział w Koninie. Taki tytuł nosi pierwsza wystawa umieszczona na 14 planszach, na których znajdują się m.in. skany księgi zgonów parafii w Brdowie, Dobrosołowie oraz Lubstowie zawierające informacje o śmierci powstańców poległych w trzech bitwach Powstania Styczniowego (bitwy pod Brdowem, Dobrosołowem i Ignacewem w parafii Lubstów). Wymieniono w nich bezimiennych spiskowców. Materiały z Brdowa są jednak bogatsze, gdyż zawierają obdukcje zmarłych i – niekiedy – identyfikacje poległych, w tym Leona Younga de Blankenheim.

Na wystawie można obejrzeć również inne dokumenty obrazujące powstańcze dzieje. Są to przede wszystkim dokumenty rosyjskie, wytworzone przez instytucje wojskowe oraz sądowe.

Prezentowane archiwalia uzupełnia Wystawa literatury dotyczącej Powstania Styczniowego. Zorganizowana ona została ze zbiorów własnych MBP w Koninie i podzielona jest na 6 działów: Poszli nasi w bój bez broni…; Powstańcy styczniowi – wizerunki; Gra o niepodległość w regionie konińskim; Oręż powstania; Ubiór w II połowie XIX w. oraz Echa powstania w literaturze i sztuce.

Na szczególną uwagę zasługują książki wydane w okresie międzywojennym, a zwłaszcza wyjątkowa książka  pt. „Lista politycznych przestępców straconych w czasie powstania r. 1863/1864 w granicach Królestwa Polskiego”, w której znajdziemy nazwiska osób straconych w Wielkopolsce Wschodniej. Na wystawie nie zabrakło również książek i opracowań konińskich pisarzy i regionalistów oraz ciekawych nowych opracowań tematu, m.in.  albumowe wydania: „Powstanie Styczniowe: nieznane obrazy i zapomniane wiersze” czy „Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej” . Wystawie towarzyszy zbiór rycin ukazujący bitwy, potyczki czy epizody z powstania  z Kolekcji  Krzysztofa Kura, wydane przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna jest w „Galerii nad Książkami” do końca lutego 2018 r.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?

Styczeń 2018 Broszura „100-lecie niepodległości”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Koninie, Urząd Miejski w Konnie i Towarzystwo Przyjaciół Konina wspólnie wydali broszurę poświęconą wydarzeniom z 1918 roku. Znajdziemy tam opis wydarzeń, które miały miejsce w dniach poprzedzających odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku oraz informacje na temat tego, co działo się 11 listopada. Tekst przygotował historyk, regionalista Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina.

files/dokumenty/konin_dla_niepodleglej/broszura_100lecie_odzyskania_niepodleglosci_link

11 listopada 2017 Koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”

Obchody 100-lecia niepodległości w Koninie zainaugurował koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”.  W koncercie udział wzięły chóry Uniwersytetu III Wieku, Gimnazjum nr 5 w Koninie, Angeli Cantantes, Deus Caritas Est, a ponadto drużyna reprezentacyjna Hufca ZHP Konin, grupy dzieci z Przedszkoli nr 11 i 31, klasy III i VII ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie, zespoły Ale Babki i Fantazja oraz Orkiestra Dęta Quantum OSP w Rychwale.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Koninie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie im. Stanisława Moniuszki, Koniński Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.

Ten element nadal używa starego formatu Contao 2 SRC. Czy zaktualizowałeś bazę danych?