Region koniński

Ten wyjątkowy region, położony malowniczo, w centrum Polski zobowiązuje do gościnności i otwartości. I tak właśnie jest. To region z przebogatą tradycją i historią,  gdzie do dziś przenikają się różne kultury i wyznania. Położenie geograficzno-komunikacyjne, obszary prawnie chronionego środowiska, występujące zabytki historyczne, liczne jeziora, stwarzające możliwość wypoczynku nad wodą, stanowią o znacznej atrakcyjności turystycznej regionu konińskiego.

Lasy, jeziora, bogata fauna i flora, z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt decydują o niezwykłych walorach przyrodniczych tych stron. Na szczególne wyróżnienie zasługuje usytuowany na północy powiatu Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Nieopodal Jeziora Gosławskiego, na skraju Puszczy Kazimierskiej znajdują się florystyczne rezerwaty: "Mielno", "Sokółki", "Bieniszew" i "Pustelnik", obejmujące obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, gdzie ochronie podlegają ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze. Na uwagę zasługuje także dolina Warty, gdzie rozciąga się zachwycający bogactwem fauny i flory Nadwarciański Park Krajobrazowy.

Wędrujący po ziemi konińskiej turysta bez większego wysiłku trafi niemal na każdym kroku na ślady historii, metryka wielu tutejszych miasteczek i wsi bowiem sięga czasów kształtowania się państwowości polskiej. Jednym z bardziej interesujących jest wczesnośredniowieczny skansen (grodzisko stożkowe) z XIII - XIV wieku we wsi Mrówki w gminie Wilczyn. Godnym obejrzenia jest także XVIII-wieczny pałac - dawna siedziba biskupia - w Ciążeniu. W pałacu mieści się obecnie Dom Pracy Twórczej oraz filia Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgromadzono tu bogate zbiory masoników.

W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, znajdującym się zaledwie 20 km od Konina, znajduje się perła europejskiej architektury - pocysterski zespół klasztorny w Lądzie.

Zasługującym na uwagę jest także bez wątpienia zespół klasztorny pustelników Kamedułów  XVIII w. w Bieniszewie. To miejsce niezwykłe, oaza spokoju, w której ma się wrażenie, że długo nikt swej stopy nie postawił. W środku  dzikiej puszczy na Sowiej Górze, znajduje się kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z nietypowym, ażurowym ołtarzem i dębowymi stallami z 1755 r. Pierwsi zakonnicy pojawili się tutaj w 1670 roku. Mnisi żyją według reguły św. Benedykta, są skromni, cisi, prawie ze sobą nie rozmawiają, mieszkają oddzielnie w małych eremach z ogródkami, w których pracują. Na co dzień stronią od ludzi i rzadko wychodzą poza klasztor. Uprawiają ziemię, sprzedają miód, jabłka, zrobione przez siebie różańce z ziaren różanecznika. Ich dzień zaczyna się o 3.45 modlitwą i śpiewem. Mężczyźni mogą do klasztoru i obejścia wejść zawsze, jednak w wyznaczonych godzinach, kobiety zaś tylko trzy razy w roku. Wszyscy mogą uczestniczyć w mszy niedzielnej.

Nie sposób nie wspomnieć o kościele z XII w. i pobernardyński zespół klasztorny z XVI w. w Kazimierzu Biskupim a także zabytkowy kościół drewniany w Wyszynie, zbudowany na planie szesnastoboku w 1728 roku. To prawdziwa perełka drewnianej architektury sakralnej. Jego rokokowy wystrój wnętrz, liczne obrazy, chrzcielnica z XV wieku oraz obraz Bogurodzicy Czuwającej nad Dzieciątkiem z XVII wieku słynący z licznych cudów przyciąga turystów.
 
Zabytki architektury można spotkać w obiektach sakralnych, m. in. w: Rzgowie, Skulsku, Wilczynie, Rychwale, Starym Mieście i Kleczewie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym w gminie Ślesin, które jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Odwiedzane jest co roku przez prawie 2 miliony pielgrzymów.

Amatorzy sportów wodnych mają do dyspozycji jeziora, tworzące wspaniałe szlaki wodne. Rozlokowane w pobliżu ośrodki wczasowe oferują pełną gamę usług o zróżnicowanym standardzie. Jeziora wokół Konina ze względu na swoją lokalizację (w pobliżu elektrociepłowni odprowadzających poprzez sieć kanałów ciepłą wodę, co podnosi jej temperaturę o ok. 3°C) stanowią atrakcyjny przez cały rok teren dla wędkarzy.