Rok Stanisława Moniuszki

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej, w wielu miastach organizowane są wydarzenia poświęcone propagowaniu jego twórczości. W ogólnopolskie obchody Roku Stanisława Moniuszki włącza się również Konin.

W programie przygotowywanych imprez znajdą się przede wszystkim koncerty plenerowe.

Na 5 maja 2019 roku (dzień urodzin kompozytora) zaplanowano Urodziny ulicy Stanisława Moniuszki. Tej niedzieli, na boiskach III Liceum Ogólnokształcącego, konińscy artyści udowodnią, że twórczość wybitnego muzyka doskonale broni się po latach i może trafiać do współczesnych słuchaczy. Na wielkiej scenie usłyszymy więc Moniuszkę na rockowo, w rytmach gospel i na ludowo (występ konińskich gitarzystów młodszego i starszego pokolenia, zespół Stonka, Konin Gospel Choir, Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech”, Kwartet smyczkowy Karina Chomicz). W takt moniuszkowskich nut zawirują pary taneczne (pokazy Escudo Taniec Towarzyski ) i uczestnicy wielkiego wspólnego poloneza, który przejdzie ulicą Stanisława Moniuszki, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie.

Urodziny ulicy Stanisława Moniuszki zakończy koncert gwiazdy - Kapeli ze Wsi Warszawa, a całej imprezie - już od godziny 14.00 - towarzyszyć będą liczne dodatkowe atrakcje dla dzieci oraz konkursy z cennymi nagrodami.

Zobacz relację z imprezy "Urodziny ulicy Stanisława Moniuszki"

11 maja 2019 r.Smykofonia „Kotek się myje, piesek już szczeka” - koncerty dla dzieci (do 7 lat) i dorosłych

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki przy Okólnej, g. 10.00, 11.15
15 zł od rodziny, wpłata na konto
Konieczne zapisy do dwóch grup tel. CKiS 63 243 63 50/51

Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Moniuszkowskim, dlatego majowa Smykofonia nawiąże do twórczości tego polskiego kompozytora.

„Kotek się myje, piesek już szczeka” - od takich słów zaczyna się jedna z pieśni Moniuszki, którą wykonają zaproszeni na nasz koncert artyści śpiewacy. Stanisław Moniuszko jest twórcą setek pieśni. W jego czasach brakowało polskiego repertuaru, śpiewano włoskie lub niemieckie piosenki. Moniuszko - patriota uzupełnia te braki, tworząc tzw. „Śpiewnik domowy” z nadzieją, że trafi pod strzechy. Nie zabraknie oczywiście radosnych, „smykofonicznych” pląsów przy muzyce innych kompozytorów. 

Interaktywne koncerty (40-45 minut) mają na celu popularyzację łatwych metod wspierających rozwój słuchu muzycznego najmłodszych. Kształt spotkań wynika z możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są raczej krótkie, zróżnicowane i mają przejrzystą fakturę. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością.

Koncert poprowadzi ciocia Ada.

UWAGA! Akredytacja: 15 zł od rodziny. Wpłatę prosimy przelać na konto CKiS najpóźniej do 8 maja. Nr konta: Santander Bank Polska SA 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776. W tytule przelewu prosimy wpisać: Smykofonia. Liczba miejsc jest ograniczona.

16 czerwca 2019 roku Stanisław Moniuszko zabrzmi na Bulwarze Nadwarciańskim i to w najlepszym, nieco zaskakującym towarzystwie orkiestry dętej i solistów operowych. Na scenie zagra tegoroczny jubilat Orkiestra Dęta PAK KWB Konin. W repertuarze m.in. Aria Skołuby „Ten zegar stary”, ale i również największe światowe szlagiery, z wykonywania których orkiestra słynie.

22 września 2019 roku kompozytor spotka się natomiast z mieszkańcami Konina w… nastrojowym strasznie dworze. Koncert odbędzie się w klimatycznym, opuszczonym, zabytkowym, XIX-wiecznym Pałacu Reymonda. Towarzyszyć mu będzie wystawa starych zegarów i specjalna scenografia.

Dalsze szczegóły wydarzeń moniuszkowskich w Koninie już niebawem!