KONIN.stacjaKultura - Wydarzenia kulturalne

Styczeń

FINAŁ WOŚP

Koordynacja w Koninie: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard

Miasto Konin od lat włącza się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To impreza, podczas której na ulice wychodzi 600 osób z puszkami, by wspólnie zbierać pieniądze na wytyczony przez fundację WOŚP medyczny cel. Do tej pory zbieraliśmy między innymi dla: kardiochirurgii dziecięcej, ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, niemowląt, dzieci z wadami wrodzonymi czy dla godnej opieki medycznej seniorów.

To wielkie święto wolontariatu i empatii. W Koninie orkiestra łączy wiele wrażliwych serc. Od lat finał odbywa się w Galerii nad Jeziorem, gdzie przez cały dzień na rozmaitych stoiskach można skorzystać z porad, wziąć udział w kreatywnych zabawach, podziwiać tancerzy, posłuchać wokalistów i zespołów muzycznych. Imprezę, która przyciąga tysiące mieszkańców kończy koncert gwiazdy i światełko do nieba.

Z CKiS - DK Oskard współpracują: Galeria Nad Jeziorem, Miasto Konin, służby, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, harcerze, artyści, szkoły, konińskie firmy, sportowcy i osoby prywatne, lokalne media.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Organizator: Parafia św. Bartłomieja w Koninie
Współorganizatorzy: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

Barwny, radosny korowód przechodzi ulicami starówki z okazji święta Trzech Króli. To niezwykła zabawa połączona ze śpiewaniem kolęd, spektaklami, konkursami, w której każdego roku uczestniczy kilka tysięcy osób. To okazja do zabawy, śpiewu, wspólnego kolędowania i dzielenia się wielkimi bochnami chleba. Trzej królowie przemierzają starówkę, jest też barwny Herod z żoną, aniołowie, diabły, zwierzęta. Radosny, lekki i zabawny - taki jest koniński Orszak Trzech Króli.

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI BOŻONAARODZENIOWEJ ANIOŁY

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Parafia św. M. M. Kolbego, klasztor oo. Franciszkanów, Koniński Dom Kultury

Niezmiennie od kilkunastu lat Przegląd poświęcony jest polskim tradycjom związanym ze Świętami Bożego Narodzenia. Najpełniej ten najważniejszy cel projektu realizowany jest w trzech dziedzinach artystycznych: muzyce, teatrze oraz plastyce. W ramach trzech konkursów uczestnicy wykonują w tradycyjnej lub współczesnej wersji kolędy, przedstawiają jasełka oraz prezentują zbudowane przez siebie szopki bożonarodzeniowe, które w grudniu i styczniu można oglądać w klasztorze oo. Franciszkanów. Imprezie towarzyszy bardzo rodzinne śpiewanie kolęd w kościele św. Maksymiliana w Koninie.

KONCERT SENIORZY DLA MIASTA

Organizator: Koniński Dom Kultury

Na koncerty z cyklu ,,Seniorzy dla Miasta” w Konińskim Domu Kultury publiczność czeka z niecierpliwością. Na dużej scenie możemy oglądać zespoły wokalne seniorów z Konina i regionu, nie brakuje duetów i występów solowych. W repertuarze znajdują się ulubione szlagiery muzyki rozrywkowej, utwory znane i lubiane, idealne do wspólnego nucenia. Dla aktywnych seniorów jest to okazja do zaprezentowania swoich wokalnych i muzycznych talentów. Gospodarzem koncertów jest działający w Konińskim Domu Kultury Zespół Wokalny ,,Fantazja”.

Marzec

KONIN MIASTO KOBIET

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

Przez kilkanaście dni w marcu Koninem rządzą kobiety. To projekt realizowany przez CKiS - DK Oskard we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi, salonami piękności i centrami handlowymi. Warsztaty z rozwoju osobistego, koncerty, wystawy, promocje, degustacje, happeningi, profilaktyka zdrowotna, debaty, spotkania, moda, zajęcia sportowe i rekreacyjne to tylko niektóre atrakcje Miasta Kobiet.

KONKURS NA WYKONANIE PALMY WIELKANOCNEJ

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Klasztor oo. Franciszkanów

Od kilku lat konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Palmy wykonywane są zarówno indywidualnie, jak i w grupach, w przygotowanie prac zaangażowane są także całe rodziny. Uczestnicy tworzą piękne, kolorowe prace, wykorzystując naturalne materiały. Można je podziwiać podczas procesji w Niedzielę Palmową.

KONWENT FANTASTYKI KOKON

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Wydarzenie skierowane jest do każdego: od 3-letniego fana Disneya, po 70-letnią miłośniczkę gier planszowych i karcianych. To tutaj, w ostatni weekend marca spotykają się ludzie zainteresowani fantastyką, kulturą japońską oraz e-sportem. Miłośnicy fantastyki mogą poznać swoich ulubionych pisarzy, posłuchać o tworzeniu własnego kosmosu, zobaczyć osoby poprzebierane za ukochane postaci z filmów, gier i bajek. Uczestnicy mają możliwość przetestowania swoich umiejętności tanecznych, wokalnych czy zręcznościowych. Na KoKonie są też mistrzowie składania papieru - origami, a miłośnicy planszówek mogą pograć w gry i wziąć udział w konkursach. Nie brakuje ciekawych gości, gościli tu już Aneta Jadowska, Krzysztof Banaszyk czy Grupa Filmowa Darwin. Dopełnieniem wszystkiego jest strefa e-sportowa, w której odbywają się wolne granie i turnieje w popularne gry komputerowe i nie tylko. Jest też strefa komputerów retro ze starymi seriami gier.

www.kokon.mdkkonin.pl

Kwiecień

SZWEDZI NA ZAMKU

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Piknik historyczny ukazujący życie codzienne w XVII wiecznym obozie wojskowym organizowany jest w kwietniu. Warsztaty dla najmłodszych, prezentacja strojów z epoki. Ćwiczenia wojskowe, musztra, pokazy strzelania z broni czarnoprochowej.

PERMUTACJE

Organizator: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Festiwal Permutacje jest wydarzeniem cyklicznym, w którym biorą udział wybitni artyści aktywni na polu sztuki komputerowej. Wydarzenie stawia pytania o rolę i funkcję techniki w kulturze. Dotychczas w jego ramach prezentowane były: grafika, wideo, kompozycje muzyczne, prace imersyjne, generatywne i interaktywne. Prezentowano twórczość m.in. Romana Bromboszcza, Mirosława Rajkowskiego, Roberta B. Liska.

RESTYTUCJE

Organizator: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

To spotkania z dźwiękami, muzyką poszukującą, wykonawcami, których działania są trudne do jednoznacznej kategoryzacji, artystami rezygnującymi z dosłowności przekazów, traktującymi artystyczne medium jako zaproszenie do otwartego dialogu z odbiorcami.

Tytułowa praktyka restytucji odnosi się do działań zmierzających do rehabilitacji, przywrócenia należnego miejsca faktom, zdarzeniom, osobom czy sytuacjom. Wykonawcy biorący udział w festiwalu działają na rzecz restytucji dźwięków nieoczywistych, znalezionych, czasem przypadkowych. W wydarzeniu brali udział m.in.: Adam Gołębiewski, X-NAVI:ET, Mchy i Porosty, Stara Rzeka, Radek Dziubek, MIRT I TER.

Maj

DZIEŃ ANIMATORA KULTURY

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Dzień Animatora Kultury to uroczystość poświęcona osobom zajmującym się na co dzień pracą związaną z upowszechnianiem kultury, edukacją kulturalną, organizacją czasu wolnego, promocją twórczości artystycznej, a także tym, którzy kulturę wspierają. Podczas tego święta zostaje rozstrzygnięty konkurs o statuetkę "Kariatyda".

PIKNIK HANAMI

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Piknik Hanami organizowany w Muzeum Okręgowym w Koninie to wydarzenie inspirowane japońskim świętem. Hanami to nic innego jak oglądanie kwiatów, jest to zwyczaj podziwiania kwitnących drzew ozdobnych, a szczególnie słynącej z urody japońskiej wiśni Sakura. Podczas pikniku przygotowujemy dla zwiedzających wiele atrakcji, Wszystkie inspirowane są kulturą orientalną. I tak goście mogą wziąć udział w licznych zajęciach artystycznych; ikebany, tworzenia lampionów lub wachlarzy. Ponadto mogą podziwiać pokazy sztuk walki, wziąć udział w ćwiczeniach tai chi, obejrzeć spektakl małego teatrzyku Kamishibai lub posłuchać prelekcji o japońskich metodach pielęgnacji. A to jedynie część niespodzianek przygotowanych przez muzeum. Rodzinny piknik inspirowany kulturą dalekiego wschodu.

NIE TYLKO DINOZAURY

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Paleontologiczny piknik naukowy z udziałem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu organizowany jest na przełomie maja i czerwca. Paleontologia na wesoło czyli warsztaty, pokazy dla najmłodszych.

FULL OF LOVE

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Festyn integracyjny związany jest z Dniem Godności Osoby Niepełnosprawnej. Impreza organizowana jest w maju na Bulwarze Nadwarciańskim. Jej celem jest integracja różnych środowisk. Na scenie występują osoby mniej lub bardziej sprawne, bo mimo pewnych różnic wszyscy mają te same talenty i potrzeby. Impreza organizowana jest we współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży OTWARCIE.

KONIŃSKI PIKNIK PATRIOTYCZNY

Organizatorzy: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

Raz w roku, w maju, w Koninie słychać strzały z armaty, pojawiają się wojskowe samochody, samoloty i ułani na przepięknych koniach. Piknik Patriotyczny odbywa się na konińskich błoniach i za każdym razem ma inny charakter: było już m.in. wspomnienie przedwojennego burmistrza Konina Wincentego Grętkiewicza, spotkanie ze słynnym RUDYM 102 z filmu ,,Czterej pancerni i pies” czy rekonstrukcja historyczna z czasów II wojny światowej. Na piknik przyjeżdżają grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski, można oglądać sprzęt wojskowy, przeloty samolotów, skoki spadochronowe, pokazy jazdy konnej. To spotykanie miłośników historii i militariów.

NOC MUZEUM

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Na całym świecie raz w roku muzea otwierają swoje sale dla wszystkich, którzy za darmo mogą zwiedzać najbardziej niezwykłe ekspozycje świata. W Koninie do akcji przyłącza się Muzeum Okręgowe w Koninie. Proponuje mieszkańcom m.in.: wystawy, warsztaty, koncerty, projekcje filmów, zabawy dla dzieci.

MIĘDZYNARODOWY KURS DLA ALTOWIOLISTÓW, KONTRABASISTÓW I WIOLONCZELISTÓW im. Witolda Friemanna

Organizator: Konińskie Towarzystwo Muzyczne

Współorganizator: Miasto Konin

Marzeniem Ewy Guzowskiej, pomysłodawczyni Kursu było stworzenie wydarzenia muzycznego, na którym to altówka i kontrabas grałyby "pierwsze skrzypce" i to się udało. Kurs odbywa się przez kilka dni a jego uczestnicy ćwiczą pod okiem znakomitych muzyków. Zakończeniem kursu są koncerty.

KONCERT UWIELBIENIA "CORPUS DEI "

Organizatorzy: Parafia św. Maksymiliana w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

Koncert muzyki chrześcijańskiej, z niezwykłym klimatem, podczas którego prezentują się zespoły wykonujące ten rodzaj muzyki. Jest to wyjątkowo radosne wydarzenie.

Czerwiec

SZKOŁA MUZYCZNA SWOJEMU MIASTU

Organizator: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Koninie

Raz w roku w Koninie odbywa się niezwykły koncert w wykonaniu najzdolniejszych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. To wyjątkowe wydarzenie bowiem na scenie prezentują się młodzi ludzie z wielką pasją. To kilkugodzinna uczta dla miłośników wszelakich instrumentów i wszelakiego rodzaju muzyki. Na zakończenie koncertu wszyscy młodzi muzycy wykonują jeden wspólny utwór. Wówczas na scenie gromadzi się ponad stu wykonawców!

ZACZAROWANY DZIEŃ DZIECKA

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury

Współorganizator: Miasto Konin

Raz w roku Park Miejski im. Fryderyka Chopina zamienia się w zaczarowany ogród zabaw i doświadczeń dla dzieci. Zabawa, konkursy dla rodzin, słodkości, to tylko niektóre atrakcje Dnia Dziecka, który jest prawdziwą uczta dla najmłodszych mieszkańców miasta.

DNI KONINA

Organizator: Miasto Konin

Współorganizator: Koniński Dom Kultury

Koncerty, zabawa, zawody konne, kulturalne świętowanie, międzynarodowe spotkania, projekty, konkursy, akcje plastyczne, wspólne grillowanie i wiele innych działań, to tylko niektóre atrakcje trwającego trzy dni święta miasta. Dni Konina każdego roku gromadzą tłumy mieszkańców Konina tych najmłodszych jak i tych starszych.

KONCERT ŚWIĘTOJAŃSKI

Organizator: Konimpex Sp. z o.o. w Koninie

Klimatyczne koncerty, energetyczne, przepiękne pod każdym względem, podczas których zaprezentowali się artyści światowej sławy. To niezwykłe wydarzenie, gromadzące co roku licznie mieszkańców Konina, organizuje konińska firma "Konimpex". Do tej pory na scenie na Placu Wolności wystąpiły takie znakomitości jak: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Kwintet: Łukasz Kuropaczewski, Anna Maria Staśkiewicz, Jadwiga Raatz, Marcin Zdunik, Katarzyna Budnik-Gałązka, Polska Orkiestra Radiowa oraz Chór Akademicki im.prof Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Sinfonia Varsovia, a także Filharmonia Poznańska oraz Chór Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

WOJEWÓDZKI KONKURS „PIOSENKA LITERACKA”

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Dobre teksty, świetna muzyka to niewątpliwie walory piosenek, które usłyszeć można w czerwcu podczas Wojewódzkiego Konkursu „Piosenka Literacka”. Impreza ma na celu popularyzację amatorskiej twórczości muzycznej z tekstem o dużych walorach literackich. Przeznaczona jest dla uczniów klas VII-VIII oraz uczniów szkół średnich z województwa wielkopolskiego, utalentowanych muzycznie i wokalnie w dziedzinie poezji i muzyki. Finałowy koncert to zawsze spotkanie z artystami z dziedziny piosenki literackiej.

Lipiec

KINO POD GWIAZDAMI

Organizator: Koniński Dom Kultury

Kino pod gwiazdami czyli wakacyjne wieczory na świeżym powietrzu przy dobrym filmie. To jedna z ulubionych wakacyjnych rozrywek mieszkańców Konina i okolic. Seanse Kina pod gwiazdami cieszą się dużą popularnością, a chętnych do wspólnego oglądania filmów nie brakuje. Kino pod gwiazdami rusza pełną parą wraz z rozpoczęciem wakacji. Widzowie mają okazję oglądać dobre filmy na dużym ekranie plenerowym raz w tygodniu. Wstęp zawsze jest wolny.

KULTURALNE PIĄTKI

Organizator: Koniński Dom Kultury

Piątkowe wakacyjne spotkania z kulturą. Na placu przy fontannie obok KDK odbywają się "otwarte" koncerty. Kulturalnym Piątkom towarzyszy "Kino pod gwiazdami" oraz jarmarki sztuki.

Sierpień

DOBRE FILMY NA BULWARZE NADWARCIAŃSKIM

Organizator: Miasto Konin

Współorganizator: Koniński Dom Kultury

Fantastyczne, niezwykłe, miłe, "człowiek blisko człowieka" spotkania kina plenerowego, podczas którego prezentowane są dobre filmy na Bulwarze Nadwarciańskim. Muzykę i głos niesie rzeka Warta a światło odbija się na ciemnym niebie. To magiczne chwile, których nie można przegapić.

WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Współorganizator: Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” SA

Impreza plenerowa, która odbywa się zawsze 8 sierpnia. Ma charakter edukacyjny, dotyczy ochrony owadów z rodziny pszczołowatych.

FESTYN NA ZAKOŃCZENIE LATA

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Impreza kończąca okres wakacyjny na Bulwarze Nadwarciańskim. Jest to festyn rodzinny podczas którego oprócz różnorodnych zabaw dla dzieci odbywają się również koncerty uczestników zajęć MDK, jak i zaproszonych gości.

Wrzesień

INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO

Organizatorzy: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

To wyjątkowe wydarzenie, które inauguruje każdego roku kolejny rok w kulturze. Piękni ludzie wyróżnieni za twórcze działania w kulturze, odznaczenia honorowe i nagrody prezydenta Konina to tylko niektóre atrakcje tego wieczoru. Zwieńczeniem tej uroczystości jest koncert w wykonaniu znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej.

ŻYWY SKANSEN

Organizator: Muzeum Okręgowe w Koninie

Wrześniowa impreza plenerowa poświęcona dawnemu życiu na polskiej wsi. Wydarzeniu towarzyszy jarmark rzemieślniczy, pokazy dawnych zawodów takich jak kowalstwo, tkactwo młynarstwo. Liczne warsztaty dla najmłodszych.

NOC KULTURY

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kilkudniowy projekt, podczas którego wszyscy znajdują się bliżej kultury. Koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, promocje ambitnych książek, czytanie w najbardziej niezwykłych miejscach miasta - to tylko niektóre wydarzenia odbywające się podczas Nocy Kultury w różnych przestrzeniach kulturalnych tego miasta. To kilkudniowy projekt zachęcający dorosłych i dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze. W bogatym programie imprezy są koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania, spektakle. To kilka niezwykłych nocy, podczas których można odkryć miejsca należące do CKiS: Oskard, Wieżę Ciśnień oraz Centrum na Okólnej.

Październik

NOC BIBLIOTEK

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie

To wielkie święto bibliotek i czytania, ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie włącza się w akcję organizując we współpracy ze szkołami spotkania z dziećmi. Bibliotekarze przygotowują urozmaicony program, zawsze tematycznie związany z hasłem przewodnim akcji, które np. w 2019 roku brzmiało „Znajdźmy wspólny język”. Można też zajrzeć do najbardziej tajemniczych i niedostępnych na co dzień zakątków biblioteki. Spacery po bibliotece połączone są ze słuchaniem interesujących opowieści związanych z historią budynku biblioteki. Noc Bibliotek to cykliczna impreza odbywająca się w pierwszym tygodniu czerwca lub października.

Listopad

TRYPTYK ZADUSZKOWY „NIE WSZYSTEK UMRĘ”

Organizatorzy: Parafia św. Wojciecha w Koninie, Tygodnik "Adalbertus" przy parafii św. Wojciecha w Koninie
Współorganizatorzy: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

Trzy niesamowite wieczory pełne muzyki i dobrego słowa w scenerii pięknego, starego kościoła św. Wojciecha w Koninie dla mieszkańców miasta. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. To wyjątkowa uczta dla ducha.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI „MILOWY SŁUP”

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

Najstarszy kontynuowany ogólnopolski konkurs promujący poetów i popularyzujący poezje. Ujawnia talenty i stwarza możliwość prezentacji własnej twórczości oraz wydania nagrodzonych utworów w tomiku poetyckim. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób piszących wiersze. Każdego roku na konkurs wpływa około 300 utworów dotąd nigdzie niepublikowanych i nienagradzanych. Dorobkiem literackim są kolejne tomiki wierszy nagrodzonych, wyróżnionych i zauważonych.

Grudzień

ROCK Z MIKOŁAJEM

Organizator: Koniński Dom Kultury

Impreza rockowa organizowana w Konińskim Domu Kultury zawsze na początku grudnia, która wrosła w pejzaż muzyczny miasta. Odbywa się od 1995 roku. Nazwa, początkowo traktowana jak sceniczny dowcip, z czasem stała się rozpoznawalnym muzycznym hasłem, niosącym konkretny przekaz. Wydarzenie skupione jest wokół muzyki rockowej i spotkań z młodzieżą. Prowadzone są zajęcia profilaktyczne z zakresu wszelkich uzależnień, skierowane do młodej widowni – uczniów szkół podstawowych i średnich.

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ O ZŁOTĄ SZTALUGĘ

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Impreza ma szczególny charakter, ponieważ, jako jedna z nielicznych, daje twórcom (amatorom, pasjonatom) możliwość konfrontacji oraz szansę pokazania szerszej publiczności własnego dorobku. Wernisaż podsumowujący przegląd jest okazją do zobaczenia niezwykle ciekawych i różnorodnych prac tak wielu osób tworzących w naszym regionie.

JARMARK ŚWIĄTECZNY – KOLĘDA NA WYSOKOŚCI

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

To jedno z najciekawszych wydarzeń w mieście, które spotyka się z coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Wydarzenie odbywa się na rynku w starej części miasta. Plac Wolności zapełniają kolorowe stoiska, na których można znaleźć przede wszystkim rękodzieło artystyczne i świąteczne specjały. Podczas Jarmarku nie brakuje wspólnego kolędowania, na plenerowej scenie prezentują się m.in. schole, orkiestry i wokaliści. Muzyczną niespodzianką były w ubiegłych latach koncerty kapeli „Góralska Hora”, Anny Józefiny Lubienieckiej i Arki Noego, Zakopower. Dla dzieci organizowane są atrakcje ze Świętym Mikołajem oraz warsztaty artystyczne m.in. poświęcone wykonywaniu ozdób świątecznych. Od początku towarzyszy Jarmarkowi Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego, który przygotowuje aromatyczne potrawy.

GALA SYLWESTROWA

Organizatorzy: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

Uroczyste pożegnanie starego roku odbywa się w Koninie podczas tradycyjnej Gali Sylwestrowej. Ostatniego dnia roku mieszkańcy Konina (i nie tylko) przybywają do hali Obiektu Sportowo-Rekreacyjnego Rondo na zaproszenie gospodarza koncertu – Prezydenta Miasta Konina. Publiczność wspaniale bawi się przy najpiękniejszych dźwiękach, oglądając znanych artystów, muzyków, śpiewaków i tancerzy.

POZOSTAŁE WYDARZENIA KULTURALNE

TEATR KRÓLEWSKI W CENTRUM
Organizator: Koniński Dom Kultury

Retransmisje i transmisje live spektakli ze sceny Narodowego Teatru w Londynie. Przedstawienia z udziałem znanych gwiazd kina i teatru, wyreżyserowane przez najważniejszych twórców ze świata, oglądać mogą, dzięki łączom satelitarnym, ludzie na całym świecie. Kino Centrum Konińskiego Dom Kultury do miast, które zostały współpracownikami Teatru Narodowego w Londynie, dołączyło na początku 2014 roku. W KDK dzięki NT Live obejrzeliśmy już Audiencję z Helen Mirren, Czas Wojny, Króla Leara, Tramwaj zwany pożądaniem, Medę i Frankestine. Kino Centrum na retransmisje i transmisje spektakli z Londynu zaprasza raz w miesiącu.

TRANSMISJE Z METROPOLITAN OPERA

Organizatorzy: Koniński Dom Kultury, Metropolitan Opera

Kino Centrum w Konińskim Domu Kultury rozpoczęło współpracę z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w 2015 roku. W cyklu ,,Live in HD” transmitowane są spektakle z najsłynniejszej opery na świecie. Dzięki satelitarnemu przekazowi każdy spektakl ogląda jednocześnie około 350 tysięcy melomanów w 70 krajach świata, w tym w Polsce. Dzięki bezpośredniej transmisji publiczność Kina Centrum ma wrażenie rzeczywistego uczestnictwa w wydarzeniu. Realizatorzy transmisji zawsze dbają o dodatkowe atrakcje jak wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. W Kinie Centrum można oglądać transmisje i retransmisje z nowojorskiej Metropolitan Opery z polskimi napisami.

DZIECIAKI W CENTRUM

Organizatorzy: Koniński Dom Kultury, Europa Cinemas

Projekt ,,Dzieciaki w Centrum” Kino Centrum i Koniński Dom Kultury realizują wspólnie z elitarną siecią kin Europa Cinemas. Misją jest przybliżenie młodszej i starszej publiczności osiągnięć kina europejskiego. Projekt ,,Dzieciaki w Centrum” zakłada edukację filmową przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-10 lat. W programie spotkań, które odbywają się raz w miesiącu znajdują się: dobre, europejskie kino, warsztaty filmowo-artystyczne i wspaniała zabawa. Najpierw wszyscy oglądają film familijny, następnie dzieci wybierają się na warsztaty prowadzone przez instruktorów z KDK, a rodzice wracają do kina, by obejrzeć wybranych dla nich tytuł. ,,Dzieciaki w Centrum” dla wielu konińskich rodzin stały się ulubionym sposobem spędzania niedzielnego popołudnia.

AKADEMIA FILMOWA „OTWÓRZ OCZY!”

Organizatorzy: Camfilm, Europa Cinemas, Koniński Dom Kultury

Program edukacji filmowej i medialnej realizujący założenia Podstawy Programowej MEN. Istnieje od 2000 roku. Nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza. Obok projekcji filmowych proponuje udział w licznych projektach i wydarzeniach artystycznych inspirujących nie tylko młodzież, ale i nauczycieli do rozwoju. Do 2013 roku program filmowy był autorskim pomysłem związanej z Konińskim Domem Kultury Katarzyny Kubackiej-Seweryn. Następnie rozpoczęła się współpraca z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, a od 2015 roku realizowany jest Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej KinoSzkoła. Spotkania Akademii Filmowej, w której uczestniczą uczniowie z Konina i regionu odbywają się w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.

SALON POEZJI ANNY DYMNEJ

Organizator: Koniński Dom Kultury

To niezwykła inicjatywa znakomitej aktorki Anny Dymnej, która postanowiła utworzyć Salony Poezji w różnych nawet najbardziej oddalonych od wielkich miast miejscowościach. Takim Salonem może się również poszczycić Konin. Do tej pory w Konińskim Domu Kultury odbyły się Salony Poezji z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny teatralnej i kina. Gościliśmy m.in. Ignacego Gogolewskiego, Wojciecha Solarza, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Łapickiego i Daniela Olbrychskiego, Olgierda Łukaszewicza, Annę Polony, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Pieczyńskiego, Joannę Trzepiecińską, Leszka Teleszyńskiego. Artystom towarzyszą na scenie Muzyczne Anioły, które wspierają ich najpiękniejszymi dźwiękami. Gospodarzem honorowym konińskiego Salonu Poezji jest aktor pochodzący z Konina - Szymon Pawlicki.

MUZYKA W RATUSZU-PREZYDENT ZAPRASZA

Organizator: Konińskie Towarzystwo Muzyczne

Współorganizator: Miasto Konin

Kameralnie, miło dla duszy chłonąc można muzykę wykonywaną przez znakomitych artystów podczas Muzyki w Ratuszu. Przekrój wykonywanej muzyki jest szeroki od średniowiecza, baroku poprzez muzykę klasyczną, blues i jazz. Ciekawostką jest, że za każdym razem przed artystami prezentują się zdolni uczniowie konińskich szkół i stowarzyszeń muzycznych.

NOWE BRZMIENIA MSTR

Organizator: Kuba Piasecki

Współorganizator: Miasto Konin

Koncerty alternatywnej muzyki, które mają coraz więcej miłośników. To bardzo klimatyczne wydarzenia muzyczne. Duża doza pozytywnej energii, niesamowita muzyka, oryginalni wykonawcy. Nie można tego przegapić.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

To propozycja adresowana do pasjonatów fotografowania. Konkurs organizowany w cyklu dwuletnim jest zachętą do twórczej wypowiedzi za pomocą fotografii. W jury zasiadali m.in. Andrzej Dragan, Paweł Kosicki, Wojciech Wieteska, Mariusz Forecki. W programie uroczystego podsumowania odbywają się także spotkania autorskie z fotografami.

DOTKNIJ TEATRU

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w którym CKiS - DK Oskard uczestniczy od 2013 roku. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach.

TEATR POLSKA

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard

CKiS – DK Oskard roku uczestniczy w programie od 2013 r. Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

Widzowie obejrzeli m.in. spektakl „Ewelina płacze” TR WARSZAWA, „Wyzwolenia” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, „Matka Makryna” Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, „Zakonnice odchodzą po cichu” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, „Album Karla Höckera” Fundacji Teatr Transatlantyk, „Dziady – noc pierwsza” Teatru Wierszalin z Supraśla, „Hydrokosmos” Wrocławskiego Teatru Pantomimy, „Krawiec Niteczka” Teatru Lalka z Warszawy.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LEKCJE Z FILHARMONIĄ

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

W procesie kształtowania świadomego odbiorcy kultury jednym z najistotniejszych działań jest edukacja muzyczna młodych pokoleń. Kształtowanie ich gustów oraz wrażliwości jest dla CKiS priorytetowym zadaniem. W ciekawy i twórczy sposób idea ta jest realizowana poprzez koncerty edukacyjne, które w przystępny sposób przybliżają młodej publiczności muzykę. Proponowane spotkania to nic innego jak wspólna zabawa, której towarzyszy muzyka poważna w wykonaniu zespołów kameralnych złożonych z profesjonalnych muzyków - członków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.

SMYKOFONIA – koncerty edukacyjne

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

To cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem interaktywne koncerty dla melomaluchów (do 7 lat). Spotkania mają na celu popularyzację łatwych metod wspierających rozwój słuchu muzycznego najmłodszych. Kształt spotkań wynika z możliwości percepcyjnych maluchów. Wykonawcami są profesjonalni muzycy, którzy nawiązują bliski kontakt z dziećmi i opiekunami.

ŚRODY Z KINEM NIEZALEŻNYM

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Cykl „Środy z kinem niezależnym” ma na celu prezentowanie i popularyzowanie produkcji spoza głównego obiegu dystrybucyjnego. To działanie pozwala odbiorcom uświadomić sobie różnorodność kina (zwłaszcza młodym, którzy nie wiedzą o istnieniu innych obszarów poza mainstreamem), a także zapoznać się z jego innowacyjnymi formami. Ukazuje bogactwo filmowej twórczości amatorskiej czy studenckiej. Spełnia też funkcje edukacyjną i promocyjną wobec jednego z najważniejszych wydarzeń realizowanych przez konińskie CKiS, jakim jest OKFA - Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby – najstarsze przedsięwzięcie filmowe w kraju, stanowiąc niejako łącznik pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu. Seanse odbywają się w ostatnią środę miesiąca (styczeń – maj, wrzesień – listopad). Zdarza się, że projekcji towarzyszy spotkanie z gościem. Zapraszamy osoby, które z różnych perspektyw mogą wypowiedzieć się na temat zjawiska, jakim jest kino niezależne (twórcy, krytycy, programerzy, koordynatorzy projektów filmowych). W ciągu pięciu lat regularnych pokazów przybliżyliśmy widzom wiele uznanych filmowych wydarzeń o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, odwiedzili nas też m.in. filmowcy Tomasz Śliwński, Aneta Kopacz, Iwo Kondefer, Andrzej Kołodyński (miesięcznik „Kino”), Łukasz Maciejewski (Szkoła Filmowa w Łodzi), Jarosław Jaworski (MFF Tofifest), Piotr Kardas (O!PLA), Marcin Pawlukiewicz (Filmowe Podlasie Atakuje!), Krzysztof Brzezowski (Szkoła Filmowa w Łodzi), Marcin Radomski (KinoRozmowa), Agnieszka Zając (MFF Etiuda & Anima).

KONIŃSKA STAJNIA MDK

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Cykl koncertów powiązanych z warsztatami muzycznymi dla młodzieży. Warsztaty prowadzą znani polscy muzycy oraz instruktorzy MDK w Koninie. Konińską Stajnie MDK zwieńcza koncert dobrze znanego artysty wraz z uczestnikami warsztatów.