Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

W dniu 24 października 2019 roku z myślą o bezpieczeństwie osób starszych w ramach prowadzonej wspólnie akcji pod nazwą: „AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA” funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie st. insp. Katarzyna Maciejewska oraz p. Katarzyna Kania z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie wzięły udział w spotkaniu z seniorami zrzeszonymi w Klubie Seniora oraz mieszkańcami, które odbyło się w siedzibie klubu mieszczącym się w budynku Administracji Spółdzielni Mieszkaniowej „Wschód” na ul. Wyzwolenia 13 w Koninie.

 

Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę naszego społeczeństwa. Niestety, są oni w dużym stopniu narażeni na różnorodne niebezpieczeństwa wynikające z wieku, stanu zdrowia jak również nadmiernej ufności oraz braku czujności i dbałości o własne bezpieczeństwo. Często słyszymy o napadach, kradzieżach czy wyłudzeniach, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza te mieszkające samotnie, dlatego więc najważniejszym omawianym tematem podczas spotkania było bezpieczeństwo seniorów na ulicy, podczas spaceru, robienia zakupów, jazdy autobusem, a także we własnym mieszkaniu. Strażniczka wyjaśniała, jak postępują „domokrążcy” oraz oszuści, którzy wykorzystują uczciwość seniorów posługując się w tym celu różnymi metodami: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”, czy „na kominiarza”. Bywają też „domokrążcy” podający się za urzędników, przedstawicieli różnych służb mundurowych, pracowników zakładu energetycznego, administracji spółdzielni, firm ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych, czy pracowników pomocy społecznej.

Strażniczka podawała przykłady oparte na prawdziwych faktach, aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami. Nie sposób przewidzieć jakiej metody użyją złodzieje i oszuści, jednak można uprzedzić ich atak, przekazując seniorom niezbędne informacje o metodach i sposobach ich działania oraz uwrażliwić na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą wyłudzeń, czy kradzieży.

Czasem trudno oprzeć się pokusie zakupu po atrakcyjnej cenie sprzętu medycznego lub naczyń pozwalających na przygotowanie zdrowej żywności, albo kołdry o wyjątkowych walorach zdrowotnych. Prowadzące spotkanie zachęcały seniorów do rozważnego zachowania i czytania podpisywanych dokumentów, gdyż chwila nieuwagi może zakończyć się spłatą kredytu z wysokim oprocentowaniem, co jest dużym obciążeniem dla seniora i często się zdarza, że nie stać go na spłatę tych zobowiązań. Uczestnicy spotkania zostali też poinformowani, gdzie mogą zwrócić się o pomoc w przypadku, gdy padną ofiarą kradzieży, czy wyłudzenia.

Kolejnym nie mniej ważnym tematem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przypominano zgromadzonym o podstawowych zasadach, jakie należy przestrzegać żeby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu na drodze, jako piesi, albo podczas jazdy na rowerze. Dyskutowano jak ważne są elementy odblaskowe i dlaczego trzeba je nosić. Pomocna, jak zawsze okazała się „Magiczna Tuba” która w bardzo prosty i skuteczny sposób pokazuje, jak ważne i niezbędne jest noszenie odblasków. Wszyscy uczestnicy zaglądali do „Magicznej tuby” i tym samym upewniali się, że z elementami odblaskowymi będą widoczni dla kierowców, a wtedy z zachowaniem przepisów i zdrowego rozsądku, będą mogli bezpiecznie poruszać się po naszych ulicach i drogach. Uczestnicy zgromadzeni przy Klubie Seniora włączali się chętnie do dyskusji, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi historiami. Na zakończenie spotkania w myśl zasady: „Odblask to nie obciach”, seniorzy otrzymali do wykorzystania na co dzień, opaski odblaskowe na rękę.



images/24.10.2019/640_1.jpgimages/24.10.2019/640_2.jpgimages/24.10.2019/640_3.jpgimages/24.10.2019/640_4.jpgimages/24.10.2019/640_5.jpgimages/24.10.2019/640_6.jpg