Konin. Tu płynie energia > Zwalczanie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie miasta Konina - powiększenie obszaru

Zwalczanie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie miasta Konina - powiększenie obszaru

Powiększający się obszar występowania potwierdzonych przypadków ptasiej grypy było głównym tematem posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego, które odbyło się 26 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Pan Roman Krej – Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił wyniki badań niedawno zebranych martwych ptaków (łabędzi i mew śmieszek) z konińskich jezior Pątnowskiego i Gosławskiego. Z informacji przekazanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wynika, że we wszystkich przypadkach przekazanych próbek  stwierdzono wirusa AH1N1.

W związku z tym, rozporządzeniem nr 2/2023 z 26 czerwca br Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie powiększył strefę zakażoną wysoce zjadliwą grypą ptaków o kolejne obszary na terenie naszego miasta: Gosławice i Gaj, a także jeziora Pątnowskie i Gosławskie.

Tak jak w poprzednich wypadkach większość wytycznych związanych z ww. rozporządzeniem skierowana jest przede wszystkim do hodowców drobiu, ale także do wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta w zakresie profilaktyki rozprzestrzeniania wirusa.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z §1 ust 2 ppkt b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 r. (Dz.U.768.2022) nakazuje się zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

Przepis ten dotyczy obszarów objętych zakażeniem i obejmuję wszystkie osoby, które prowadzą prywatną hodowlę drobiu. Brak zgłoszenia ww. hodowli może skutkować nałożeniem kary grzywny przed funkcjonariuszy Policji.

W spotkaniu, któremu przewodniczył Zastępca Prezydenta Witold Nowak udział wzięli Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Koninie i Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

Załączamy także komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że:

Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

W dniu dzisiejszym odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania.

Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

 

Wróć