Konin. Tu płynie energia > Burmistrz Wincenty Grętkiewicz ocalony od zapomnienia

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz ocalony od zapomnienia

Nasz własny „Koniński Instytut Pamięci Narodowej” skupiony wokół reżysera Andrzeja Mosia sprawił, że od zapomnienia uchroniono pamięć o kolejnym ważnym dla Konina człowieku - Wincentym Grętkiewiczu, ostatnim przedwojennym burmistrzu naszego miasta.

Trzeba przyznać, że Andrzej Moś ma niezwykły dar przekonywania do projektów filmowych o trudnej do przecenienia wartości nie tylko instytucji ale i... samych bohaterów oraz młodych ludzi, których angażuje bezpośrednio w proces tworzenia filmu. Tak było i tym razem - młodzi filmowcy stali się współtwórcami filmu zatytułowanego „Wspomnienie - pamiętnik Wincentego Grętkiewicza”, którego premiera odbyła się w poniedziałkowy wieczór (18 listopada) w KDK. Przybyli na nią licznie potomkowie Pana Burmistrza, którzy przy okazji zrealizowali marzenie wielu Grętkiewiczów i odbyli zjazd rodzinny. Najpierw jednak w ogromnym napięciu i z niezwykłym zainteresowaniem obejrzeli film, który jest fragmentem projektu realizowanego przez Muzeum Okręgowe, o czym poinformowała jego koordynatorka Iga Janiszewska-Pawlak, zawierającego multimedialne wydawnictwo. Składa się nań właśnie film, skany pamiętnika Wincentego Grętkiewicza, mini-audiobook czytany przez poznańskiego aktora Andrzeja Lajborka oraz wywiad z córka burmistrza - Hanną Jarodzką.

Poniedziałkowe spotkanie miało niezwykle serdeczny i rodzinny charakter, a opowieści Hanny Jarodzkiej o jej tacie, anegdoty, jeszcze bardziej przybliżyły postać nieprzeciętnego człowieka.

Film „Wspomnienie - pamiętnik Wincentego Grętkiewicza” Andrzeja Mosia powstał w ramach programu „Patriotyzm jutra”, finansowanego z funduszy Muzeum Historii Polski. Swój wkład mają też dwa samorządy - Miasto Konin i Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Producentem obrazu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, a przy jego powstaniu współpracowały dwa muzea regionalne - w Pułtusku i Słupcy oraz Koniński Dom Kultury. Bezcennych materiałów dostarczył koniński oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wróć