Konin. Tu płynie energia > Drzwi Otwarte w SOSW

Drzwi Otwarte w SOSW

28 marca 2019 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie przedstawił swoją ofertę dydaktyczną podczas corocznie organizowanych Drzwi Otwartych. W tym dniu placówka stanęła otworem dla wszystkich zainteresowanych edukacją dzieci niepełnosprawnych, chcących zapoznać się z jej bazą dydaktyczną, a przede wszystkim spotkać z uczniami, którzy uczą się i mają szansę na rozwój w tym właśnie Ośrodku.

Licznie przybyłych rodziców, nauczycieli i specjalistów powitała dyrektor Katarzyna Rzymkowska, która opowiedziała przybyłym gościom o pracy placówki, ukazała korzyści płynące z edukacji w tej szkole dla ucznia niepełnosprawnego intelektualnie.

Bogatą ofertę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz codzienną pracę placówki pokazano w prezentacji multimedialnej.

Po części oficjalnej swoje zdolności artystyczne zaprezentowali uczniowie Ośrodka. Gabrysia, uczennica III klasy Szkoły Branżowej I stopnia z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowej przedstawiła wiersz pt. „Kilka słów o naszej szkole”, a najmłodsi uczniowie wystąpili w układzie tanecznym do muzyki z filmu Vabank.

Niezwykłym momentem spotkania było wystąpienie pani Agnieszki - mamy uczennicy Weroniki, złotej medalistki Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. W krótkiej prezentacji podzieliła się swoją historią i emocjami, jakie towarzyszyły jej podczas decyzji o podjęciu nauki przez jej córkę w Ośrodku. Zapewniła zebranych gości, że jej córka czuje się szczęśliwa, staje się coraz bardziej samodzielna, zdobywa wiele umiejętności, a co najważniejsze zyskała nowe pasje i wiernych przyjaciół.

Ciekawym punktem Drzwi Otwartych była ścieżka dydaktyczna, czyli „spacer po szkole”, który stwarzał możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych. Przybyli do Ośrodka goście mogli zaobserwować przekrój różnorodnych form i metod pracy. Były to: zajęcia przedmiotowe oraz zajęcia terapeutyczne: alternatywne i wspomagające metody komunikacji AAC, Integracja Sensoryczna – SI, sesje Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zajęcia logopedyczne, Biofeedback, Tomatis, zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz dywanu interaktywnego, zajęcia w klasach autystycznych np. sensoplastyka, stymulacja bazalna. Można było również podziwiać wytwory pracy uczniów pracowni cukierniczej, krawieckiej i ceramicznej.

Zaprezentowano dorobek Stowarzyszeń współpracujących z Ośrodkiem: Klubu Olimpiad Specjalnych, PTS-S Sprawni Razem, Stowarzyszenia Razem Damy Radę, ZHP – 36 Drużyny „Nieprzetartego Szlaku”. W szkolnej kawiarence był czas na rozmowy z dyrekcją, specjalistami i nauczycielami pracującymi z uczniami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta pozostawi w odwiedzających niezapomniane wrażenia ze spotkania i pozwoli na dobre decyzje dotyczące przyszłej edukacji dzieci.

Wróć