Konin. Tu płynie energia > I miejsce dla Konina w IX konkursie „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”

I miejsce dla Konina w IX konkursie „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”

Otoczenie dwunastowiecznego Konińskiego Słupa Drogowego z pierwszą nagrodą poznańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Realizacja wokół najstarszego zabytku Konina została uznana za „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce”!

Pierwszą nagrodę przyznano za nieszablonowe podejście do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni miejskiej – otoczenia Konińskiego Słupa Drogowego. Kapituła Konkursu doceniła oryginalny pomysł ekspozycji zabytku z użyciem nietypowo zastosowanych wysokiej jakości materiałów, w efekcie tworząc warte odwiedzenia miejsce dialogu współczesności z historią – czytamy w uzasadnieniu tej decyzji.

Wręczenie nagrody połączone z prezentacją naszej realizacji odbędzie się 6 lutego podczas konferencji XIII Dzień Urbanisty, organizowanej w ramach targów „Budma 2020” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zmiana otoczenia Konińskiego Słupa Drogowego została zrealizowana w ramach projektu "Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski"  z dofinansowaniem z WRPO na lata 2014-2020.

Koniński Słup Drogowy, z wyrytą po łacinie inskrypcją, pochodzi z XII wieku i jest najstarszym zabytkiem Konina. Znajduje się przy kościele pw. św. Bartłomieja. Miał wyznaczać połowę odległości między Kaliszem a Kruszwicą na ważnym szlaku handlowym. Zmieniając otoczenie słupa, Miasto chciało wyeksponować jego unikatowy charakter i podkreślić wartość historyczną. Dlatego cały skwer został uporządkowany i ujednolicony. Otoczenie słupa stanowi gładka powierzchnia trawy poprzecinana wijącą się ścieżką ekspozycyjną. Zabieg był celowy, projektanci chcieli bowiem podkreślić pierwotną funkcję słupa jako znaku drogowego. Ścieżka została wykonana z niezwykle wytrzymałej na warunki atmosferyczne blachy COR-TEN. Na niej laserowo została wycięta, przetłumaczona na polski, inskrypcja.

Autorem projektu jest pracownia architektoniczna PROSTO ARCHITEKCI Joanna Grześkowiak i Maciej Gierwielaniec, wykonawcą firma SZART Szymon Rąpel. Prace zakończyły się w połowie ubiegłego roku. Koszt to niespełna pół miliona złotych.

To druga tego typu nagroda, która trafia do Konina. W 2011 roku Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu doceniło miasto za Bulwar Nadwarciański.

Wróć