Konin. Tu płynie energia > Konińskie obchody 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Konińskie obchody 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Konin dołącza do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka. W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Konin - podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie - dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

W Koninie Młodzieżowa Rada Miasta zaprosiła młodzież i szkoły do aktywnego włączenia się w obchody, m.in. poprzez nagranie filmu związanego z hasłem: dla każdego dziecka, dzieciństwo.

Dodatkowo w przestrzeni miejskiej i w szkołach pojawiły się plakaty promujące Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W samych placówkach szkolnych odbywa się wiele wydarzeń zainicjowanych przez dzieci i młodzież, m.in. Niebieski dzień, gazetki szkolne, których tematem jest Konwencja, konkursy i lekcje tematyczne. W wielu szkołach pojawiły się skrzynki, do których dzieci i młodzież wrzucają prośby, sugestie, postulaty, co chciałyby zmienić w swoim mieście. Zebrane pomysły zostaną zaprezentowane m.in. podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta. 20 listopada Most im. J. Piłsudskiego zostanie podświetlony na kolor niebieski. Na niebiesko zaświeci też gabinet prezydenta Konina. 

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. - Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

 

Wróć