Konin. Tu płynie energia > Młodzieńcze interpretacje Chopina

Młodzieńcze interpretacje Chopina

Już po raz 16. w miniony weekend (15 i 16 listopada) odbył się Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Jego organizatorami byli członkowie Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie k. Konina, przy współudziale Miasta Konin, Starostwa Powiatowego, Marszałka Wielkopolski, licznych samorządów gmin oraz grona oddanych przyjaciół. Rywalizowało sześcioro młodych pianistów z całego kraju.

Jak przystało na festiwal z dorobkiem i cieszący się coraz większą renomą wśród utalentowanej młodzieży oraz jej profesorów, rozpoczęła go profesjonalna sesja stroiciela fortepianów - Krzysztofa Bukowieckiego. „Yamaha” konińskiej PSM pod jego czujnym okiem spisała się po raz kolejny znakomicie. Także konińscy wielbiciele muzyki Fryderyka Chopina nie kryli zadowolenia z brzmienia instrumentu.

A gdy już wszystko było gotowe jury, któremu przewodniczył w tym roku prof. Andrzej Tatarski z Poznania (był jurorem pierwszego festiwalu), wraz z jego członkami: Ivo Kahanek - znakomity czeski pianista i interpretator Chopina oraz Andrzej Wójciński z PSM w Koninie, jednocześnie dyrektor artystyczny festiwalu, rozpoczęło niełatwą pracę.

Jako pierwsza zaprezentowała się Aleksandra Dąbek z Krakowa, dobrze znana konińskim melomanom, m.in. laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego dla Uczniów Szkół Muzycznych w Koninie. Po niej za fortepianem zasiadł Radosław Goździkowski - dziś student AM w Krakowie, absolwent konińskiego „Muzyka” w klasie prof. Andrzeja Wójcińskiego. Piątkowy wieczór przesłuchań zakończył recital Adama Kałduńskiego z AM w Bydgoszczy.

Jednak prawdziwe emocje tego wieczoru miały dopiero nadejść. A to za sprawą Ivo Kahanka, znakomitego pianisty z Czech, zakochanego także w muzyce Fryderyka Chopina. Jego interpretacje czterech scherzo, a także nokturnów wzbudziły zachwyt słuchaczy, czemu dali wyraz owacjami na stojąco.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od bardzo interesującego wykładu dr. hab. Marcina Gmysa - profesora i wicedyrektora Instytutu Muzykologii UAM w Poznaniu, dyrektora Polskiego Radia Chopin. Swój wykład zatytułował „Miłość, pożegnania i koło historii, czyli ukryte przesłania w muzyce Fryderyka Chopina” i przez prawie dwie poranne godziny trzymał słuchaczy w ogromnym napięciu, przytaczając wiele nieznanych faktów i anegdot dotyczących muzyki wielkiego Polaka.

Po południu do pracy znów zasiedli jurorzy. Zaprezentowali się przed nimi: Adam Goździewski z UM F. Chopina w Warszawie, najmłodszy uczestnik festiwalu - Yehuda Prokopowicz, uczeń PSM w Krakowie oraz Krzysztof Wierciński - uczeń POSM im. G. Bacewicz w Warszawie.

Wróć