Konin. Tu płynie energia > Ogólnopolski ranking Miast dla Młodych. Jak wypadł Konin?

Ogólnopolski ranking Miast dla Młodych. Jak wypadł Konin?

32 miejsce Konina na 66 miast na prawach powiatu w ogólnopolskim rankingu Miast dla Młodych. Raport przygotowała Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Oceniając miasta, specjaliści brali pod uwagę siedem obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Wyszli z założenia, że „miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte”. W czubie tabeli są metropolie: Warszawa (1), Rzeszów (2), Katowice (3), potem Gdańsk, Kraków, Wrocław. Stolica naszego województwa – Poznań – zajęła 8. miejsce. Konin, z wynikiem 31,20 pkt. wyprzedził takie miasta, jak: Toruń (30,40 pkt.), Kalisz (30,12 pkt.), Zielona Góra (29,59 pkt.) czy Leszno (29,13 pkt.).

- Na scenę życiowej historii wchodzi pokolenie, któremu mentalnie bliżej do nomadów, nieprzywiązujących się do miejsca niż osadników szukających stabilizacji. W Polsce po 2020 roku miasta będą się kurczyły o 100 tysięcy mieszkańców rocznie. Dla wielu miejscowości to być albo nie być. Muszą już dziś walczyć o to, by młodzi chcieli w nich mieszkać. Miasto musi więc kusić, inspirować, a czasami też prowokować. Inaczej stanie się kształtem poprzecinanym siatką ulic w smarfonowej aplikacji – napisał we wstępie do publikacji Witold Drożdż, członek zarządu firmy Orange Polska, która jest partnerem raportu.

W poszczególnych składowych rankingu najlepiej nasze miasto wypadło w obszarach: mobilność oraz otwartość (16 miejsce). W pierwszym przypadku brano pod uwagę m.in. finansową dostępność transportu publicznego, łatwość podróży międzynarodowych, dostępność miejskiego transportu rowerowego. W kontekście otwartości sprawdzano np. wpływ młodych na lokalną politykę (w Koninie działa Młodzieżowa Rada Miasta) czy strakcyjność lokalnego rynku pracy dla obcokrajowców.

Biorąc pod uwagę edukację, a więc np. dostępność do szkół i uczelni, znaleźliśmy się na pozycji nr 23. 39 miejsce zajęliśmy w obszarze kultury i rozrywki, w którym autorzy zestawienia analizowali dostępność instytucji kultury i intensywność lokalnego życia kulturalnego. Pod względem infrastruktury (bezpłatny internet, zieleń w mieście, dostępność mieszkań itd.) jesteśmy na 46 miejscu. W kontekście oceny lokalnej gospodarki zajęliśmy 54 pozycję, oczko niżej jesteśmy w raporcie o zdrowiu i opiece.

Ranking powstał w oparciu o dane liczbowe dotyczące różnego rodzaju aspektów życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dane pochodzą z otwartej statystyki publicznej, korespondencji z urzędami miast, Biuletynów Informacji Publicznej oraz danych zebranych w toku innych badań (np. raportów Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska).

Wróć