Konin. Tu płynie energia > Święto Młodości – finał Polska/Niemcy/Francja

Święto Młodości – finał Polska/Niemcy/Francja

To co wydarzyło się przez tydzień w Koninie za sprawą projektu "Święto Młodości" nie zapomnimy długo. Przez kilka dni ulice miasta były kolorowe, wypełnione tańczącymi ludźmi i pachnące farbą do grafitti.

Trójstronny projekt wsparty przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży zakładał warsztaty młodych ludzi Niemiec, Francji i Konina w trzech grupach tematycznych: tańca, fotografii i street art (w tym grafitti i skateboarding). Tancerze z Herne i Konina, którzy pracowali w Konińskim Domu Kultury z fantastycznymi  instruktorami: Sylwią Michalak, Grzegorzem Ambroziakiem i Jackiem Szczepankiewiczem przygotowali niezwykły musical break dance, hip hop. Podczas tego występu zaprezentowali się także trzej raperzy: Komar (Konin Polska), TKay (Herne Niemcy) i Antoine (Tourcoing Francja), którzy napisali tekst o Święcie Młodości i zaśpiewali go w trzech językach.

Grupa fotograficzna pracowała z Andzrejem Mosiem, Marcinem Olińskim i Zdzisławem Siwikiem nad zdjęciami z tego wydarzenia i ich ciężką, bardzo twórczą i ciekawą pracę można było obejrzeć podczas wystawy w Strefie K w KDK.

Ostatnia grupa pracowała najciężej fizycznie. To właśnie miłośnicy deskorolki skupieni wokół grupy Love skateboarding razem z Francuzami zbudowali przez kilka dni warsztatów przeszkody na skate parku, zorganizowali zawody deskorolkowe i pokazy. Konińscy i francuscy graficiarze natomiast pod "dowództwem" niezastąpionego Mistrza Damiana Jambrożego pomalowali autobus PKS i ścianę. Ich efekty widzieliśmy podczas Święta Młodości na placu PKS w Koninie. Święto Młodości zbiegło się z jeszcze jedna ważną imprezą a mianowicie z 50-leciem PKS. To właśnie plac przy Zakładowej i hala autobusowa zamieniły się w sobotę w miasteczko młodości. Na hali swoje miejsce znaleźli deskorolkowcy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności, graficiarze kończyli malowanie ściany na budynku PKS a hip hopowcy dali taki koncert, że będziemy długo go pamiętać.

Święto Młodości otworzył i miłość młodym ludziom wyznał Józef Nowicki, prezydent Konina. - Kocham młodych ludzi. To dzięki Wam ulice miasta tętniły życiem, było radośnie, kolorowo i wyjątkowo. Zapraszam was za rok na kolejne święto młodości, które nie mogłoby się odbyć bez naszych wspaniałych gości z Niemiec i Francji – zapowiedział prezydent Konina i razem z przedstawicielami z Niemiec i Francji wypuścił kolorowe balony, które poszybowały w błękitne i słoneczne tego dnia niebo.

Na placu PKS młodzi ludzie mogli podziwiać grafitti, ale mogli także spróbować swoich umiejętności włączając się w malowanie, można było także podziwiać akcje zorganizowana przez strażaków z OSP w Koninie-Chorzniu, którzy upozorowali groźny wypadek. Ekipa taneczna z KDK i Niemiec przygotowała "sparing" break dance, a deskorolkowcy chętnie pożyczali swoich deskorolek, by każdy mógł spróbować choćby przez chwile się na nich utrzymać. Można było także podziwiać zabytkowe auta a wieczorem posłuchać muzyki hip hop w wykonaniu najlepszych z najlepszych w Koninie: Dados/GRB, 355 Diger, DFJ, Rubin, Dobrapnoc czyli Siwy i Trefno, Lava/Fozzfor  oraz Antoine z Francji i na gramofonach Catch up.

- Bardzo się cieszę, że za sprawą przygotowanego przez nas projektu, przez tydzień w Koninie gościła młodzież z Niemiec i Francji, która fantastycznie się odnalazła z naszą konińską młodzieżą. Mamy niezwykłych, twórczych i bardzo otwartych na świat młodych ludzi. To, co się działo przez te kilka dni zostanie w naszej pamięci długo jako barwne, niepowtarzalne i piękne widowisko. Mamy nadzieję, że to pierwsze ale nie ostatnie święto młodości w Koninie i że za rok dołączą do naszego projektu inne nasze miasta partnerskie – powiedziała Aleksandra Kamińska, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego w Koninie.

Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu Święta Młodości: Dariuszowi Andrzejewskiemu, prezesowi PKS SA Konin i Kasi Rosiak z PKS, Elżbiecie Miętkiewskiej-Markiewicz, dyrektor KDK, Elżbiecie Barszcz, dyrektor CKiS w Koninie, Robertowi Glapie, Sylwii Michalak, Grzegorzowi Ambroziakowi, Jackowi Szczepańskiemu, Andrzejowi Moś, Marcinowi Olińskiemu, Zdzisławowi Siwikowi z KDK, Hydrostalowi, PWSZ w Koninie, Straży Miejskiej, Damianowi Jambrożemu, Oskarowi Skari, Mateuszowi Balickiemu, Dawidowi Skorupce oraz konińskim hip hopowcom, Łukaszowi Komar Muszyńskiemu  i wielu innych ludziom, którzy nie szczędzili swoich sił i chęci w realizowaniu tego projektu.

Do zobaczenia za rok.

Wróć