Konin. Tu płynie energia > Szkoła Naszych Marzeń > Interaktywna wystawa "Można inaczej"

Wystawa „Można inaczej”

Wystawa „Można inaczej” prezentuje idee konińskiej inicjatywy Szkoła Naszych Marzeń. 

Głównym elementem wystawy są cztery interaktywne modele OCENA – CIERPIENIE – RELACJA – PASJA – ze słuchawkami, w których można odsłuchać wypowiedzi młodzych ludzi
na temat oceniania. 

Modele w symboliczny sposób przedstawiają:

  • z jednej strony najważniejsze problemy, które niesie ze sobą tradycyjny system oceniania cyfrą oraz jego niszczące efekty wpływające na psychikę młodego człowieka;
  • z drugiej strony proponują jego zmianę na udzielanie wspierającej informacji zwrotnej pozwalającej na popełnianie błędów, wskazującej drogę dalszego rozwoju
    a w efekcie prowadzącej do budowania samodzielności i kreatywności ucznia, pozwalającej mu uczyć się w poczuciu bezpieczeństwa, własnej wartości i odwagi
    w podążaniu za swoimi pasjami.

Stosowane tradycyjne metody oceniania częściej koncentrują się na dostrzeganiu i wskazywaniu błędów
i pomijaniu tego co dobre. Bardziej przypominają wytykanie błędów, bez ich głębszej analizy i wywołują raczej poczucie wstydu, ciągłego napięcia i strachu przed popełnieniem błędu i karą, zniechęcając do nauki, niszcząc naturalne chęci i potrzeby dzieci. 

Nauczyciel wykorzystuje swoją przewagę nad uczniem. Narzucone przez siebie cele i zadania egzekwuje zastraszając uczniów poprzez wprowadzane nakazy, zakazy i częstą kontrolę. Do najczęstszych kar należy karanie oceną. 

Często już w przedszkolu ocena staje się miernikiem wartości dziecka jako człowieka i po niej ocenia ono swoją wartość i wartość innych ludzi. W ten sam sposób wartościują uczniów ich nauczyciele i rodzice, dzieląc dzieci na lepsze i gorsze.

System oceniania wyrządza krzywdę psychologiczną, bo jest skrajnie niesprawiedliwy. Sprawia, że czujemy się wciąż niewystarczający, niezaleznie czy mamy jedynki, trójki czy piątki.

Taki model nie działa i jest sprzeczny z celem edukacji i potrzebami ucznia, który jest w takim okresie życia, kiedy potrzebuje wsparcia i „skrzydeł”, by móc budować siebie i swoje pasje. Aby to mogło się zadziać, dziecko musi czuć, że jest bezpieczne, być w strefie odprężenia. 

Można inaczej...

Wystawa została przygotowana z udziałem: wolontariuszy Stowarzyszenia M-LAB, uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, pracowników samorządu Miasta Konina, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, firmy Smurfit Kappa, studia filmowego White Crow oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. 

Koncepcja wystawy i opieka merytoryczna: Agnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży
i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Jeśli chcesz zaprosić wystawę do siebie napisz do nas. Wypożyczenie wystawy jest bezpłatne.

agnieszka.golebiowska@konin.um.gov.pl 

Częścią wystawy jest również spot, który może być wyświetlany na ekranie TV wraz ze słuchawkami:

https://youtu.be/6yyQG4qWyQI