Konin. Tu płynie energia > Drugie życie zabytkowego Domu Zemełki

Drugie życie zabytkowego Domu Zemełki

Link do artykułu - Drugie życie zabytkowego Domu Zemełki

Drugie życie zabytkowego Domu Zemełki! Najstarsza murowana kamienica w Koninie przeszła gruntowny remont. W sobotę (6 kwietnia) mieszkańcy mogli na własne oczy przekonać się, jaki jest efekt trzech lat pracy. 

- To pierwszy możliwy termin, kiedy mogliśmy zaprosić mieszkańców do zwiedzania tego pięknego miejsca. Odbiory zakończyliśmy bowiem pod koniec tygodnia – mówił zastępca prezydenta Witold Nowak.

Dom Zemełki to najstarszy murowany mieszkalny obiekt położony na konińskiej Starówce. Przez lata pełnił także różne funkcje społeczne, m.in. do 1938 roku mieściły się tam szkoły, później m.in. Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez lata kamienica nie była użytkowana. Po zdobyciu dofinansowania na jej remont, w 2020 roku Dom Zemełki zamienił się w plac budowy. 

- Z zabytkowej kamienicy pozostały tylko fundamenty i mury. Rozebrano też garaże znajdujące się na dziedzińcu, a w ich miejsce zbudowano dwukondygnacyjny pawilon użytkowy, który jest połączony z Domem Zemełki łącznikiem i windą – informuje Roman Jankowski, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie. Całość prac kosztowała prawie 22 miliony zł. Niemal 15 milionów to dofinansowanie pozyskane przez urzędników, a wkład własny miasta to 7 milionów.

Mieszkańców oprowadził po kamienicy przewodnik, pracownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Andrzej Łącki. – Nad każdym drobiazgiem, detalem czuwał konserwator zabytków, który na wiele rzeczy nie pozwolił w momencie projektowania – podkreślał.

Wycieczka rozpoczęła się od zabytkowych piwnic z pięknymi murami z cegły i kamienia. Potem mieszkańcy mieli okazję odwiedzić wszystkie kondygnacje. Na piętrze zobaczyli ślad po tablicy z wyraźnym wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, która została odsłonięta w tym budynku (wówczas pełniącym rolę gimnazjum) w 1931 roku. Było to 10 lat po pamiętnej wizycie Marszałka w Koninie i w budynku ówczesnego gimnazjum. Tablicę, jak przypuszczają archeolodzy, zniszczyli Niemcy w 1939 roku.

Dom Zemełki nie jest jeszcze wyposażony, docelowo będzie się w nim znajdować Inkubator Aktywności Kulturalnej. – To miejsce ma tętnić życiem!  - mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski. – Dom Zemełki jest wyjątkowym miejscem na mapie Konina. Jan Zemełka był bowiem doktorem medycyny, społecznikiem, darczyńcą, postacią zasłużoną dla nauki polskiej. Przywrócenie funkcji społecznych jego kamienicy i pamięci o tym wybitnym mieszkańcu Konina ma wymiar ponadlokalny, Zemełka ufundował bowiem katedry anatomii i botaniki lekarskiej uniwersytetowi w Krakowie – dodał prezydent. 

Projekt realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 4: „Środowisko” działanie 4.4: „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” poddziałanie 4.4.1: „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” , współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe dofinansowania: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych oraz Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Wróć